روغن صمغ کندر چیست و چه خواصی دارد؟

0

روغن صمغ کندر یک روغن اسانس است که از روغن‌های صمغیِ درختانِ کندر (Boswellia) بدست می‌آید. روغن صمغ کندر مصارف فراوانی دارد و اغلب در عطرها، رایحه‌درمانی و اهداف معنوی استفاده می‌شود. این روغن همچنین در روش‌های مراقبت از پوست و سلامتی کاربرد دارد. در ادامه به بررسی خواص روغن صمغ کندر و اثرات آن بر بدن خواهیم پرداخت.

اثرات روغن صمغ کندر بر سلامتی

این روغن فواید فراوانی را با خود یدک می‌کشد. ادعاهای مربوط به فواید روغن صمغ کندر از طب جایگزین و طب سنتی در نواحی بومی این گیاه نشأت می‌گیرند.

در گذشته در آسیا از صمغ کندر به‌عنوان یک مادۀ ضدمیکروب و پاک‌کنندۀ خون استفاده می‌شده است. امروزه نیز بسیاری از مردم همچنان از این گیاه بهره می‌برند.

روغن‌های اسانس تجاری در غرب ادعا می‌کنند که برای استفادۀ موضعی بر روی پوست و سلامتی موثر هستند. برخی از مردم حتی ادعا می‌کنند که این روغن‌ها برای درمان سرطان یا بیماری‌های التهابی مفید هستند. اما از آنجایی که شواهد قابل قبولی برای این ادعاها وجود ندارد، باید برای بهره‌مند شدن از این فواید بسیار محتاطانه عمل کرد.

خواص ضدالتهابی

روغن صمغ کندر در طول تاریخ معمولا به‌عنوان دارویی برای تسکین التهاب مورد استفاده قرار گرفته است. یک بررسی انجام شده بر روی مطالعات در سال ۲۰۱۱، از این موضوع – به ویژه برای التهاب و درد – تا حدودی حمایت می‌کند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است نشان می‌دهد که این روغن می‌تواند برای آرتریت مفید باشد، اگرچه این پژوهش بر روی حیوانات انجام گرفته است. طبیبان طب جایگزین ممکن است استفاده از روغن صمغ کندر را برای بهبود آرتروز یا رماتیسم مفصلی توصیه کنند.

روش مصرف: می‌توانید روغن اسانس رقیق شده را بر روی نواحی دردناک و ملتهب بمالید (پوست نباید آسیب دیده باشد).  روغن‌های اسانس باید قبل از مالیدن بر روی پوست رقیق شده باشند. هر ۱ قطره روغن اسانس را با یک ۱ اونس (۲۹ میلی‌لیتر) روغن حامل رقیق کنید.

کرم‌های موضعی حاوی روغن صمغ کندر نیز برای مشکلات التهابی نظیر آرتریت در دسترس می‌باشند.

هرگز روغن صمغ کندر را به شکل خوراکی مصرف نکنید.

خواص ضدمیکروبی

یکی از مصارف روغن صمغ کندر برای التیام زخم است.

یک مطالعۀ آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که این روغن می‌تواند بدلیل خواص ضدمیکروبی‌اش موثر باشد. روغن صمغ کندر می‌تواند باکتری‌ها و سایر میکروب‌های عفونت‌زا یا بیماری‌زا را نابود کند.

روش مصرف: می‌توان روغن صمغ کندر را با یک روغن حامل رقیق کرده و برای ضدعفونی کردن در مقدار کم بر روی زخم‌های کوچک استفاده کرد. هر ۱ قطره از این روغن را با ۱ اونس روغن حامل نظیر روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین رقیق کنید.

اگر عفونت‌تان بدتر شد، با پزشک تماس بگیرید. قبل از استفاده از روغن صمغ کندر با پزشک مشورت داشته باشید.

سلامت قلب

بیشتر بخوانید:

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که روغن صمغ کندر می‌تواند از قلب و عروق محافظت کند. به نظر می‌رسد که این خاصیت صمغ کندر ناشی از کاهش لیپیدهای خون، کاهش پلاک و عملکرد ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی این روغن است.

این خواص ممکن است در درازمدت احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند. البته برای تایید این موارد به مطالعات بیشتری نیاز است.

روش مصرف: هر ۱ تا ۳ قطره از روغن را با ۱ اونس از روغن حامل رقیق کرده و به صورت موضعی استفاده کنید. این ترکیب را به صورت روزانه بر روی نواحی گردن یا مچ دستان بمالید.

سلامت کبد

فواید آنتی‌اکسیدانی صمغ کندر علاوه بر سلامت قلب، سلامت کبد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داده است که اثرات آنتی‌اکسیدانی این روغن می‌توانند به محافظت از سلول‌های کبد کمک کنند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ بر روی موش‌ها انجام شد نشان می‌دهد که صمغ کندر به‌عنوان یک ترکیب ضدالتهابی برای مقابله با هپاتیت و فیبروز کبد موثر بوده است.

روش مصرف: هر ۱ قطره را با ۱ اونس روغن حامل رقیق کنید. این ترکیب را به صورت روزانه بر نواحی گردن یا مچ دستان بمالید.

عوارض جانبی روغن صمغ کندر

اگر این روغن را به شکل صحیح استفاده کنید، بی‌خطر بوده و عوارضی ندارد.

اگر قصد استفاده از روغن اسانس را دارید، تنها آن را به صورت موضعی یا به شکل بخور و رایحه‌درمانی استفاده کنید. مصرف خوراکی این روغن‌ها خطرات جدی و بالقوه‌ای برای سلامتی دارند. برخی از این روغن‌ها سمی هستند.

برای لذت بردن از فواید صمغ کندر برای قلب یا کبد، مکمل یا عصارۀ آن را امتحان کنید. از آنجایی که نظارت‌های موجود بر مکمل‌ها به اندازۀ داروها نیست، بهترین کار این است که برای تهیه و مصرف آنها با پزشک خود مشورت داشته باشید.

اگر روغن صمغ کندر را با روغن حامل رقیق کرده و به صورت موضعی استفاده کنید، خطرات آن برای سلامتی بسیار کم هستند. هرگز روغن اسانس رقیق نشده را بر روی پوست نمالید. اینکار می‌تواند به بروز سوختگی، التهاب یا واکنش‌های ناخواستۀ پوستی منجر گردد.

اگر در صورت استفاده از هر محصول حاوی صمغ کندر، عوارض جانبی زیر را تجربه کردید، مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

  • حالت تهوع
  • اسهال
  • ریفلاکس اسید معده
  • واکنش‌های پوستی

این عوارض جانبی احتمالی وابسته به گیاهان هستند و می‌توانند نشانۀ این باشند که به صمغ کندر حساسیت دارید.

استفادۀ موضعی، حتی زمانی که روغن رقیق است، می‌تواند با خطرات کوچکی نظیر واکنش‌های آلرژیک یا راش‌های پوستی همراه باشد. برای جلوگیری از عوارض جانبی، قبل از استفاده از روغن آن را به شکل پچ تست امتحان کنید.

تداخلات با داروها نیز ممکن هستند. قبل از استفاده از روغن صمغ کندر با پزشک‌تان دربارۀ تداخلات دارویی احتمالی صحبت کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.