راه های درمان سوء هاضمه و حالت تهوع

0

اغلب مردم می‌دانند که نعناع گزینه‌ای خوب برای درمان سوء هاضمه و مشکلات معده است، اما گزینه‌های شما تنها به این گیاه محدود نمی‌شوند. در این مطلب چند روش طبیعی برای درمان سوء هاضمه و حالت تهوع را معرفی می‌کنیم.

ریحان

ریحان می‌تواند برای تسکین ناراحتی معده، گرفتگی یا گاز مفید باشد. ریحان حاوی اسید لینولئیک است که ماده‌ای ضد التهاب بوده و به کاهش التهاب دل و روده کمک می‌کند. برای بهره‌مند شدن از فواید ریحان، کافیست برگ‌های تازه یا خشک‌شده ریحان را به غذاهای اصلی خود اضافه کنید. اگر ریحان تازه استفاده می‌کنید، بعد از اینکه غذا را از روی حرارت برداشتید، ریحان را به آن اضافه کنید تا طعم و قدرت گیاه حفظ شود. همچنین می‌توانید نصفِ قاشق چایخوری ریحان خشک‌شده یا چند عدد برگ تازۀ ریحان را درون یک فنجان آب جوش بریزید. اجازه دهید حداقل ۱۰ دقیقه دَم بکشد و سپس این چای را میل کنید.

دارچین

دارچین یک درمان طبیعی برای التهاب معده است که می‌تواند سوء هاضه و حالت تهوع ناشی از این مشکل را برطرف کند. دارچین حاوی ترکیبی به نام cinnamaldehyde است که باکتری مضرِ H. pylori را از بین می‌برد. این باکتری با زخم‌ها و التهاب معده در ارتباط است. می‌توانید پودر دارچین را به قهوه یا چای، سالاد، سوپ و غذاهای مختلف اضافه کنید.

آنزیم‌ها

بدن ما به طور طبیعی آنزیم‌های مورد نیاز برای هضم غذاها را تولید می‌کند، اما گاهی اوقات ممکن است با خوردن غذاهای سنگین، میزان آنزیم‌ها جوابگوی نیازِ بدن نباشد. همچنین ذخایر آنزیمی بدن با افزایش سن کمتر می‌شود و مصرف برخی مکمل‌ها می‌تواند در رفع این کمبود موثر باشد.

بیشتر بخوانید:

رازیانه

گیاه رازیانه و دانه‌های آن بسیار برای درمان سوء هاضمه ، نفخ و حالت تهوع مفید هستند، به ویژه اگر حالت تهوع‌تان ناشی از گرفتگی‌های شکم و سندرم پیشاقاعدگی باشد. برای بهبود و درمان سوء هاضمه می‌توانید با دانه‌های رازیانه چای تهیه کرده یا یک قطره از روغن رازیانه را بر روی زبان‌تان بی‌اندازید. مطمئن شوید روغنی که خریداری می‌کنید کیفیت خوبی داشته باشد. همچنین قبل از مصرف این روغن کمی از آن را بر روی پوست بمالید تا مشخص گردد که به آن حساسیت دارید یا نه.

زنجبیل

اغلب مردم دربارۀ خواص بی‌نظیر زنجبیل برای درمان سوء هاضمه و حالت تهوع شنیده‌اند. برای دریافت ترکیبات فعال زنجبیل نظیر جینجرول، به سراغ چای زنجبیل بروید. در بسیاری از مطالعات مشخص گردیده که ترکیبات زنجبیل به تسکین حالت تهوع، استفراغ، سوء هاضمه و سایر ناراحتی‌های گوارشی کمک می‌کنند.

پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها می‌توانند التهاب دل و روده را کاهش داده و رشد بیش از حد باکتری‌ها و قارچ‌ها را مهار کنند. در حالت ایده‌آل، توصیه می‌شود مکملی را مصرف کنید که طیف وسیعی از پروبیوتیک‌ها را در خود جای داده باشد. بهترین پروبیوتیک‌ها عبارتند از:

L. acidophilus, L. brevis, L. bulgaricus, L. plantarum, L. reuteri, L. rhamnosus, L. salivarius, B. bifidum, B. breve, B. lactis and B. longum.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.