روش های درمان خارش پا

0

مدت و شدت خارش پا بستگی به علت خارش دارد. از مالیدن یا خاراندن پاها خودداری کنید، زیرا تنها باعث بدتر شدن خارش می‌شود. در ادامه چند روش طبیعی برای درمان خارش پا را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

درمان خارش پا با کمپرس سرد

برای تسکین سریع خارش پا، هیچ‌چیز بهتر از کمپرس سرد نیست. احساس سرما و خارش، هر دو از فیبرهای عصبی یکسانی در بدن عبور می‌کنند. به همین دلیل، قرار دادن کمپرس سرد بر روی پاها، می‌تواند احساس خارش را برطرف کند.

سرکه سیب

قرن‌هاست که از سرکه سیب به‌عنوان درمانی طبیعی برای تسکین انواع خارش استفاده می‌کنند. طبیعت اسیدی این سرکه به از بین بردن قارچ‌ها و باکتری‌هایی که مسئول خارش پا هستند کمک می‌کند. سرکه سیب همچنین در بازیابی تعادل pH پوست موثر است.

جوش شیرین

جوش شیرین به تسکین و درمان خارش پا کمک می‌کند. اثر تسکین دهندۀ این ماده برای خارش پوست بسیار موثر بوده و این ناشی از خواص ضد التهابی موجود در جوش شیرین است.

جوش شیرین همچنین به برقراری تعادل pH پوست کمک کرده و محیطی را فراهم می‌کند که رشد و گسترش باکتری‌ها در آن دشوار می‌گردد.

آلوئه‌ورا

بیشتر بخوانید:

اگر خارش پای شما ناشی از خشکی شدید پوست است، آلوئه‌ورا می‌تواند راه نجات‌تان باشد. آلوئه‌ورا حاوی ترکیبات ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی فوق‌العاده‌ای است. علاوه بر این، آلوئه ورا حاوی ویتامین E می‌باشد که به مرطوب کردن پوست کمک کرده و خارش آن را کاهش می‌دهد.

ژل داخل برگ آلوئه‌ورا را خالی کنید. ژل را بر روی ناحیۀ مورد نظر پا بمالید. اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه باقی بماند و سپس پا را با آب ولرم بشویید. این روش ساده و موثر را روزی یک مرتبه انجام دهید.

روغن درخت چای

اگر خارش پای‌تان ناشی از بیماری قارچی «پای ورزشکاران» است، می‌توانید از روغن درخت چای استفاده کنید. این روغن خواص ضد عفونی‌کننده و ضد قارچ قدرتمندی دارد و به مبارزه با عفونت قارچی و خارش پا کمک می‌کند.

آب نمک

برای درمان خارش پا می‌توانید پای‌تان را درون آب نمک غوطه‌ور کنید.

نمک رشد میکروب‌ها را کنترل کرده و ناراحتی و خارش پا را کاهش می‌دهد. نمک همچنین خستگی پا را از بین می‌برد.

  1. ۲ قاشق چایخوری نمک را درون ۱ نیم‌لیتر آب گرم حل کنید.
  2. این محلول را درون یک لگن بریزید.
  3. پایی که خارش دارد را برای ۱۰ دقیقه در این محلول غوطه‌ور کنید.
  4. اینکار را روزی چند مرتبه تکرار کنید تا شدت خارش فروکش کند.

برای موثرتر کردن این روش می‌توانید به جای نمک معمولی، از نمک اپسام یا منیزیم سولفات استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.