هرگز به دنبال این ترفندهای لاغری نروید

0

اگر واقعا به دنبال کاهش وزن هستید، از این ترفندهای لاغری بی‌اثر که تاریخ مصرفشان گذشته دوری کنید. برای لاغری از روش‌های هوشمندانه و علمی بهره ببرید.

چند کیلو لاغر کردن تنها در چند روز

«رژیم لاغری ۷ روزه» یا «رژیم ۴۸ ساعته»، هرگز رژیم‌های غذایی که چنین عناوینی را با خود یدک می‌کشند را دنبال نکنید. این رژیم‌ها توجهی به علل چاق شدن شما نمی‌کنند و این باعث می‌شود تا بعد از مدت کوتاهی و تمام شدن رژیم، وزن شما دوباره به وضعیت قبلی‌اش بازگردد. در واقع این رژیم‌ها از قدیمی‌ترین ترفندهای لاغری‌اند که فریبنده هستند.

فقط کالری‌ها مهم هستند

البته که کالری‌ها مهم هستند، اما کم کردن کالری دریافتی همیشه به معنای گرفتن نتایج دلخواه نیست. زیرا در این حالت با از دست دادن وزن، چربی و عضله را نیز از دست می‌دهید که به هیچ‌وجه ایده‌آل نیست. عضله در واقع ماشینی است که کالری را می‌سوزاند، حال اگر عضلۀ زیادی از دست بدهید، روند سوزاندن کالری با مشکل مواجه شده و وزن‌تان بازمی‌گردد. بهتر است گول این نوع ترفندهای لاغری را نخورید.

خودداری از مصرف کربوهیدرات‌ها

مطمئنا بارها شنیده‌اید که برای از دست دادن چربی‌های اضافه، باید از خوردن پاستا و نان خودداری کنید. این تصور اشتباه است؛ در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، افرادی که مصرف چربی‌شان را کاهش دادند نسبت به افرادی که کربوهیدرات مصرف نکردند، چربی بیشتری سوزاندند.

روزی یک ساعت ورزش کردن در باشگاه

بیشتر بخوانید:

این کار فقط وقت تلف کردن است. روزی ۱۰ دقیقه تمرینات کششی انجام دهید، پیاده‌روی سریع داشته باشید و شب‌ها در برابر تلویزیون وزنه بزنید. آخرهفته‌ها هم فعالیت‌های سرگرم کننده‌ در طبیعت نظیر دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی و… را انجام دهید.

زندگی برای اغلب افراد طوری نیست که بتوانند هر روز یک ساعت از وقت‌شان را به تمرین در باشگاه اختصاص دهند. نیازی هم به این کار نیست؛ فقط سعی کنید در طول روز فعال‌تر باشید.

ترک گلوتن

گلوتن پروتئینی است که در گندم یافت می‌شود و بسیاری از افراد مشهور در فضای مجازی ترک آن را برای کاهش وزن تبلیغ کرده‌اند. اما احتمالا این گلوتن نیست که باعث لاغری می‌شود، بلکه ترک آن مادۀ غذایی حاوی گلوتن (مانند غلات) است که وزن را پایین می‌آورد. اگر به گلوتن حساسیت دارید و یا به بیماری سلیاک مبتلا هستید، ترک گلوتن کار هوشمندانه‌ای است. اما اگر چنین مشکلاتی را ندارید، ترک گلوتن تنها به معنای این است که یک کربوهیدرات را با کربوهیدرات دیگری جایگزین کنید.

خوردن غذاهای کم‌چرب

از محبوبترین ترفندهای لاغری بوده و تصور بسیاری از مردم این است که هرچه غذا کم‌چرب‌تر باشد، کالری کمتری دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که تنها حدود ۶۰ درصد از مواد غذایی «کم‌چرب» نسبت به مواد غذایی معمولی کالری کمتر قابل‌توجهی دارند. اگر نگرانی شما میزان کالری است، قبل از خرید هر محصولی برچسب ارزش غذایی آن را بررسی کنید و تنها به کم‌چرب بودن آن بسنده نکنید.

غذا نخوردن در شب

اگرچه برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که دریافت کالری در شب ممکن است باعث افزایش چربی بدن شود، اما نتایج این تحقیق‌ها قاطع نیستند. اگر می‌توانید در طول روز کالری دریافتی خود را کنترل کنید، خوردن غذا در شب مشکلی برای‌تان به وجود نخواهد آورد. وقتی کالری دریافتی شما از کالری‌ای که می‌سوزانید کمتر باشد، وزن‌تان پایین می‌آید و اصلا مهم نیست که غذا را در چه ساعتی از روز میل می‌کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.