درمان تونل کارپ با روش‌های طبیعی

0

آیا تاکنون در دست ها یا بازوهای خود احساس گزگز یا کرختی کرده اید؟ آیا این وضعیت برای چندین ماه ادامه داشته یا به مرور زمان تشدید شده است؟ در این صورت امکان دارد به سندرم تونل کارپ (CTS) مبتلا شده باشید. در این مقاله به بررسی روش های طبیعی برای درمان تونل کارپ میپردازیم.

CTS هنگامی رخ می دهد که یکی از اعصاب مچ دست تنگ شود. در بسیاری از موارد این وضعیت ناشی از فعالیت بیش از حد مانند استفاده مداوم از ماساژور دست، نواختن آلات موسیقی یا کار با دست (نجاری، جوشکاری و…) می باشد.

این اختلال معمولا رفته رفته آغاز می شود و ممکن است بر روی یک یا هر دو دست تاثیر بگذارد. امکان دارد به دلیل این وضعیت در انگشتان، به خصوص انگشت سبابه و شست ،احساس مورمور شدن و کرختی و در مچ دست نیز احساس ناراحتی و ضعف کنید.

اگر به سندرم تونل کارپ خفیف مبتلا هستید، احتمالا می توانید با تغییراتی در سبک زندگی و مصرف دارو علائم آن را کاهش دهید. در ادامه ۹ روش خانگی برای درمان تونل کارپ معرفی شده اند.

به خود استراحت دهید

قبل از انجام کارهایی مانند تایپ کردن، نواختن گیتار یا استفاده از مته، ساعت خود را برای مدت ۱۵ دقیقه تنظیم کنید. هنگامی که ۱۵ دقیقه به اتمام رسید، از کار دست کشیده و انگشتان خود را تکان دهید. دست های خود را کشیده و با حرکت دادن مچ دست جریان خون را در این نواحی بهبود ببخشید.

مچ دست خود را آتل‌بندی کنید

ثابت نگه داشتن مچ دست به کاهش فشار بر روی عصب میانی کمک می کند. علائم تونل کارپ در هنگام شب بیشتر رخ می دهند. بنابراین آتل بندی کردن مچ دست در هنگام عصر به کاهش علائم این وضعیت قبل از شروع کمک می کند. اگر شغلتان به گونه ای است که باید مرتبا با دست کار کنید، در طول روز نیز می توانید برای مچ دست از آتل استفاده کنید.

از فشار روی دست خود کم کنید

اگر در هنگام انجام کارهایی مانند نوشتن، تایپ کردن یا استفاده از صندوق پول شمار، احساس خستگی کردید، از نیرویی که به کار می گیرید کم کرده تا بدین طریق از فشاری که به دست وارد می شود کاسته شود. سعی کنید برای نوشتن از یک خودکار نرم استفاده کنید یا در هنگام تایپ کردن کلیدها را به آرامی فشار دهید.

دست خود را زیاد خم نکنید

از انجام فعالیت هایی که مچ دست را بیش از حد خمیده می کنند بپرهیزید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید مچ دست را ثابت نگه دارید.

دستان را گرم نگه دارید

گرم نگه داشتن دست ها به کاهش درد و خستگی کمک می کند. پوشیدن دستکش های بدون انگشت و استفاده از گرم کننده های دست در کاهش علائم سندرم تونل کارپ مفید واقع می شوند.

حرکات کششی انجام دهید

هنگامی که در صف فروشگاه ایستاده اید یا پشت میز کار خود نشسته اید، می توانید حرکات کششی را برای مچ دست انجام دهید. برای مثال دست خود را مشت کرده سپس باز کنید تا انگشتان کاملا کشیده شوند. این حرکت را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام دهید. بدین طریق از فشاری که به مچ دست وارد می شود کاسته می شود.

در هر زمان ممکن دستان خود را بالا ببرید

در صورتی که سندرم تونل کارپ شما ناشی از بارداری، شکستگی دست یا احتباس آب در بدن باشد، این روش بسیار موثر است.

از داروهای بدون نیاز نسخه استفاده کنید

مصرف مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن می تواند مثمر ثمر باشد. این داروها نه تنها منجر به کاهش درد می شوند، بلکه از التهاب موجود در اطراف عصب نیز کم می کنند.

استفاده از داروهای موضعی

در یک بررسی صورت گرفته بر روی قصابانی که به CTS مبتلا بودند، محققان پی بردند که استفاده از داروی موضعی منتول در طول کار به کاهش درد کمک می کند. قبل از مصرف دارو دستورات نوشته شده روی بسته بندی آن را بخوانید و از پزشک در مورد میزان مصرف سوال کنید.

در صورتی که این توصیه ها در درمان تونل کارپ کارساز نبودند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک به شما تمریناتی را در جهت کاهش فشار وارده بر دست ها و در نتیجه کاهش علائم CTS معرفی می کند.

روش‌های مرسوم برای درمان تونل کارپ

اگر این سندروم در شما شدید باشد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است پزشک برای کاهش درد و التهاب برای شما داروهای کورتیکواستروئید تجویز کند. این داروها از میزان التهاب و فشار موجود در عصب میانی می کاهند. استروئیدهای تزریقی از استروئیدهای خوراکی موثرتر واقع می شوند. در صورتی که CTS شما ناشی از شرایط التهابی مانند آرتروز مفاصل باشد، این روش درمانی بسیار کارساز است.

همچنین امکان دارد پزشک برای کاهش فشار عصب عمل جراحی را پیشنهاد کند. برای انجام این عمل جراحی در ناحیه آسیب دیده یک یا دو شکاف ایجاد کرده و رباطی را که تحت تاثیر قرار گرفته است، برمی‌دارند. بدین طریق عصب از تنگنا خارج شده و فضای اطراف آن بازتر می شود.

رباط برداشته شده دوباره رشد کرده و فضای بیشتری را برای عصب فراهم می کند. اگر CTS شما شدید است عمل جراحی نیز ممکن است علائم آن را کاملا برطرف نکند، اما باعث می شود از شدت بیماری کاسته شده و از آسیب بیشتر عصب جلوگیری شود.

سندرم تونل کارپ می تواند دردناک بوده و در زندگی شما اختلال ایجاد کند. اگر علائم این بیماری را تجربه کرده‌اید، به پزشک مراجعه کنید تا به شما روش هایی را برای کاهش درد معرفی کند. اگر درمان های خانگی کارساز نبودند، سایر روش های درمانی را جستجو کنید. کورتیکواستروئیدهای تزریقی یا عمل جراحی، این روش های درمانی را شامل می شوند. تشخیص و درمان به موقع CTS بهترین راه برای پیشگیری از آسیب دائمی عصب می باشد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.