تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی

0

پروتئین حدود ۲۰ درصد از بدن انسان را تشکیل می‌دهد. از آنجایی که بدن پروتئین را ذخیره نمی‌کند، مهم است که آن را روزانه و در مقادیر کافی دریافت کنید. می‌توانید پروتئین را از منابع غذایی مختلفی از جلمه حیوانات و گیاهان دریافت کنید. برخی از مردم ادعا می‌کنند که منبع پروتئین – گیاهی یا حیوانی – اهمیتی ندارد. سایر افراد می‌گویند که پروتئین گیاهی بهتر از پروتئین حیوانی می‌باشد. در این مقاله به بررسی تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی می‌پردازیم.

تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی – ارزش غذایی

پروتئین بعد از خورده شدن، در بدن تجزیه شده و به آمینو اسیدها تبدیل می‌گردد.

پروتئین‌ها و آمینو اسیدها تقریبا برای تمام فرآیندی‌های متابولیکی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این حال، پروتئین‌های متفاوت می‌توانند حاوی انواع مختلفی از آمینو اسیدها باشند.

در حالی که پروتئین‌های حیوانی معمولا تعادل خوبی از تمام آمینو اسیدهای مورد نیاز ما را دارا هستند، برخی از آمینو اسیدها در پروتئین‌های گیاهی کم می‌باشند.

به طور مثال، برخی از پروتئین‌های گیاهیِ مهم معمولا متیونین، تریپتوفان، لیسین و ایزولیسین کمی دارند.

تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی – پروتئین کامل یا ناکامل

به طور کلی، حدود ۲۰ آمینو اسید وجود دارند که بدن از آنها برای ساخت پروتئین استفاده می‌کند.

این آمینو اسیدها در دسته‌بندی‌های ضروری یا غیرضروری قرار می‌گیرند.

بدن می‌تواند آمینو اسیدهای غیرضروری را تولید کند. اما قادر به تولید آمینو اسیدهای ضروری نیست و به همین دلیل باید آنها را از مواد غذایی دریافت کرد.

برای سلامتی مطلوب، بدن به تمام آمینو اسیدهای ضروری در مقادیر مناسب نیاز دارد.

منابع حیوانی پروتئین نظیر گوشت، ماکیان، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات، به پروتئین موجود در بدن انسان شبیه هستند.

به این پروتئین‌ها منابع کامل پروتئین می‌گویند، زیرا حاوی تمامی آمینو اسیدهای ضروری و مورد نیاز بدن هستند.

از طرف دیگر، منابع گیاهی پروتئین نظیر لوبیاها، عدس‌ها و مغزهای خوراکی، ناکامل هستند؛ یعنی فاقدِ یک یا تعداد بیشتری از آمینو اسیدهای ضروری هستند.

برخی از منابع گزارش داده‌اند که پروتئین سویا کامل می‌باشد. با این حال، دو مورد از آمینو اسیدهای ضروری تنها در مقادیر کمی در سویا وجود دارند. بنابراین پروتئین سویا با پروتئین حیوانی قابل مقایسه نیست.

تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی – مواد مغذی

پروتئین معمولا با طیف وسیعی از سایر مواد مغذی همراه است.

غذاهای حاوی پروتئین حیوانی معمولا سرشار از سایر مواد مغذی هستند که این مواد در غذاهای گیاهی وجود ندارند.

این مواد عبارتند از:

  • ویتامین ب۱۲: این ویتامین به طور عمده در ماهی، گوشت، ماکیان و لبنیات یافت می‌شود. بسیاری از افرادی که غذاهای حیوانی مصرف نمی‌کنند، با کمبود این ویتامین مواجه هستند.
  • ویتامین دی: ویتامین دی در ماهی چرب، تخم‌مرغ و لبنیات وجود دارد. برخی از گیاهان نیز حاوی این ویتامین هستند، اما نوع موجود در غذاهای حیوانی برای مصرف بدن بهتر می‌باشد.
  • دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA): یک چربی امگا ۳ ضروری است که در ماهی چرب وجود دارد. این اسید برای سلامت مغز مهم بوده و به سختی در منابع گیاهی یافت می‌شود.
  • آهن حاوی هن: این نوع آهن عمدتا در گوشت و به ویژه گوشت قرمز یافت می‌شود. این نوع آهن در مقایسه با آهن بدون‌هم که در گیاهان وجود دارد، بسیار بهتر جذب بدن می‌شود.
  • روی: روی عمدتا در منابع حیوانی پروتئین نظیر گوشت گاو و گوسفند وجود دارد. روی موجود در منابع حیوانی راحت‌تر جذب بدن شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته بسیاری از مواد مغذی وجود دارند که در گیاهان یافت می‌شوند و در غذاهای حیوانی وجود ندارند. بنابراین، باید منابع حیوانی و گیاهی را به طور متعادل در رژیم خود جای دهید تا تمام مواد مورد نیاز بدن‌تان تامین گردد.

برخی از گوشت‌ها بیماری‌زا هستند

گوشت قرمز منبع پروتئین باکیفیت است.

برخی از مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند که بین مصرف گوشت قرمز و افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و مرگ زودرس ارتباطی وجود دارد.

با این حال، تحقیقات نشان داده‌اند که علت این موضوع گوشت قرمز نیست، بلکه گوشت قرمز فرآوری‌شده است.

در یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگ که ۴۴۸۵۶۸ نفر را شامل شد، مشخص گردید که ارتباطی میان مصرف گوشت فرآوری شده و افزایش خطر مرگ وجود دارد. این اثر در مصرف گوشت قرمز فرآوری‌نشده مشاهده نشده است.

بیشتر بخوانید:

در یک مطالعۀ دیگر ۳۴ هزار زن مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان دادند که مصرف گوشت فرآوری‌شده با نارسایی قلبی در ارتباط بوده است.

در نهایت می‌توان گفت که گوشت قرمز فرآوری‌شده با افزایش خطر بیماری در ارتباط است. گوشت‌های فرآوری‌نشده و سایر گوشت‌های بدون چربی به طور کلی سالم هستند.

تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی

فواید رژیم‌های سرشار از پروتئین گیاهی

رژیم‌هایی که سرشار از پروتئین گیاهی هستند، مانند رژیم گیاهخواری، با فواید فراوانی برای سلامتی در ارتباط می‌باشند.

مطالعات نشان می‌دهند که افراد گیاهخوار معمولا وزن کمتر، کلسترول پایین‌تر و فشارخون پایین‌تری دارند.

همچنین این افراد در مقایسه با غیرگیاهخواران، کمتر در خطر سکته مغزی، سرطان و مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.

کاهش خطر بیماری قلبی

یک مطالعه نشان می‌دهد که رژیم سرشار از پروتئین (که نیمی از آن از منابع گیاهی است) در مقایسه با یک رژیم استاندارد یا رژیم سرشار از کربوهیدرات، باعث کاهش فشارخون، کاهش کلسترول و خطر بیماری قلبی می‌شود.

مطالعۀ EcoAtkins نشان می‌دهد که رژیم کم‌کربوهیدرات و سرشار از پروتئین به کاهش کلسترول و فشارخون کمک می‌کند.

کاهش خطر دیابت نوع ۲

یک مطالعۀ کوچک که بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شده نشان می‌دهد که جایگزین کردن ۲ وعده گوشت قرمز با حبوبات برای ۳ روز در هفته، باعث بهبود کلسترول و قند خون می‌شود.

با این حال، یک مطالعۀ دیگر به بررسی ۶ هفته‌ای افراد دیابتی و مقایسۀ رژیم‌های سرشار از پروتئین گیاهی با رژیم‌های سرشار از پروتئین حیوانی در این افراد پرداخته است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که هیچ تفاوتی در قند خون، کلسترول و فشارخون این افراد مشاهده نشده است.

محافظت در برابر افزایش وزن

رژیم‌های سرشار از پروتئین گیاهی ممکن است به کنترل وزن کمک کنند.

یک مطالعۀ مشاهده‌ای در ۱۲۰ هزار مرد و زن به مدت ۲۰ سال نشان می‌دهد که خوردن بیشتر مغزهای خوراکی با کاهش وزن در ارتباط می‌باشد.

همچنین خوردن یک وعده لوبیا، نخود، عدس یا نخودفرنگی در روز می‌تواند باعث افزایش احساس سیری شده و ممکن است به مدیریت بهتر وزن و کاهش وزن ختم گردد.

ارتباط به معنای علت نیست

به یاد داشته باشید که مطالعات مشاهده‌ای تنها ارتباطات آماری را گزارش می‌دهند. این مطالعات نمی‌توانند اثبات کنند که این فواید ناشی از حذف گوشت قرمز هستند یا سایر منابع حیوانی پروتئین.

این نکته را فراموش نکنید که افراد گیاهخوار در مقایسه با سایر افراد، بیشتر نسبت به وضعیت سلامتی خود آگاهی دارند.

بنابراین، فواید رژیم‌های گیاهخواری به احتمال زیاد ناشی از رژیم‌ها و سبک‌های زندگی سالمتر هستند و کمتر از تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی نشأت می‌گیرند.

فواید پروتئین حیوانی

علیرغم تصویر ناسالمی که از پروتئین حیوانی در برابر پروتئین گیاهی مطرح می‌شود، پروتئین حیوانی نیز با فوایدی برای سلامتی در ارتباط می‌باشد.

مطالعات نشان می‌دهند که ماکیان، ماهی و لبنیات کم‌چرب با کاهش خطر بیماری قلبی در ارتباط هستند.

افرادی که به طور منظم ماهی مصرف می‌کنند نیز کمتر در خطر حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.

بعلاوه، خوردن تخم‌مرغ با بهبود سطوح کلسترول و کاهش وزن ارتباط داده شده است. در یک مطالعه، زنانی که در وعدۀ صبحانه به جایِ بیگل (نوعی نان)، تخم‌مرغ مصرف می‌کردند، احساس سیری بیشتری داشتند و در طول روز غذای کمتری مصرف کردند.

در نهایت باید گفت که مصرف پروتئین حیوانی با افزایش تودۀ عضلانی و کاهش زوالِ عضله در ارتباط است.

نظر شما دربارۀ تفاوت پروتئین گیاهی و حیوانی چیست؟ دیدگاه‌تان در این مورد را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.