درمان گیر کردن تیغ ماهی در گلو

0

گیر کردن تیغ ماهی در گلو بسیار رایج است؛ استخوان های ماهی به ویژه از نوع سوزنی متنوع هستند و در هنگام طبخ یا جویدن آن ممکن است از بین بروند. آن ها لبه های تیز و شکل های عجیبی دارند که باعث می شوند بیش از سایر مواد غذایی در گلو گیر کنند. در این مقاله به بررسی روش های ساده برای درمان گیر کردن تیغ ماهی در گلو میپردازیم.

هنگامی که یک استخوان ماهی در گلو گیر می کند، ممکن است دردناک و ترسناک باشد. خوشبختانه این مشکل جدی نیست و به راحتی رفع میشود.

چه حسی دارد؟

وقتی استخوان ماهی در گلوی‌تان گیر کرده باشد، احتمالا آن را حس خواهید کرد. همچنین ممکن است  به یکی از علائم زیر دچار شوید:

 • احساس سوزش و یا تیر کشیدن در گلو
 • درد شدید در گلو
 • درد خفیف در گلو یا گردن
 • سرفه
 • بلعیدن مشکل یا دردناک می شود
 • تف کردن همراه با خون

کدام ماهی‌ها تیغ زیادی دارند؟

بعضی از ماهی ها دارای سیستم اسکلتی پیچیده تری نسبت به سایر ماهی ها هستند. همین امر می تواند خوردن آنها را مشکلتر کند.

چند نمونه از ماهی هایی که تیغ زیادی دارند عبارتند از:

 • شاه ماهی
 • نیزه ماهی
 • کپور
 • قزل آلا
 • سالمون

درمان گیر کردن تیغ ماهی در گلو

به ندرت پیش می‌آید که گیر کردن تیغ ماهی در گلو نیازمند مراجعه به اورژانس باشد. بنابراین قبل از مراجعه به پزشک ممکن است، بخواهید چند مورد از این روش های درمان خانگی را امتحان کنید.

پاستیل

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یک پاستیل چسبناک و بزرگ ممکن است همان چیزی باشد که بتوانید با آن استخوان ماهی را از گلویتان بیرون بیاورید. پاستیل را فقط تا اندازه ای که نرم شود، بجوید. سپس آن را به صورت لقمه بزرگی قورت دهید. ماده چسبنده و شیرین حاصل از پاستیل تیغ ماهی را می گیرد و در نتیجه آن را به شکم انتقال می دهد.

روغن زیتون

این روغن یک روان کننده طبیعی است. برای درمان گیر کردن تیغ ماهی در گلو ، یک تا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون میل کنید. این عمل باعث می شود که استخوان ماهی به سادگی از گلویتان پایین برود.

سرفه

گاهی اوقات کمی سرفه کردن می تواند استخوان ماهی را از گلو خارج کند.

بیشتر بخوانید:

موز

بعضی از مردم متوجه می شوند که موز همانند ژلاتینی استخوان ماهی را می گیرد و به شکم می کشاند. یک نوشیدنی بزرگ از موز تهیه کرده و آن را یک دقیقه در دهان خود نگه دارید. مایع موز با بزاق دهان مخلوط می شود. سپس آن را ببلعید. همین امر باعث می شود تا استخوان ماهی به مایع چسبیده و بلعیده شود.

نان و آب

این ترفندی کلاسیک برای درمان گیر کردن تیغ ماهی در گلو می باشد. یک تکه نان را به مدت یک دقیقه در آب خیس کنید. سپس آن را در دهان فرو برده و همه آن را قورت دهید. این روش باعث می شود تا نان به تیغ فشار آورده و آن را راهی معده کند.

نوشیدنی

سالهاست که متخصصان سلامت از کوکاکولا و دیگر نوشیدنی های گازدار استفاده کرده اند تا کسانی که غذا در گلویشان گیر کرده است را درمان کنند.

هنگامی که نوشیدنی وارد معده می شود، گازها را آزاد می کند. این گازها به تجزیه استخوان کمک می کنند.

سرکه

سرکه حالت اسیدی دارد. نوشیدن سرکه ممکن است به خرد شدن استخوان ماهی کمک کند. و آن را نرم تر کند و سپس راحت تر فرو برود.

نان و کره بادام زمینی

نان آغشته به کره بادام زمینی به خوبی استخوان ماهی را می گیرد و به معده منتقل می کند.

یک لقمه بزرگ از نان و کره بادام زمینی را در دهان گذاشته و با رطوبت دهان مخلوط کنید. سپس آن را قورت دهید. اطمینان حاصل کنید که آب در دسترس‌‌تان باشد.

آن را به حال خود بگذارید

در بسیاری از مواقع، وقتی مردم به بیمارستان مراجعه می کنند و می گویند که در گلویشان استخوان ماهی گیر کرده، در واقع دیگر چیزی وجود ندارد و مشکل به طور خودکار حل شده است. همان طور که می دانیم استخوان های ماهی بسیار تیز هستند و می توانند بعد از فرو رفتن در پشت گلو خراشیدگی ایجاد کنند. وقتی فقط احساس خراشیدگی می کنید، در واقع استخوان خود به معده منتقل شده است.

با فرض بر اینکه در این موقعیت تنفس تان تحت تاثیر قرار نگرفته است، ممکن است کمی به زمان نیاز داشته باشید. با این حال قبل از رفتن به رختخواب گلو را پاک کنید. اگر دچار مشکلات تنفسی هستید، بلافاصله به اورژانس بروید.

از یک دوست کمک بگیرید

از آنجایی که اکثر استخوان های ماهی در لوزه ها گیر می کنند، از بین بردن آن ها خیلی مشکل نیستند.

یک چراغ قوه تهیه کنید. یک چوب بستنی و موچین را گرفته و از دوست خود بخواهید تا زبانتان را نگه دارد و ببیند می تواند استخوان ماهی را پیدا کند یا خیر. در صورت یافتن آن، می تواند به راحتی استخوان را خارج کند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.