سبزیجات قرمز رنگ کدامند و چه خواصی دارند؟

0

به گزارش کلینیک مایو، سبزیجات قرمز رنگ نظیر گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای، ممکن است به کاهش خطر دیابت، پوکی استخوان و کلسترول بالا کمک کنند. مواد مغذیِ گیاهیِ موجود در این سبزیجات به آنها رنگی یاقوتی داده‌اند و البته با فواید قابل‌توجهی برای سلامتی نیز همراه هستند. هرچه رنگ این سبزی‌ها پررنگ‌تر باشد، مانند رنگ تیرۀ چغندر،  به این معناست که این سبزیجات قرمز رنگ مقدار بیشتری از مواد مغذی گیاهی از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی را در خود جای داده‌اند. نشان داده شده است که این مواد مغذی به پیشگیری از سرطان کمک کرده، با بیماری‌های مزمن مبارزه می‌کنند و در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

رنگِ قرمزِ این سبزیجات و ارزش غذاییِ آنها از وجود لیکوپن و آنتوسیانین نشأت می‌گیرد. لیکوپن نوعی آنتی‌اکسیدان است که نشان داده شده به کاهش خطر بیماری قلبی، محافظت از چشم‌ها، مبارزه با عفونت‌ها و محافظت در برابر آسیب ناشی از دود تنباکو کمک می‌کند.

همچنین محققین در حال بررسی اثرات بالقوۀ لیکوپن برای محافظت از بدن در برابر سرطان و سایر تومورها هستند. این باور وجود دارد که آنتوسیانین‌ها از کبد محافظت کرده، بینایی را تقویت می‌کنند و در کاهش فشارخون و التهاب نقش دارند.

علیرغم فواید این ترکیبات، به گزارش موسسۀ ملی سرطان در آمریکا، ۹۵ درصد از بزرگسالان به اندازۀ کافی سبزیجات قرمز رنگ را مصرف نمی‌کنند.

چغندر

به گزارش وزارت کشاورزی آمریکا (USDA)، چغندر یکی از غنی‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان است. این سبزی همچنین منبع بسیار خوبی از پتاسیم، فیبر، فولات، ویتامین ث و نیترات‌ میباشد. براساس نتایج یک مطالعۀ جدید، این سبزی‌های ریشه‌ای ممکن است در کاهش فشارخون، بهبود جریان خون و افزایش استقامت ورزشی موثر باشند.

برای گرفتن بهترین نتیجه سعی کنید که چغندر و برگ‌های آن را با کمی روغن سالم سرخ کنید. برگ‌های چغندر حاوی تراکم بالایی از ویتامین‌های آ، ث و کا هستند. همچنین می‌توانید آب چغندر را میل کنید، اما محققین توصیه می‌کنند که در مصرف آن محتاط باشید. نوشیدن آب چغندر به صورت روزانه می‌تواند زیاده‌روی محسوب شود. به جای اینکار، چغندر را تنها چندین مرتبه در طول هفته میل کنید و آب آن را با سایر میوه‌ها و سبزیجات ترکیب کنید. اینکار باعث می‌شود تا طعم آبمیوه بهبود یافته، مواد مغذی  بیشتری به آن اضافه شده و از مصرف بیش از حد چغندر جلوگیری شود.

کلم قرمز

اگرچه رنگ این سبزی بیشتر به بنفش نزدیک است تا قرمز، اما این نوع کلم بسیاری از فواید موجود در سبزی‌های کلمی نظیر کلم کالی، کلم بروکسل و بروکلی را در خود جای داده است. رنگ تیرۀ کلم قرمز ناشی از وجود آنتوسیانین‌ها است که آنتی‌اکسیدان‌هایی قدرتمند بوده و براساس گزارش یک مطالعۀ جدید، ممکن است در کاهش خطر اختلالات مغزی، سرطان و بیماری‌های قلبی-عروقی موثر باشند.

کلم قرمز سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. یک فنجان از این سبزی ۸۵ درصد از نیاز روزانۀ شما به ویتامین ث، ۴۲ درصد ویتامین کا و ۲۰ درصد ویتامین آ را تامین می‌کند. کلم قرمز همچنین منبع بسیار خوبی از فیبر، ویتامین ب۶، پتاسیم و منگنز است.

گوجه‌فرنگی

از سس پاستا گرفته تا یک سالاد کاپرزه تازه، گوجه‌فرنگی فواید پنهانی دارد. گوجه‌فرنگی منبع بسیار خوبی از لیکوپن، ویتامین ث و پتاسیم است. به گزارش موسسۀ ملی بهداشت در آمریکا، حدود ۸۵ درصد از لیکوپنِ موجود در رژیم‌های غذایی از مصرفِ گوجه‌فرنگی تازه و محصولات گوجه‌فرنگی تامین می‌گردد.

اگرچه تمام انواع گوجه‌فرنگی حاوی فوایدی هستند، اما گوجه‌فرنگیِ پخته شده با کمی روغن بهترین گزینه برای جذب راحت لیکوپن در بدن است.

فلفل دلمه‌ای قرمز

این فلفل‌های شیرین نیاز روزانۀ شما به ویتامین آ را برطرف می‌کنند، سه برابرِ نیاز روزانه‌تان ویتامین ث دارند و تنها حاوی ۳۰ کالری هستند. فلفل دلمه‌ای انتخابی عالی برای سلامت سیستم ایمنی بدن و پوست است. تراکم بالای ویتامین ث در این فلفل به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می‌کند. فلفل دلمه‌ای را خام یا پخته شده مصرف کنید تا از ویتامین ب۶، ویتامین ای و فولات موجود در آن بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید:

سبزیجات قرمز رنگ

ترب

این سبزیِ ریشه‌ای نیز از خانوادۀ کلمیان است. ترب‌ها فقط برای طعم تندشان مفید نیستند. این سبزیجات قرمز رنگ منبع بسیار خوبی از ویتامین ث، فولات و پتاسسیم بوده و نصفِ فنجان از آنها تنها ۹ کالری دارد. برخلاف کوکی‌هایی که در محل کار مصرف می‌کنید، محتوایِ فیبرِ ترب به افزایش احساس سیری کمک می‌کند. ترب خام بیشترین ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها را دارد و همچنین سرشار از مواد مغذی بوده و برای روده مفید است.

فلفل قرمز تند

غذای تند بخورید و با التهاب مبارزه کنید. شاید طعمِ تند این فلفل اذیت‌تان کند، اما کپسایسین موجود در فلفل ممکن است در کاهش دردتان موثر باشد. همچنین محققین در حال بررسی اثراتِ کپسایسین برای مبارزه با سرطان هستند.

تنها ۲۸ گرم از فلفل قرمز تند حاوی دو‌ سوم از نیاز روزانۀ شما به ویتامین ث است. بعلاوه، منیزیم، مس و ویتامین آ نیز در این فلفل یافت می‌شوند.

کاهوی برگ قرمز

به گزارش آکادمیِ تغذیه و رژیم غذایی، این نوع کاهو سرشار از مواد مغذی‌ای است که می‌توانند از بدن در برابر سرطان محافظت کرده و سرعت پیری را کاهش دهند. بعد از سیب‌زمینی، کاهو محبوب‌ترین سبزی در آمریکا است.

به طور کلی سبزیجات قرمز رنگ و تیره، در مقایسه با سبزی‌های روشن، محتوای بالاتری از مواد مغذی نظیر آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین ب۶ را در خود جای داده‌اند. یک فنجان کاهوی قرمز خرد شده نزدیک به نیمی از نیازهای روزانۀ شما به ویتامین‌ها آ و کا را تامین می‌کند. از آنجایی که کاهو ۹۵ درصد آب است، برگ‌های این سبزی به تامین آب بدن نیز کمک می‌کنند.

پیاز قرمز

شاید علاقه‌ای به گاز زدن پیازِ شیرین و خام نداشته باشید، اما می‌توانید آن را به پخت و پز خود اضافه کرده و از فوایدش بهره‌‌مند شوید. پیاز قرمز حاوی ترکیبات آلی گوگرد است؛ ترکیباتی که در سیر، تره‌فرنگی و پیاز یافت می‌شوند. این مواد شیمیاییِ گیاهی ممکن است به بهبود سیستم ایمنی بدن، کاهش تولید کلسترول و حمایت از کبد کمک کنند.

به گزارش آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی، آلیل سولفیدها نیز ممکن است به مبارزه به سرطان و بیماری قلبی کمک کنند. همچنین فیبر موجود در پیاز قرمز از سلامتی روده حمایت می‌کند.

سیب‌زمینی قرمز

آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی توصیه می‌کند که برای افزایش مصرفِ پتاسیم و متعادل کردن فشارخون، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و سبزیجات برگدار میل کنید. سیب‌زمینی‌های قرمز سرشار از پتاسیم، ویتامین ث، تیامین و ویتامین ب۶ هستند.

پوست سیب‌زمینی را دور نریزید. پوست سیب‌زمینی سرشار از فیبر بوده و همچنین حاوی ویتامین‌های فراوانی است. سیب‌زمینی قرمز بخصوص حاوی مواد مغذی گیاهی فراوانی می‌باشد و به همین دلیل است که رنگِ آن صورتی یا قرمز است.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.