بیماری آرتروز : علل، علائم و درمان

0

آرتروز یا اُستئوآرتریت (Osteoarthritis) یک بیماری مفصل مزمن است. مفصل در میان دو استخوان قرار دارد و انتهای استخوان‌ها با بافتی حفاظتی به نام غضروف پوشانده شده است. در بیماری آرتروز ، غضروف تجزیه شده و از بین می‌رود و باعث می‌شود تا استخوان‌های مفصل به یکدیگر ساییده شوند. این مشکل می‌تواند باعث بروز درد، سفتی و سایر علائم گردد.

آرتروز اغلب در افراد سالمند بروز می‌کند، اگرچه امکان بروز آن در سنین مختلف بزرگسالی وجود دارد. بیماری آرتروز با نام‌های بیماری تخریب مفصل و آرتریت تخریبی نیز شناخته می‌شود.

آرتروز اصلی‌ترین علت معلولیت و ناتوانی می‌باشد که بیش از ۳۰ میلیون مرد و زن را در آمریکا تحت تاثیر قرار داده است. در این مقاله به بررسی کامل بیماری آرتروز خواهیم پرداخت.

دلایل آرتروز

آرتروز ناشی از آسیب دیدن مفصل است. این آسیب می‌تواند در گذر زمان بیشتر شود؛ به همین دلیل است که سن اصلی‌ترین علتِ آسیب مفصلی و ختم شدن آن به آرتروز می‌باشد. هرچه سن‌تان بیشتر باشد، احتمال بروز آسیب مفصلی بالاتر خواهد بود.

سایر دلایل آسیب مفصل عبارتند از صدمات گذشته که موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • پارگی غضروف
 • دررفتگی مفاصل
 • صدمات رباط

این صدمات همچنین کژاندامی مفصل، چاقی و حالت نامناسب بدن را نیز شامل می‌شوند. برخی از عوامل خطر نظیر سابقۀ خانوادگی و جنسیت باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری آرتروز می‌شوند.

آرتروز و غضروف

غضروف ماده‌ای سفت و لاستیک‌مانند است که انعطاف‌پذیر بوده و از استخوان نرم‌تر است. وظیفۀ این ماده حفاظت از انتهای استخوان‌ها در محل مفصل است و اجازه می‌دهد تا استخوان‌ها بدون ساییده شدن به یکدیگر، به آسانی حرکت داشته باشند.

وقتی غضروف تجزیه می‌شود، سطوح استخوان‌ها زبر و حفره‌دار می‌گردد. این می‌تواند باعث بروز درد در مفصل و ناراحتی در بافت‌های اطراف آن شود. غضروف آسیب‌دیده نمی‌تواند خود را ترمیم کند، زیرا غضروف حاوی رگ‌های خونی نمی‌باشد.

زمانی که غضروف به طور کامل از بین می‌رود، سپر بالشی آن نیز ناپدید شده و فضا را برای تماس استخوان‌ها با یکدیگر فراهم می‌کند. این تماس می‌تواند باعث بروز درد شدید و سایر علائم مربوط به آرتروز شود.

علائم بیماری آرتروز

آرتروز می‌تواند در هر مفصلی بروز کند. با این حال، شایع‌ترین نواحی بدن که تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • دستان
 • نوک انگشتان
 • زانوها
 • لگن
 • ستون فقرات، معمولا در گردن یا قسمت پایینی کمر

شایع‌ترین علائم آرتروز:

 • درد
 • حساسیت (بروز ناراحتی وقتی انگشتان خود را بر روی ناحیۀ مورد نظر می‌کشید)
 • سفتی
 • التهاب

با پیشرفت بیماری آرتروز ، درد ناشی از آن نیز ممکن است شدت پیدا کند. با گذر زمان، امکان بروز ورم در مفصل یا نواحی اطراف آن نیز وجود دارد. تشخیص زودهنگام علائم آرتروز می‌تواند به شما کمک کند تا این بیماری را بهتر مدیریت کنید.

تشخیص آرتروز

آرتروز معمولا با سرعت کمی پیشرفت می‌کند و به همین دلیل تشخیص آن تا زمانی که دردناک شده یا علائم ناتوان‌کننده داشته باشد، دشوار است. آرتروز اولیه معمولا بعد از یک تصادف یا سانحه‌ای که به شکستگی منجر گردیده و به اسکن پرتوی ایکس نیاز داشته باشد تشخیص داده می‌شود.

علاوه بر پرتوی ایکس، پزشک شما ممکن است از اسکن ام‌آر‌آی برای تشخیص آرتروز استفاده کند. این آزمایش تصویربرداری با استفاده از موج‌های رادیویی و یک میدان مغناطیسی، تصاویری از استخوان و بافت نرم آن را ایجاد می‌کند.

سایر آزمایش‌های تشخیص عبارتند از آزمایش خون که احتمال وجود سایر بیماری‌ها که باعث درد مفصل می‌شوند – مانند روماتیسم مفصلی – را بررسی می‌کند. تحلیل مایع مفصل نیز می‌تواند برای تشخیص التهابِ ناشی از نقرس یا عفونت مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان بیماری آلزایمر

بیشتر بخوانید:

درمان آرتروز بر مدیریت علائم این بیماری تمرکز دارد. نوع درمان مناسب برای شما به طور عمده براساس شدت علائم و محل بروز بیماری مشخص می‌شود. در اغلب موارد، تغییرات در سبک زندگی، مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) و درمان‌های خانگی برای تسکین درد، سفتی و ورم ناشی از بیماری آرتروز کافی هستند.

درمان‌های خانگی و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت آرتروز عبارتند از:

ورزش

فعالیت جسمانی باعث تقویت ماهیچه‌های اطراف مفاصل شده و به تسکین سفتی آنها کمک می‌کند. حداقل یک روز درمیان به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه حرکت جسمانی داشته باشید. فعالیت‌های آرام و با شدت کم نظیر پیاده‌روی یا شنا کردن را انتخاب کنید. تای‌چی و یوگا نیز می‌توانند انعطاف‌پذیری مفصل را بهبود داده و به مدیریت درد کمک کنند.

کاهش وزن

اضافه وزن می‌تواند بر روی مفاصل شما فشار وارد کرده و باعث بروز درد شود. کاهش وزن اضافه به تسکین فشار و کاهش درد کمک می‌کند. همچنین وزن سالم می‌تواند خطر سایر مشکلات سلامتی نظیر دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد.

خواب کافی

استراحت دادن به ماهیچه‌ها می‌تواند ورم و التهاب را کاهش دهد. با خودتان مهربان باشید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید. دریافت خواب کافی در شب نیز می‌تواند به مدیریت موثر درد کمک کند.

گرما و سرما درمانی

می‌توانید استفاده از گرما یا سرما درمانی را برای تسکین درد ماهیچه و سفتی آن امتحان کنید. روزانه چند مرتبه یک کمپرس سرد یا گرم را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی مفاصل دردناک قرار دهید.

این کار می‌تواند به تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی‌تان کمک کند.

ورزش‌های مخصوص آرتروز

تمرینات کششی سبک می‌توانند برای افراد مبتلا به بیماری آرتروز بسیار مفید باشند، به‌ویژه اگر سفتی یا درد را در زانوها، لگن یا کمر خود تجربه می‌کنید. حرکات کششی می‌توانند به بهبود توانایی حرکت و طیف حرکتی شما کمک کنند.

همانند تمام برنامه‌های ورزشی، قبل از شروع این تمرینات نیز ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این حرکات برای شما مناسب هستند.

داروهای آرتروز

انواع مختلفی از داروهای آرتروز وجود دارند که می‌توانند به تسکین درد یا ورم کمک کنند. این داروها عبارتند از:

 • مسکن‌های خوراکی: استامینوفن و سایر مسکن‌ها می‌توانند به کاهش درد کمک کنند، اما برای کاهش ورم موثر نیستند.
 • مسکن‌های موضعی: این محصولات نیازی به نسخه ندارند و به شکل کرم، ژل و پچ در دسترس می‌باشند. مسکن‌های موضعی به بی‌حس کردن ناحیۀ مفصل کمک کرده و می‌توانند درد – به‌ویژه درد آرتریت خفیف – را تسکین دهند.
 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs): این داروها نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن، ورم و درد را کاهش می‌دهند.
 • دولوکستین: ممکن است پزشک‌تان داروی ضدافسردگیِ دولوکستین را به صورت آف-لیبل برای کمک به تسکین درد آرتروز تجویز کند.
 • کورتیکواستروئیدها: این داروهای تجویزی به شکل خوراکی در دسترس هستند و همچنین ممکن است به صورت مستقیم به مفصل تزریق شوند.

امکان دارد پزشک‌تان ابتدا مصرف محلول‌های OTC را به شما توصیه کند.

درمان طبیعی آلزایمر

درمان‌های جایگزین و مکمل‌ها ممکن است به تسکین علائمی نظیر التهاب و درد مفصل کمک کنند. برخی از مکمل‌ها یا گیاهان دارویی مفید عبارتند از:

 • روغن ماهی
 • چای سبز
 • زنجبیل
 • گلوکزامین

سایر گزینه‌های درمانی جایگزین:

 • طب‌سوزنی
 • جسم‌درمانی
 • ماساژدرمانی

قبل از مصرف هرگونه گیاه دارویی یا مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.