روش های درمان التهاب در بدن

0

اگرچه التهاب یک واکنش دفاعی و بیولوژیکی است، اما علائم آن می‌توانند بر روی سلامتی اثر گذاشته و کیفیت زندگی را پایین آورند. خوشبختانه روش‌های درمان التهاب فراوانی وجود دارند که می‌توانید به راحتی در خانه از آنها استفاده کنید.

سرما و گرما درمانی

قرار دادن کمپرس‌های گرم یا سرد بر روی نواحی ملتهب، به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند. گرما به بهبود انعطاف‌پذیری و کاهش تنش عضلانی کمک کرده، و سرما در بی‌حس کردن درد و کاهش التهاب موثر است.

  1. آب گرم را درون یک کاسه و آب سرد را در کاسۀ دیگری بریزید.
  2. در هر کدام یک حوله را غوطه‌ور کنید.
  3. سپس حوله‌ها را چلانده تا آب اضافی گرفته شود.
  4. حالا حولۀ گرم را به مدت ۵ دقیقه بر روی ناحیۀ ملتهب قرار دهید.
  5. سپس حولۀ سرد را به مدت ۲ یا ۳ دقیقه بر روی التهاب بگذارید.
  6. این پروسه را چندین مرتبه تکرار کنید.
  7. این روش را روزی ۲ یا ۳ مرتبه انجام دهید.

هشدار: کسانی که دیابت دارند نباید از کمپرس گرم استفاده کنند. همچنین کسانی که اختلالات گردش خون دارند، باید از سرما درمانی پرهیز کنند.

زردچوبه

زردچوبه گزینه‌ای موثر برای درمان التهاب در بدن است. ترکیب اصلی زردچوبه به نام کورکومین، حاوی خواص ضدالتهابی بوده و می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.

برای درمان التهاب در بدن، ۱ قاشق چایخوری زردچوبه را درون یک لیوان شیر بجوشانید. این نوشیدنی را روزی ۲ مرتبه میل کنید. همچنین می‌توانید با مشورت پزشک، از کپسول‌های کورکومین استفاده کنید.

هشدار: اگر داروهای رقیق‌کننده خون یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرف می‌کنید، از مصرف زیاد زردچوبه خودداری کنید.

بیشتر بخوانید:

زنجبیل

زنجبیل حاوی ترکیبی به نام گینجرول است که خواص ضدالتهابی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که زنجبیل برخی از فرآیندهای التهابی را در سطح سلولی تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع زنجبیل به مسدود کردن COX-2 در بدن کمک می‌کند، یک مادۀ شیمیایی که باعث بروز درد می‌شود.

روزانه ۲ تا ۳ فنجان چای زنجبیل میل کنید. برای تهیۀ این چای، یک تکۀ کوچک از ریشه زنجبیل را برای ۱۰ دقیقه درون یک فنجان آب بجوشانید. این چای را از صافی گذرانده، کمی عسل اضافه کرده و میل کنید.

سیر

اثرات ضدالتهابی سیر در درمان التهاب موثر هستند. سیر حاوی ترکیبات سولفوری مختلفی است که همگی به مسدود کردن مسیرهای منتهی به التهاب کمک می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که یک ترکیب سولفوری موجود در سیر به نام thiacremonoe، خواص ضدالتهابی و ضدآرتریت دارد. بنابراین این ترکیب می‌تواند عاملی موثر و کمک‌کننده در درمان بیماری‌های التهابی و آرتریتی باشد.

هر روز ۲ تا ۳ حبه سیر خام را به صورت ناشتا میل کنید تا التهاب کاهش یابد. همچنین تا جایی که امکان دارد از سیر در پخت‌وپز استفاده کنید.

روغن زیتون

این روغن با توجه به داشتن ترکیبات مفید، می‌تواند از بدن در برابر التهاب محافظت کند. به طور مثال، روغن زیتون حاوی olecanthal است که اثراتی مشابه به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) دارد.

  • از روغن زیتون خالص برای پخت‌وپز و تهیۀ سس سالاد استفاده کنید.
  • می‌توانید روغن زیتون گرم را برای ماساژ دادن نواحی ملتهب استفاده کنید. اینکار به کاهش درد، ورم و التهاب کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.