خواص بامیه برای سلامتی

0

بامیه سبزیِ چندان شناخته شده‌ای نیست، اما فوق‌العاده مغذی و خوشمزه است. اغلب مردم از مصرف بامیه به دلیل لزج بودن آن خودداری می‌کنند، اما این کاملا به طرز تهیۀ این سبزی بستگی دارد. می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف بامیه را به گونه‌ای تهیه کنید که چندان لزج و چسبناک نباشد. در این مطلب به بررسی خواص بامیه برای سلامتی می‌پردازیم.

کمک به پیشگیری از التهاب معده

وقتی باکتری‌ای در معده وجود داشته باشد، التهاب می‌تواند منجر به التهاب معده یا گاستریت شود. نوعی ترکیب ضد چسب در بامیه وجود دارد که به سطح دل و روده متصل شده و از ورود باکتری‌ها به دیواره‌های معده جلوگیری می‌کند. در مطالعه‌ای مشخص گردید که آب بامیه به پیشگیری از بروز التهاب معده کمک می‌کند.

صدها سال است که در طب سنتی آسیا از بامیه برای رفع مشکلات معده استفاده می‌شود.

از بین بردن سلول‌های سرطان سینه

در مطالعه‌ای مشخص گردید که لکتین به دست آمده از بامیه باعث از بین رفتن سلول‌های سرطان سینه می‌شود. همچنین در این مطالعه رشد سلول‌های سرطان سینه تا ۶۳ درصد مهار شد.

خواص بامیه برای کاهش کلسترول

تقریبا نیمی از بامیه فیبر محلول است که به کاهش کلسترول کمک می‌کند. این فیبر به کلسترول اضافی و سموم صفرا متصل شده و آنها را از بین می‌برد. بامیه را به رژیم کاهش کلسترول خود اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:

مفید برای سلامت قلب

همانطور که اشاره کردیم، فیبر محلول خوبی در بامیه وجود دارد که به کاهش کلسترول و در نتیجه کاهش احتمال بروز بیماری قلبی کمک می‌کند.

خواص بامیه برای حافظه

خواص بامیه می‌تواند توانایی‌های شناختیِ مغز را تقویت کند. مطالعات نشان می‌دهند که عصارۀ بامیه خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داده و انسان را در برابر دژنراسیون (انحطاط) مغز و اعصاب محافظت می‌کند.

منبع خوب پروتئین

بامیه سرشار از پروتئین با کیفیت است. این سبزی حاوی ترکیب اسید آمینۀ مشابه سویا است و میزان پروتئین آن بالاتر از سویا می‌باشد. در واقع بامیه یکی از بهترین سبزیجات حاوی پروتئین است.

توجه داشته باشید

بامیه یکی سبزی‌هایی است که بسیار مغذی بوده و حاوی مقادیر قابل توجهی اگزالات است. توصیه می‌شود افرادی که با مشکلات کلیوی و کیسه صفرا مواجه هستند، مواد غذایی سرشار از اگزالات را مصرف نکنند. البته این موضوع بسیار مورد بحث است.

بامیه نباید در ظروف مسی، برنج یا آهنی پخته شود، زیرا ممکن است فلز به بامیه جذب شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.