اهمیت بهداشت دهان و دندان برای مبتلایان به دیابت

0

بهداشت دهان و دندان برای تمام افراد مهم است، اما برای افراد مبتلا به دیابت حتی مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌باشد. مطالعات یافته‌اند که ارتباطی مستقیمی میانِ دیابت و وضعیت بهداشت دهان و دندان وجود دارد.

بیماری دیابت می‌تواند منجر به بروز تغییراتی در دهان شده و خطر مشکلات مربوط به لثه، نظیر بزرگ شدن لثه‌ها و پیوره را افزایش دهد. سایر مشکلات دهان و دندان که ناشی از دیابت هستند عبارتند از: پوسیدگی دندان، سندرم سوختن دهان، بوی بد دهان و خشکی دهان.

گزارش انجمن دیابت آمریکا نشان می‌دهد که افراد مبتلا به دیابت، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری لثه هستند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، حدود ۳۰٫۳ میلیون نفر از مردم با سنین مختلف – ۹٫۴ درصد از جمعیت ایالات‌متحده – در سال ۲۰۱۵ به دیابت مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در مجلۀ British Dental منتشر شد، نشان می‌دهد که تمرین و توصیه برای متخصصین سلامت و بیماران، برای توجه به اهمیت بهداشت دهان و دندان در بیماران دیابتی مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:

اثر سطح قند خون بر سلامت دهان و دندان

دیابت می‌تواند توانایی بدن در مبارزه با باکتری‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. بالا بودن سطح گلوکز خون به باکتری‌ها کمک می‌کند تا درون دهان رشد کرده و باعث بروز عفونت شوند. عفونت می‌تواند به قرمزی، درد و ورم لثه‌ها منجر شود که هنگام مسواک زدن خونریزی دارند.

دیابت همچنین می‌تواند توانایی دهان در مبارزه با جرم‌ها را تضعیف کند. دیابت ممکن است باعث از بین رفتن رطوبت دهان شده و در نتیجه منجر به بروز درد، عفونت‌ها و حفره‌ها گردد.

بیماری دیابت با افزایش خطر برفک دهان نیز در ارتباط است که نوعی عفونت قارچی است. بالا بودن گلوکز در بزاق دهان، ضعف مقاومت در برابر عفونت و خشکی دهان (کمبود بزاق) از مواردی هستند که با برفک در ارتباطند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.