روش های درمان خشکی پوست

0

Xerosis یک اصطلاح پزشکی است که برای تعریف پوست های خیلی خشک به کار می رود. بسیاری از افراد به ویژه در فصول سرد و خشک، به خشکی پوست دچار می شوند. این شرایط هنگامی بوجود می آید که لایه های خارجی پوست، رطوبت خود را از دست بدهند. در ادامه به بررسی روش های درمان خشکی پوست میپردازیم.

بهتر است بدانید که خشکی پوست یک مشکل موقتی است که باعث دردسرهای زیادی می شود. از جمله علائم Xerosis می توان به قرمزی و حساس شدن پوست اشاره کرد که باعث زبری، خارش، و درد پوست می شود.

در بسیاری از موارد، خشکی پوست نسبت به تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی واکنش نشان داده و تسکین پیدا می کند. روش های خانگی که برای درمان خشکی پوست وجود دارند باعث برطرف کردن علائم آن و مرطوب کردن پوست می شوند.

نکته: اگر پوست‌تان بدلیل خشکی، کَنده و یا خراشیده شد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بهترین و رایج ترین درمان های خانگی برای خشکی پوست می باشد. این روغن دارای مقدار بسیار زیادی اسید چرب است که می تواند رطوبت از دست رفته ی پوست را جبران کند.

روغن نارگیل همچنین دارای ویتامین E نیز می باشد که به مرطوب کردن پوست کمک می کند.

یکی از بررسی هایی که در سال ۲۰۰۴ به چاپ رسیده است نشان می دهد که روغن نارگیل به اندازه ی روغن های معدنی مفید و ایمن است و می تواند به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار بگیرد.

روغن نارگیل خالص را اندکی گرم کرده و قبل از حمام آن را بر روی پوست تان بمالید. پوست را به آرامی ماساژ دهید تا روغن جذب پوست شود. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید. این کار را ۱ مرتبه در روز انجام دهید.

عسل

بیشتر بخوانید:

عسل نیز به عنوان یک ماده ی مرطوب کننده استفاده می شود که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و مرطوب کننده می باشد. همه ی این ویژگی ها باعث شده اند که عسل به یک روش موثر برای درمان خشکی پوست تبدیل شود.

عسل باعث بهبود خشکی از دست رفته ی پوست و نرمی بیشتر آن می شود.

پیش از حمام، مقداری عسل روی پوست تان بمالید و به آرامی و با حرکاتی دایره ای شکل پوست را ماساژ دهید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید. این کار را ۱ مرتبه در رور انجام دهید.

جوی دو سر

جوی دو سر نیز یکی دیگر از روش های درمان خانگی است که به خشکی پوست کمک می کند. این ماده ی غذایی طبیعی برای لایه برداری پوست نیز موثر است و خشکی و سلول های مرده ی پوست را از بین می برد.

همچنین پروتئینی که در جوی دو سر وجود دارد، به بهبود آب از دست رفته ی پوست کمک کرده و پوست را مرطوب می سازد. جوی دو سر همچنین برای خارش و خراش های پوست نیز موثر می باشد.

  1. ۱ فنجان جوی دو سر و چند قطره روغن لوندر را درون یک تشت پر از آب بریزید و خوب بهم بزنید.
  2. حداقل به مدت ۱۵ دقیقه در آن آب دراز بکشید تا خیس شوید.
  3. پس از انجام این کار، دوش بگیرید.
  4. پوست تان را به آرامی ماساژ داده و اندکی مرطوب کننده بزنید.
  5. این کار را دو مرتبه در هفته انجام دهید.

آلوئه ورا

برای بهبود و درمان خشکی پوست ، آلوئه ورا یکی از بهترین راه ها محسوب می شود.

آلوئه ورا با خاصیت مرطوب کنندگی طبیعی که دارد باعث آبرسانی و انعطاف پذیری پوست می شود. آلوئه ورا همچنین به برقراری تعادل pH پوست نیز کمک می کند، اما با این حال پوست را چرب نمی کند.

  1. ژل درون برگ آلوئه ورا را از آن خارج کنید.
  2. آن را بر روی پوست تان قرار دهید.
  3. پوست تان را ماساژ دهید تا ژل به پوست نفوذ کند.
  4. ۳۰ دقیقه صبر کرده و سپس دوش آب ولرم بگیرید.
  5. این کار را ۱ الی ۲ مرتبه در روز انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.