فواید روغن چریش برای مو

0

روغن چریش از هسته‌های دانۀ درخت چریش که بومی هندوستان است و بخش مهمی از عادات فرهنگی و پزشکی این کشور را شامل می‌شود، به‌دست می‌آید. از روغن چریش در طب آیورودا استفاده‌های زیادی شده است. این روغن حاوی مقادر زیادی مواد تشکیل دهندۀ فعال و بسیار موثر از قبیل آزادیراکتین، پیکرین، نیمبین و سیلان می‌باشد. علاوه بر سایر آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی، این روغن به دلیل اثراتی که بر پوست و مو دارد، محبوبیت بسیاری کسب کرده است. روغن چریش به صورت رقیق شده مصرف خوراکی نیز دارد.

خواص روغن چریش

روغن چریش فواید زیادی برای مو، پوست سر و درمان بیماری‌های پوستی دارد. در بخش زیر نگاه دقیقی به برخی از خواص این روغن خواهیم داشت.

شوره سر

شورۀ سر ناشی از خشکی پوست سر و در برخی مواقع قارچ‌هایی مانند مالاسزیا است که به طور طبیعی بر روی سطوح پوست یافت می‌شوند. از آن‌جایی که روغن چریش حاوی آزادیراکتین می‌باشد، خاصیت ضد‌قارچی داشته و به پیشگیری از بروز شورۀ سر نیز کمک می‌کند. همچنین خواص ضد‌التهابی این روغن به برطرف کردن بسیاری از شرایطی که باعث به وجود آمدن شورۀ سر می‌شوند، مانند خشکی پوست سر نیز کمک می‌کند.

سلامت پوست سر

این روغن نه تنها به برطرف کردن ورقه ورقه شدن پوست سر و زدودن آلودگی و چرک کمک می کند بلکه موجب افزایش میزان گردش خون در پوست سر شده که می تواند سلامت عمومی و اکسیژن رسانی به سلول های پوست سر را نیز بهبود ببخشد.

بهینه‌سازی میزان pH

استفاده ی مرتب از روغن چریش نه تنها به برطرف کردن شوره ی سر کمک می کند، بلکه موجب حفظ میزان pH و سلامت پوست سر می شود. به همین دلیل است که از این روغن در بسیاری از شامپوها و روغن های مو استفاده می شود.

حالت دادن به مو

زمانی که این روغن را در شامپو یا حالت دهنده ی مو ترکیب می کنید، می تواند به حجم دار کردن مو و برطرف کردن موخوره و همچنین رسیدگی بیشتر و حالت دادن به مو کمک کند.

شپش سر

خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی این روغن آن را به یک روش درمانی فوق العاده و سریع در جهت برطرف کردن شپش سر تبدیل کرده‌اند، که می تواند موجب ضدعفونی شدن پوست سر و مو شود. مطالعات صورت گرفته نشانگر تاثیر روغن چریش بر درمان شپش سر می باشند.

رشد مو

بیشتر بخوانید:

مشکل ریزش مو با بالا رفتن سن می تواند به طور طبیعی با استفاده از روغن چریش درمان شود. روغن چریش پیاز مو را تقویت کرده و به رشد مو سرعت می بخشد. به علاوه این روغن به واسطه ی مبارزه با مشکلاتی مانند کم پشت شدن مو و آسیب به مو شناخته شده است.

موخوره

موخوره یکی از دلایل اصلی عدم رشد مو می باشد. علاوه بر این، موخوره به بافت مو آسیب می رساند. استفاده از روغن چریش موجب تغذیه رسانی به لایه های مو از ریشه تا نوک شده و از وقوع موخوره جلوگیری می کند. کوتاه کردن مرتب مو و استفاده از روغن چریش راز ساده ی حفظ سلامت موهای بلند شما می باشد.

روغن چریش

نحوۀ استفاده از روغن چریش برای مو

با استفاده از روش های زیادی می توان از این روغن برای مو استفاده کرد. استفاده از این روغن به عنوان ماسک مو، حالت دهنده و روغن درمانی شهرت بسیاری دارد.

تقویت کردن مو: با مخلوط کردن روغن چریش در شامپو یا حالت دهنده (۲۰ تا ۲۵ قطره در هر بطری)می توانید توانایی آن را در پاک سازی پوست سر و تقویت پیاز مو افزایش دهید.

شوره سر: برای درمان شوره ی سر می توانید این روغن را مستقیما روی پوست سر خود بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه باقی بماند. با این کار هرگونه التهاب و عفونتی که می تواند موجب خشکی پوست سر شود ، برطرف می گردد.

ماسک مو: هنگامی که از این روغن در قالب ماسک مو، چسب مو یا روغن درمانی استفاده می کنید، به غلظت بالاتری از آن نیاز دارید و احتمالا در این موارد ، نیازی هم به یک روغن حامل نیست.

نکته: در تمامی این روش های ذکر شده، لازم است تعادل رعایت شود؛ در غیر این صورت خطر ملتهب شدن پوست سر وجود دارد.

توصیه‌هایی برای استفاده از روغن چریش برای مو

قبل از استفاده از روغن چریش برای مو راهنمایی‌های زیر را با دقت مطالعه کنید:

  • یک قاشق غذاخوری روغن چریش را به روغن هایی مانند جوجوبا به مقدار ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری، و همچنین پنج قطره از روغن اسطوخودوس اضافه کنید و این ترکیب را به خوبی تکان دهید تا مخلوط شود.
  • اجازه دهید این ترکیب به مدت ۱ تا ۲ ساعت در جای خود بماند.
  • از این ترکیب برای مو و پوست سر خود استفاده کنید. به مدت ۱۰ دقیقه پوست سر خود را با این ترکیب ماساژ دهید.
  • به مدت ۳۰ دقیقه موهای خود را با یک حوله ی گرم بپوشانید.
  • موهای خود را طبق معمول همیشه بشویید. همزمان از شامپوها و حالت دهنده های ملایم نیز استفاده کنید.

عوارض جانبی روغن چریش

استفاده از روغن چریش برای مو می تواند عوارض جانبی بالقوه ای مانند جوش، زگیل و خشکی پوست سر را به همراه داشته باشد. این عوارض جانبی معمولا در افرادی که از این روغن به مقدار بسیار زیاد استفاده کرده و همچنین افرادی که به گیاه چریش حساسیت دارند، مشاهده می شود. استفادۀ داخلی یا خوراکی از این روغن -نه به صورت موضعی- می تواند موجب ناباروری شود.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.