آکنه بارداری – علل و علائم

0

بسیاری از زنان در دورۀ ۹ ماهۀ بارداری، با مشکلات مختلفی از جمله آکنه بارداری مواجه می‌شوند. مهم است بدانید که دلایل این نوع آکنه چه هستند و با چه روش‌هایی می‌توان به درمان آن پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر به این موضوع بپردازیم.

آکنه بارداری چیست؟

همانطور که از نام این آکنه برمی‌آید، این مشکل در دوران بارداری رخ می‌دهد. دلیل اصلی بروز آکنه بارداری، نوسانات و تغییرات هورمونی فراوان در دوران بارداری است. به طور مشخص، افزایش آندروژن‌ها در بدن است که به آکنه بارداری منجر می‌شود.

علائم

آکنه بارداری به طرق مختلفی خود را نشان می‌دهد:

بیشتر بخوانید:
  • قرمزی پوست
  • بروز لکه‌هایی بر روی گونه‌ها
  • بروز تکه‌های ملتهب پوستی در اطراف جوش‌ها و لکه‌ها

آکنه بارداری نه تنها ظاهر خوشایندی ندارد، بلکه آزاردهنده بوده و با خارش همراه است. در حالی که برخی از زنان می‌گویند بارداری باعث شدیدتر شدن علائم آکنه در آنها می‌شود، برخی ادعا دارند که بارداری اثری برعکس بر آنها دارد. در مورد آکنه بارداری، تجربۀ هر زن می‌تواند از دیگری متفاوت باشد. به طور معمول، علائم آکنه می‌توانند از دو ماه بعد از باردار شدن شروع شده و ممکن است تا چندین ماه بعد از پایان بارداری نیز ادامه یابند.

حدود ۵۰ درصد از زنان باردار این نوع از آکنه را تجربه می‌کنند و هیچ راهی برای پیشگیری از آن در این زنان وجود ندارد. البته برخی داروها، روش‌های طبیعی و تغییرات در سبک زندگی می‌توانند به کاهش علائم آکنه بارداری کمک کنند.

علل

همانطور که اشاره کردیم، دلیل اصلی آکنه بارداری، فعالیت هورمونی غیرمعمول است. با افزایش آندروژن‌ها، غدد چربی‌دار بدن نیز رشد می‌کنند. این باعث می‌شود تا تولید سبوم (چربی) بیش از حد افزایش پیدا کند. سطوح بالای سبوم باعث می‌شود تا باکتری‌ها و سایر ذرات در درون حفره‌های پوستی پدیدار شوند. این می‌تواند منجر به بروز عفونت و التهاب گردیده و علائم آکنه را به دنبال داشته باشد.

فراموش نکنید که رعایت بهداشت در دوران بارداری بسیار ضروری است. همچنین برای بهبود آکنه بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.