کلسترول خون نرمال چقدر است؟

0

هرچه زودتر برای انتخاب‌های سالم در زندگی‌تان اقدام کنید، در سنین بالاتر از وضعیت سلامتی بهتری بهره خواهید برد. این موضوع به ویژه برای کلسترول بالا بسیار ملموس است. در ادامه با ما همراه باشید تا با سطوح کلسترول خون نرمال و مطلوب آشنا شویم.

کلسترول یک مادۀ چرب است که توسط بدن ساخته می‌شود و در برخی غذاها نیز وجود دارد. بدن شما برای عملکرد مطلوب به کلسترول نیازمند است، اما بالا بودن کلسترول شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می‌دهد.

کلسترول اضافه‌ای که توسط بدن استفاده نمی‌شود، در دیوار‌های رگ خونی جمع شده و انسداد به وجود می‌آورد.

براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا (CDC)، داشتن کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

سطح کلی کلسترول شما مقدار کلی کلسترولی است که در خون‌تان وجود دارد. این کلسترول از لیپوپروتئین‌های کم‌چگالی (LDL) و لیپوپروتئین‌های پرچگالی (HDL) تشکیل شده است.

به کلسترول LDL کلسترول بد نیز گفته می‌شود، زیرا رگ‌های خونی را مسدود کرده و خطر بروز بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. کلسترول HDL نوع خوب در نظر گرفته می‌شود، زیرا به محافظت از بدن در برابر بیماری قلبی کمک می‌کند. هرچه میزانِ کلسترول HDL بالاتر باشد، بهتر است.

در نهایت، کلسترول کل شامل تعداد تری‌گلیسرید‌ها نیز می‌شود. تری‌گلیسریدها نوعی از چربی هستند که می‌توانند در بدن ذخیره گردند.

سطوح بالای تری‌گلیسرید و سطوح پایین کلسترول HDL باعث می‌شوند تا خطر بیماری قلبی افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:

کلسترول در بزرگسالان

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که تمام بزرگسالان با شروع ۲۰ سالگی، هر ۴ تا ۶ سال یکبار کلسترول خود را بررسی کنند. ۲۰ سالگی زمانی است که سطوح کلسترول می‌توانند شروع به بالا رفتن کنند.

معمولا با افزایش سن، سطوح کلسترول نیز افزایش می‌یابند. به طور کلی مردان در مقایسه با زنان بیشتر در خطر کلسترول بالا می‌باشند. با این حال، خطر افزایش کلسترول بعد از ورود به دورۀ یائسگی در زنان افزایش می‌یابد.

انجام آزمایش بیشتر به کسانی که کلسترول بالایی دارند توصیه می‌شود.

نمودار کلسترول برای بزرگسالان

به گزارش موسسۀ ملی قلب، ریه و خون در آمریکا (NHLBI)، این جدول میزان کلسترول قابل قبول، در حد مرز و بالا را در بزرگسالان نشان می‌دهد.

تمام اعداد بر اساس واحد میلی‌گرم بر دسی‌لیتر mg/dL هستند.

 کلسترول کلکلسترول HDLکلسترول LDLتری‌گلیسرید
خوبکمتر از ۲۰۰۴۰ یا بالاترکمتر از ۱۰۰کمتر از ۱۴۹
در حد مرز۲۰۰ تا ۲۳۹در دسترس نیست۱۳۰ تا ۱۵۹۱۵۰ تا ۱۹۹
بالا۲۴۰ یا بالاتردر دسترس نیست۱۶۰ یا بالاتر۲۰۰ یا بالاتر
پاییندر دسترس نیستکمتر از ۴۰در دسترس نیستدر دسترس نیست

کلسترول خون نرمال در کودکان

کودکانی که فعالیت جسمانی و رژیم غذایی سالم داشته، چاق نیستند و سابقۀ کلسترول بالا را در خانوادۀ خود ندارند، کمتر در خطر کلسترول بالا می‌باشند.

راهنمایی‌هایی که در حال حاضر موجود هستند توصیه می‌کنند که کلسترول تمام کودکان باید در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی بررسی شود. این بررسی یکبار دیگر باید در ۱۷ تا ۲۱ سالگی تکرار گردد.

کودکانی که عوامل خطر بالاتری دارند، مانند دیابت یا سابقۀ خانوادگی کلسترول بالا، باید در سنین ۲ تا ۸ سالگی و همچنین دوباره در سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی بررسی شوند.

نمودار کلسترول برای کودکان

براساس گزارش موسسۀ ملی قلب، ریه و خون در آمریکا (NHLBI)، این جدول میزان کلسترول قابل قبول، در حد مرز و بالا را در کودکان نشان می‌دهد.

تمام اعداد بر اساس واحد میلی‌گرم بر دسی‌لیتر mg/dL هستند.

 کلسترول کلکلسترول HDLکلسترول LDLتری‌گلیسرید
خوب۱۷۰ یا کمتر۴۵ یا بالاتر۱۱۰ یا کمترکمتر از ۷۵ در کودکان ۰ تا ۹ ساله؛ کمتر از ۹۰ در کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله
در حد مرز۱۷۰ تا ۱۹۹۴۰ تا ۴۵۱۱۰ تا ۱۲۹۷۵ تا ۹۹ در کودکان ۰ تا ۹ ساله؛ ۹۰ تا ۱۲۹ در کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله
بالا۲۰۰ یا بالاتردر دسترس نیستبالاتر از ۱۳۰۱۰۰ یا بیشتر در کودکان ۰ تا ۹ ساله؛ ۱۳۰ یا بیشتر در کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله
پاییندر دسترس نیستکمتر از ۴۰در دسترس نیستدر دسترس نیست

تغییرات سبک زندگی

خبر خوب این است که تغییرات در سبک زندگی می‌توانند برای کاهش سطوح کلسترول موثر باشند. این تغییرات بسیار مشخص بوده و می‌توان در هر سنی از آنها استفاده کرد.

این تغییرات عبارتند از:

ورزش

ورزش برای داشتن کلسترول خون نرمال بسیار موثر است. فعالیت جسمانی به کاهش وزن و افزایش کلسترول HDL کمک می‌کند. سعی کنید روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش هوازی متعادل داشته باشید.

فیبر بیشتری بخورید

اگر به دنبال کلسترول خون نرمال هستید، فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. نان‌های سفید و پاستا را با غلات کامل و درسته جایگزین کنید.

خوردن چربی‌های سالم

چربی‌های سالم عبارتند از روغن زیتون، آووکادو و مغزهای خوراکی. این چربی‌ها باعث افزایش سطوح کلسترول LDL نمی‌شوند.

میزانِ کالری دریافتی را محدود کنید

میزانِ مصرف غذاهایی که سرشار از چربی اشباع هستند، مانند پنیر، شیر پرچرب و گوشت قرمز پرچرب را کاهش دهید.

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن سطوح کلسترول HDL را کاهش می‌دهد.

این نکتۀ مهم را فراموش نکنید که هر فردی با دیگری متفاوت است. سابقۀ خانوادگی و اینکه آیا بیماری‌های دیگری دارید یا نه، مانند دیابت، در میزانِ خطر ابتلا به کلسترول بالا نقش دارند.

با پزشک‌تان دربارۀ سطوح کلسترول صحبت کنید و از او بپرسید که دربارۀ عددهای مطلوب برای کلسترول شما چه فکری می‌کند.

یک متخصص قلب و عروق می‌گوید: «نکتۀ مهم این است که کلسترول خون نرمال و مطلوب در طول زندگی حفظ شود. یک تصور غلط این است که می‌توان برای سالها به کنترل کلسترول توجهی نداشت، اما ناگهان برای بهبودی آن اقدام کرد. در چنین شرایطی احتمال دارد که فرد با تجمع پلاک در رگ‌ها مواجه باشد.»

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.