روش های درمان سندرم چشم خشک

0

سندرم چشم خشک عارضه‌ای است که در آن فرد اشک کافی نداشته یا قطره‌های اشک کیفیت خوبی ندارند. این باعث می‌شود تا روانکاری و تغذیۀ چشم‌ها با مشکل مواجه شود. قطره‌های اشک برای حفظ سلامت چشم‌ها و دید واضح بسیار مهم هستند. خشک شدن چشم‌ها ناشی از برهم خوردن تعادل تولید اشک می‌باشد.

درمان سندرم چشم خشک

روش‌های مختلفی برای درمان این سندرم وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

آنتی‌بیوتیک‌ها

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کند تا التهاب اطراف پلک‌ها کاهش یابد. پلک‌ها حاوی غده‌هایی هستند که روغن مورد نیاز چشم را فراهم می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان به صورت خوراکی یا گاهی اوقات به شکل قطرۀ چشم مصرف کرد.

قطره چشم برای التهاب قرنیه

این نوع قطره‌ها را می‌توان برای درمان سندرم چشم خشک استفاده کرد. این قطره‌ها به ساخت اشک کمک کرده و قرنیه را روان می‌کنند که این باعث کاهش التهاب می‌شود. به این نوع قطره‌ها، اشک مصنوعی نیز می‌گویند.

آبرسانی به بدن

کمبود آب بدن یکی از اصلی‌ترین دلایل خشک شدن چشم‌ها است. آب همانند یک پشتیبان برای فعالیت‌های متابولیک در بدن عمل می‌کند. بنابراین، مصرف ۸ تا ۱۰ لیوان آب برای درمان سندرم چشم خشک توصیه می‌شود.

روانکاری

بیشتر بخوانید:

معمولا چشم‌ها هنگام خوابیدن خشک می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از یک روان‌کننده قبل از خواب استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک پارچۀ نخی خیس را بر روی چشم‌ها قرار دهید تا آب مورد نیاز چشم‌ها تامین گردد.

تمرین پلک زدن

برای کاهش فشار چشم‌ها، باید رطوبت حداکثری مورد نیاز چشم‌ها تامین شود. می‌توانید اینکار را از طریق پلک زدن مداوم انجام دهید. پلک زدن به مرطوب کردن چشم‌ها کمک کرده و همچنین اشک‌ها را در اطراف چشم‌ پخش می‌کند.

بهداشت چشم

افرادی که چشم‌هایشان خشک است، معمولا به طور مکرر چشم‌های خود را مالش می‌دهند. اینکار می‌تواند منجر به بروز التهاب شده و همچنین غبار و میکروب‌ها را وارد چشم‌ها کند. به همین دلایل، بهداشت چشم را باید جدی گرفت و از مالیدن بیش از حد چشم‌ها خودداری کرد.

خیار

اگر به دنبال روشی خنک برای تسکین خشکی چشم‌ها هستید، خیار بهترین گزینه است. خیار تازه و خنک را برش بزنید و برش‌های نسبتا باریک را بر روی چشم‌ها بگذارید. خیار خنک به طور خودکار باعث برطرف شدن احساس خشکی می‌شود.

روغن بذر کتان

این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و برای درمان سندرم چشم خشک مفید می‌باشد. می‌توانید این روغن را به طور مستقیم یا همراه با میوه‌ها و نوشیدنی‌ها مصرف کنید.

سایر روش‌های درمان خشکی چشم

  • روغن کرچک
  • روغن اسطوخودوس
  • شیر سرد یا گلاب
  • دستگاه‌های مرطوب‌کننده
  • ژل آلوئه‌ورا
  • تغذیۀ مناسب
  • انگور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.