روانشناسی شخصیت چیست

0

شخصیت شما از عواملی است که باعث منحصر به فرد شدن‌تان می‌شود. شخصیت هر فرد تعیین‌کننده‌ی مواردی است؛ مثل اینکه فرد به چه شغلی علاقه دارد، در اجتماع چگونه رفتار می‌کند، به چه نوع روابطی تمایل دارد و بسیاری موارد دیگر که به آن‌ها خواهیم پرداخت. شخصیت از بدو تولد به وجود می‌آید، اما آیا می‌دانید که در طول زندگی شخص، دقیقا چه چیزی بر شخصیت او تاثیر می‌گذارد؟ در این مطلب به بررسی روانشناسی شخصیت خواهیم پرداخت.

آیا می‌توانیم شخصیت خود را تغییر دهیم؟

حقایق روانشناختی بسیاری در مورد شخصیت وجود دارد که باعث می شود به شخصیت تان به گونه ای دیگر نگاه کنید. در ادامه همین مطلب برخی از حقایق جالبی که تا به حال به آن ها توجه نکرده اید را برای شما توضیح خواهیم داد.

فرزند اول خانواده هستید یا فرزند آخر؟

تحقیقات اثبات کرده اند که فرزند اول یا فرزند آخر بودن، بر شکل گیری شخصیت افراد تاثیر می گذارد. معمولا فرزندان اول رهبران مسئول تر و بهتری هستند، در حالی که فرزندان آخر شخصیت بی خیال تری (سبکبال تری) دارند، یعنی بی مسئولیت تر و هم چنین پرتوقع تر هستند.

میزان تستوسترون بدن

جالب است بدانید که میزان تستوسترون بدن به طرز شگفت انگیزی بر شخصیت افراد تاثیر می گذارد. اگر میزان تستوسترون فرد زیاد باشد، شخص از ناراحتی دیگران، بیش تر خوشحال می شود. معمولا این افراد برای لذت بردن خود، اطرافیان شان را عصبانی می کنند.

سطح IQ

در روانشناسی شخصیت هر چه IQ پایین تر باشد، فرد متعصب تر خواهد بود. افرادی که نمره کم تری در آزمون IQ دارند، اغلب تعصب ملی یا مذهبی بیش تری نسبت به دیگران دارند و این  در حالی است که افرادی که نمره ی IQ بالاتری دارند از ذهن باز تری نسبت به سایرین برخوردارند.

اعتماد به نفس پایین

افرادی که اعتماد نفس پایینی دارند اغلب دیگران را تحقیر می کنند. این اشخاص سعی می کنند با تحقیر کردن دیگران اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

کیفیت زندگی

شخصیت شما بر کیفیت زندگی تان تأثیر  می گذارد. افرادی که شخصیت خوش بینی دارند کیفیت زندگی بالاتری هم دارند، در حالی که افراد بدبین کیفیت زندگی شان پایین تر است.

حرکات بدن

نحوه ی حرکات بدن شما می تواند نشانه ی شخصیت شما باشد. طبق تحقیقات انجام شده اثبات شده است که افرادی که حرکات بدن شان به یکدیگر شبیه هستند، رفتارهای مشابهی هم دارند.

شخصیت شما بوی مشخصی دارد

یکی از جالب ترین حقایق مربوط به روانشناسی شخصیت شناسایی فرد مطابق با بوی بدن اوست. افراد عصبی، اشخاص برون گرا، یا افراد سلطه گر بوی خاصی دارند و دیگران می توانند این بوها را از هم تشخیص دهند.

عاشق شدن

عاشق شدن می تواند شخصیت شما را تغییر دهد. افرادی که زود از کوره در می روند، در هنگام عاشق شدن رفتارشان تغییر می کند. عشق، به جای احساس اضطراب و بی ثباتی، امنیت و اعتماد به نفس را در آن ها افزایش می دهد.

احساس حقارت

افرادی که دائما احساس حقارت می کنند، اغلب زندگی ناامید کننده ای را تجربه می کنند. رفتار این افراد اغلب خطرناک و تهاجمی تر است و دیگران را عامل اشتباهات خود می دانند و آن ها را سرزنش می کنند.

با افزایش سن، شخصیت شما تغییر می‌کند

هر چه بزرگ تر می شوید، شخصیت شما بیش تر تغییر می کند. با افزایش سن معمولا وظیفه شناس تر و سازگارتر خواهید شد و بدخلقی های خود را ترک می کنید. به طور کلی با افزایش سن، رفتار شما ملایم تر از قبل می شود.

اختلالات اضطرابی

اگر ترس ناشناخته ای در صفات شخصیتی شما وجود دارد، بیش تر در معرض خطر اختلالات اضطرابی قرار دارید. هر چه بیش تر نگران اتفاقات آینده باشید، از اضطراب های اجتماعی مختلف، اختلال هراس یا ترس و فوبیا بیش تر رنج می برید.

روانشناسی شخصیت و خصوصیات ظاهری

اکثر مردم شما را از ظاهرتان قضاوت می کنند. ویژگی های ظاهری شما تعیین می کنند که شما چه انتظاری از روابط جدی تان دارید و یا چه افرادی را به خود جذب می کنید و از چه افرادی دوری می کنید.

اولویت‌های غذایی

تمایل به مواد غذایی مختلف، نشان دهنده ی شخصیت شما نسبت به دیگران است. افرادی که خوراکی های تلخ دوست دارند، شخصیت خود شیفته ای دارند. افرادی که به خوراکی های تلخ علاقه ای ندارند، اغلب شخصیت سازگار تری نسبت به دیگران دارند.

مهارت‌های چند وظیفه‌ای

همه ی ما دوست داریم در انجام کارهای مختلف به صورت همزمان مهارت کسب کنیم، اما در اغلب موارد هم قادر به انجام این کار نیستیم. با این حال، اگر معتقدید که از مهارت چند وظیفه ای برخوردارید، از حقایق روانشناسی شخصیتی تان شگفت زده خواهید شد. افرادی که دارای مهارت های چند وظیفه ای هستند، اعتماد به نفس بیش تری دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.