۱۰ دلیل برای مصرف بیشتر جوانه ها

0

جوانه ها از بهترین مواد غذایی قابل رشد در خانه می‌باشند که متاسفانه افراد زیادی به آنها توجه نمی‌کنند. از آنجایی که جوانه ها فواید فراوانی برای سلامتی و محیط‌زیست دارند، وقت آن رسیده که این سبزی‌های پرخاصیت را به رژیم‌غذایی‌تان اضافه کنید.

در ادامه به بررسی ۱۰ دلیل برای مصرف بیشتر جوانه ها می‌پردازیم.

سرشار از آنزیم

متخصصین برآورد کرده‌اند که میزان آنزیم‌ها در جوانه ها می‌تواند تا ۱۰۰ برابر بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات نپخته باشد. آنزیم‌ها نوع خاصی از پروتئین هستند که نقش کاتالیزورها در عملکردهای بدن را دارند. دریافت میزان بیشتری از ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری از مواد غذایی مصرفی‌تان، باعث می‌شود تا بدن شما عملکرد مطلوب و بهتری داشته باشد.

کیفیت پروتئین

کیفیت پروتئین در جوانه‌های لوبیا، مغزها، دانه‌ها و غلات بهتر است. پروتئین‌ها در فرآیند جوانه زدن دچار تغییرات می‌شوند و ارزش غذایی آنها افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال، میزان اسید آمینه لیزین، که برای پیشگیری از تبخال و حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن ضروری است، در فرآیند جوانه زدن به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

محتوای فیبر

فیبر برای کاهش وزن ضروری است. فیبر نه تنها به چربی‌ها و سموم متصل شده و آنها را از بدن خارج می‌کند، بلکه از تجزیۀ چربی در بدن و دفع سریع آن و قبل از جذب شدنش به دیوارهای روده‌ها، اطمینان حاصل می‌کند.

محتوای بالای ویتامین

این موضوع به ویژه در محتوای ویتامین‌های A، ب کمپلکس و E چشمگیر است. در چند روزِ فرآیند جوانه زدن، محتوای ویتامین برخی از دانه‌ها، غلات، لوبیاها و مغزهای خوراکی، تا ۲۰ برابر بیشتر می‌شود. تحقیقی نشان داد که در فرآیند جوانه زدن لوبیاها، میزان ویتامین B1 تا ۲۸۵ درصد، ویتامین B2 تا ۵۱۵ درصد، و نیاسین تا ۲۵۶ درصد افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

جوانه هااسیدهای چرب ضروری

محتوای این اسیدها نیز در فرآیند جوانه زدن افزایش می‌یابد. اغلب ما با کمبود این اسیدهای چرب مواجه هستیم و علت آن کم بودن منابع غذایی آنها در رژیم‌هایمان است. این موضوع به ویژه دربارۀ مواد معدنی قلیایی نظیر کلسیم، منیزیم و مواد دیگر قابل مشاهده است. این مواد برای متعادل‌سازی شیمیِ بدن برای کاهش وزن و بهبود سطح سلامتی ضروری هستند.

پرورش درخانه

وقتی جوانه ها را خودتان در منزل پرورش می‌دهید، به محیط‌زیست کمک می‌کنید و مطمئن می‌شوید که این جوانه ها حاوی آفت، مواد نگهدارنده و سایر مواد شیمیایی مضر نیستند.

انرژی

انرژی موجود در دانه‌ها، غلات، مغزهای خوراکی یا حبوبات با خسیاندن و جوانه زدن آنها افزایش پیدا می‌کند.

قلیایی کردن بدن

بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، با افزایش سطح اسیدیتۀ بدن پیوند خورده‌اند.

ارزان‌قیمتی

بهانۀ بسیاری از مردم برای دنبال نکردن یک رژیم غذایی سالم، گران بودن مواد غذایی ارگانیک و سالم است. اما از آنجایی که جوانه ها بسیار ارزان‌قیمت هستند، دیگر بهانه‌ای برای این افراد باقی نمی‌ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.