علائم جسمانی اضطراب و اثرات آنها بر بدن

0

اضطراب بخش تفکیک ناپذیر و نرمال زندگی است. برای مثال شما ممکن است قبل از سخنرانی در یک جمع یا مصاحبه شغلی احساس اضطراب کنید. اضطراب در کوتاه مدت می تواند باعث افزایش میزان تنفس و ضربان قلب شود و خون زیادی را روانه مغز کند. این واکنش فیزیکی شما را برای مواجه با یک موقعیت پرتنش آماده می کند. با این حال اگر اضطراب بسیار شدید باشد ممکن است احساس گیجی و تهوع را تجربه کنید. اضطراب شدید یا مداوم اثر مخربی را بر سلامت فیزیکی و ذهنی به جای می گذارد. در این مقاله به علائم جسمانی اضطراب خواهیم پرداخت.

اختلالات اضطراب در هر مرحله ای از زندگی می توانند رخ دهند، اما معمولا از سنین میانسالی آغاز می شوند. موسسه ملی سلامت روان در آمریکا می گوید که احتمال ابتلا به اختلالات اضطراب در زنان بیش از مردان است.

تجربه های استرس زای زندگی نیز خطر دچار شدن به اختلالات اضطراب را افزایش می دهند. علائم اضطراب می توانند بلافاصله یا پس از چند سال خود را نشان دهند. ابتلا به برخی بیماری ها یا سوء استعمال مواد نیز می تواند منجر به اختلال اضطراب شود.

اختلالات اضطراب انواع فراوانی دارند مانند:

اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

GAD به اضطرابی که شدید و بدون دلیل باشد گفته می شود. طبق برآوردهای انجمن افسردگی و اضطراب آمریکا (ADAA) این نوع اختلال اضطراب سالانه حدود ۶٫۵ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

GAD زمانی تشخیص داده می شود که نگرانی شدید درمورد مسائل مختلف به مدت شش ماه یا بیشتر ادامه داشته باشند. اگر به نوع خفیف این اضطراب دچار هستید، احتمالا می توانید فعالیت های روزانه خود را به طور نرمال انجام دهید. اما نوع شدید این اضطراب می تواند زندگی فرد را کاملا منقلب کند.

اختلال اضطراب اجتماعی

این نوع اضطراب به ترس از قرار گرفتن در محیط های اجتماعی و قضاوت و تحقیر شدن از جانب دیگران گفته می شود. این فوبیای شدید اجتماعی می تواند باعث بروز احساس شرم و تنهایی در فرد شود. ADAA ذکر می کند حدود ۱۵ میلیون فرد بزرگسال آمریکایی به این نوع اختلال دچار هستند. اختلال اضطراب اجتماعی معمولا از سن ۱۳ سالگی شروع می شود. بیش از یک سوم از افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی قبل از اقدام به درمان حدود ۱۰ سال یا بیشتر منتظر می مانند.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

PTSD پس از اینکه فرد شاهد یک اتفاق یا تجربه هراس انگیز باشد روی می دهد. علائم این نوع استرس بلافاصله یا پس از چند سال خود را نشان می دهند. از جمله دلایل رایج ابتلا به PTSD می توان به اتفاقاتی مانند جنگ، بلایای طبیعی یا آسیب های فیزیکی اشاره کرد. حالات PTSD بدون نشانه های قبلی پدیدار می شوند.

اختلال وسواس جبری (OCD)

افراد مبتلا به OCD ممکن است به دلیل میل به انجام عاداتی خاص به صورت مکرر (جبر) احساس سردرگمی کرده و افکاری به طور ناخواسته به ذهنشان خطور کند که باعث پریشان حال آن ها شود (وسواس). از جمله رفتارهای جبری می توان به شستن مرتب دست ها، شمردن یا بررسی چیزها و از جمله رفتارهای وسواسی می توان به نگرانی در مورد عدم تمیز بودن وسایل، پافشاری برای عملی کردن یک هوس و تاکید بر حفظ تقارن اشیا اشاره کرد.

فوبیاها

فوبیاها ترس از قرار گرفتن در محیط های تنگ (کلاستروفوبیا)، ترس از ارتفاع (آکروفوبیا) و سایر ترس ها را شامل می شوند. در چنین شرایطی شدیدا اصرار دارید که از قرار گرفتن در معرض هر آن چه که باعث هراس شما می شود خودداری کنید.

اختلال پانیک

اختلال پانیک منجر به حملات پانیک، اضطراب و وحشت بی اختیار یا ترس از بروز اتفاقات بد در آینده می شود. از جمله علائم جسمانی اختلال پانیک می توان به افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه و تنگی نفس اشاره کرد.

این حالات در هر زمانی ممکن است رخ دهند .فرد ممکن است علاوه بر اختلال پانیک به سایر اختلالات اضطراب نیز دچار باشد.

علائم جسمانی اضطراب

حال که با شایع ترین انواع اختلال اضطراب آشنا شدیم، نوبت آن است که نگاهی به علائم جسمانی اضطراب داشته باشیم.

افزایش ضربان قلب

اضطراب واکنش طبیعی بدن به خطر است و در صورتی که معتدل باشد حتی می تواند مفید بوده و ما را وادار به واکنش نسبت به موقعیت ها و محرک های خطرناک کند. اما زمانی که بیش از حد باشد مشکلاتی را به همراه می آورد. افزایش ضربان قلب هنگامی که فرد در یک موقعیت هراس انگیز نباشد یکی از شایع ترین علائم جسمانی اضطراب است که باید درمان شود.

تنگی نفس

افزایش ضربان قلب باعث افزایش فشار خون و تنگی نفس می شود. این حالت همانند حملات اضطراب مهیب به نظر می رسد، زیرا می تواند بدون دلیل رخ دهد.

سردرد و سرگیجه

دلشوره شدید یکی از نشانه های اصلی اختلال اضطراب فراگیر است. این نوع اضطراب که همواره وجود دارد باعث می شود که فکر فرد به طور مداوم درگیر شرایط استرس زا شود. در نتیجه بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطراب دچار سردرد می شوند. وقتی که ضربان قلب نیز افزایش پیدا کرد، سرگیجه رخ می دهد.

مشکلات گوارشی

اضطراب می تواند با احساس دل پیچه همراه باشد. دستگاه گوارش معمولا با درد معده، اسهال، یبوست یا حتی تهوع نسبت به اضطراب واکنش نشان می دهد. این علائم معمولا باعث اختلال در زندگی روزمره می شوند.

گرفتگی عضلات

افراد مبتلا به GAD اغلب با گرفتگی عضلات کمر و گردن مواجه می شوند. گرفتگی عضلات می تواند به صورت درد شدید ظاهر شده و حتی باعث افزایش اضطراب، تشنج یا قفل شدن دندان ها شود. تا زمانی که تمرین های ریلکسیشن خاصی را انجام ندهید، این دردها ادامه خواهند داشت.

بد خلقی

بد خلقی یکی از نشانه های نامعلوم GAD است و در افراد مبتلا به این وضعیت بسیار رایج می باشد. GAD می تواند باعث حساسیت بیش از حد فرد شده، به طوری که نتواند اشیای متحرک را تحمل کند. معمولا خود فرد به این حالت پی نمی برد، اما برای دیگران کاملا مشهود است.

بیخوابی

اضطراب عوارض زیادی به همراه دارد. نگرانی بیش از اندازه باعث از پای در آمدن افراد می شود. نگرانی افرادی که به اضطراب دچار هستند، معمولا باعث بیخوابی یا سخت به خواب رفتن آن ها می شود. به دلیل این اختلالات خواب، درمان اضطراب اغلب شامل ایجاد تغییرات در روند خوابیدن می شود.

سازگاری با علائم جسمانی اضطراب

آموزش نحوه سازگاری با علائم جسمانی اضطراب ، پروسه ای مادام العمر است که به خوبی توسط روانشناس صورت می گیرد. در صورتی که دلایل بروز این علائم یک بیماری جسمی تشخیص داده نشوند، تنها علت آن ها می تواند اضطراب باشد.

درصورتی که هر کدام از علائم جسمانی اضطراب را به طور مرتب تجربه کردید به روانشناس مراجعه کنید. روانشناس قادر خواهد بود به شما کمک کند علت علائم خود را تشخیص داده و یاد بگیرید که چگونه حساسیت های بدنی را به درستی تفسیر کنید. همچنین روش های درمانی را نیز بسته به شرایطی که در آن هستید به شما ارائه می دهد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.