پلی فنل در کدام مواد غذایی وجود دارد

0

پلی فنول ها از جمله ترکیبات ارگانیکی هستند که در میوه‌ها و سبزیجات به وفور وجود دارند؛ این ترکیبات دارای ظرفیت‌های خاص آنتی‌اکسیدانی هستند. پلی فنول ها از نظر ساختاری بر اساس داشتن گروه‌های مختلف فنول، دسته‌بندی شده‌اند. به زبان ساده‌تر، یک گروه فنول ترکیبی است که از ادغام یک گروه هیدروکسیل (-OH) با یک گروه کربن اروماتیک تشکیل شده است، که یکی از رایج‌ترین مثال‌های آن اسید فنیک (C6H5OH) می‌باشد.

بر اساس تعداد و ترتیب قرارگیری این گروه‌های فنول، گروه‌های مختلف پلی فنول ایجاد می‌شوند که هر کدام از نظر بیولوژیکی و شیمیایی تاثیرات مختلفی بر بدن دارند. اما محدودۀ تاثیرات آن‌ها بر سلامتی تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است. زیرا بررسی و شناسایی برخی از شواهد موجود در آزمایشگاه، مشکل‌تر از شواهد داخل بدن است. با این حال، بسیاری از متخصصین پزشکی – هم رسمی و هم سنتی – اغلب پیشنهاد می‌کنند که غذا‌های حاوی پلی فنل را در رژیم غذایی‌تان جای دهید؛ زیرا این مواد غذایی علاوه بر فواید بسیار زیادی که دارند، اغلب حاوی خاصیت ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌باکتریالی نیز می‌باشند.

مواد غذایی حاوی پلی فنول ها

میخک

میخک را می توان مرکز تجمع پلی فنول نامید؛ زیرا در هر ۱۰۰ گرم میخک، بیش از ۱۵۰۰۰ میلی گرم پلی فنل وجود دارد. این ادویه ی بسیار مشهور علاوه بر پلی فنل، دارای خواص ضد التهابی، ضد تشنج و ضد نفخ نیز می باشد.

انیسون ستاره‌ای

یکی از مواد غذایی دیگری که سرشار از پلی فنول می باشد، انیسون ستاره ای است که در هر ۱۰۰ گرم آن، ۵۵۰۰ میلی گرم پلی فنل یافت می شود. گیاه انیسون ستاره ای به دلیل فوایدی که برای افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد، بسیار مشهور می باشد. بخصوص هنگامی که فرد دچار عفونت های تنفسی شده است.

شکلات تلخ

در هر ۱۰۰ گرم از این خوراکی شگفت انگیز، ۱۸۰۰ میلی گرم پلی‌فنول وجود دارد. برای کسانی که عاشق شیرینی جات هستند، این نوع شکلات نه تنها به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد مفید است، بلکه برای سلامت قلب و بهبود سلامت سیستم عصبی بدن نیز فواید بسیاری دارد.

توت‌ها

توت ها انواع گوناگونی دارند اما هنگامی که صحبت از پلی فنول به میان می آید، میزان آن می تواند در هر ۱۰۰ گرم توت، از ۵۵۰ تا ۱۷۰۰ میلی گرم متفاوت باشد. علاوه بر پلی فنل، توت ها سرشار از فیبر، انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مختلفی نیز می باشند.

لوبیا

در مقایسه با میوه ها و ادویه هایی که تاکنون نام بردیم، لوبیا از پلی‌فنول کم تری برخوردار است و در هر ۱۰۰ گرم لوبیا حدودا ۵۰ الی ۱۰۰ گرم پلی فنل وجود دارد. البته، ما معمولا پیشنهاد می کنیم که لوبیا را هم مانند میخک و انیسون به مقدار زیاد مصرف کنید.

پلی فنول

آجیل

آجیل ها سرشار از پلی‌فنول هستند؛ از میان آجیل ها، در هر ۱۰۰ گرم شاه بلوط – که تقریبا در بالاترین رتبه قرار دارد – حدودا ۱۲۰۰ میلی گرم پلی فنل یافت می شود. در هر ۱۰۰ گرم بادام – که حدودا پایین ترین رتبه را دارد – تنها کمتر از ۲۰۰ میلی گرم پلی فنل یافت می شود.

سویا

بسیاری از مردم ترجیح می دهند که به جای آرد گندم، از آرد سویا استفاه کنند؛ بنابراین این افراد قطعا با این انتخاب شان، میزان پلی فنول بیشتری دریافت می کنند. در هر ۱۰۰ گرم آرد سویا حدودا بیش از ۴۵۰ میلی گرم پلی‌فنل وجود دارد.

چای سبز و سیاه

قهوه از چای سبز و سیاه هم پلی‌فنل بیشتری دارد. به طوری که در هر ۱۰۰ میلی لیتر از چای سبز و سیاه، بیش از ۹۰ الی ۱۰۰ گرم پلی فنل وجود دارد اما در طرف مقابل در هر ۱۰۰ میلی لیتر قهوه، بیش از ۲۱۰ میلی گرم پلی فنول موجود می باشد.

پودر کاکائو

پودر کاکائو یکی از غنی‌ترین منابع پلی‌فنول می باشد که در هر ۱۰۰ گرم آن، حدودا بیش از ۳۴۰۰ میلی گرم پلی فنول وجود دارد. پودر کاکائو علاوه بر این که کالری کمی دارد، سرشار از فیبر و پروتئین بسیار زیادی می باشد که همین خواص باعث می شوند تا شما بتوانید این پودر را به راحتی در رژیم غذایی‌تان جای دهید.

سبزیجات

سبزیجات از جمله مواد غذایی بسیار مفیدی می باشند که سرشار از پلی‌فنول نیز هستند. از جمله این سبزیجات بسیار مفید می توان به زیتون سیاه، زیتون سبز، کنگر فرنگی، اسفناج و پیاز قرمز اشاره کرد که از سایر سبزیجات مفیدتر می باشند. در اغلب سبزیجات در هر ۱۰۰ گرم، ۶۰۰ میلی گرم پلی فنل وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.