درمان افسردگی بعد از زایمان

0

به دنیا آوردن فرزند، بخشی معجزه‌آسا از زندگی است، اما افسردگی بعد از زایمان می‌تواند سلامتی والدین و همچنین رشد و توسعهٔ کودک را به طور چشمگیری تحت تأثیر قرار دهد. در این مطلب به معرفی بهترین روش‌های درمان افسردگی بعد از زایمان می‌پردازیم.

ویتامین‌های گروه ب

تولید بیش از حد هوموسیستئین در بدن می‌تواند به بروز التهاب و نوسانات خلقی منجر گردد. ویتامین‌های گروه ب، به ویژه ویتامین‌های ب۶، ب۹ و ب۱۲ میتوانند سطح هوموسیستئین را تنظیم کرده و همچنین به استفاده‌ی بدن از مواد مغذی که از غذاها دریافت می‌شوند، کمک کنند.

روغن ماهی

مطالعات فراوانی ارتباط میان سطوح اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن و ثبات خلقی و فعالیت شناختی را اثبات کرده‌اند. روغن ماهی سرشار از امگا ۳ بوده و می‌تواند به کنترل فعالیت سیستم عصبی کمک کند. این فواید باعث کاهش استرس اکسیداتیو میشوند که با بی‌ثباتی خلق‌وخو و اضطراب در ارتباط است. در واقع روغن ماهی گزینه ای خوب برای درمان افسردگی بعد از زایمان میباشد.

مدیتیشن

تحت کنترل داشتن ذهنی که درگیر استرس یا افسردگی مزمن است کار بسیار دشواری می‌باشد. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارند که اجازه می‌دهند بدون مصرف دارو ذهن‌تان را آزاد کرده و هورمون‌های بدن را دوباره تنظیم کنید. هزاران سال است که از تمرین‌های مدیتیشن برای کاهش هورمون‌های استرس و بهبود ارتباط میان ذهن و جسم استفاده می‌کنند. افسردگی بعد از زایمان یک مصداق روشن است که چگونه ذهن و جسم با هم در ارتباط‌اند و به یکدیگر متصل می‌باشند. برای درمان افسردگی بعد از زایمان حتما از مدیتیشن بهره ببرید.

زردچوبه

بیشتر بخوانید:

محتوای غنی آنتی‌اکسیدانی در زردچوبه باعث محبوبیت این ادویه شده که می‌تواند گزینه‌ای خوب برای درمان افسردگی بعد از زایمان باشد. ترکیب فعال زردچوبه کورکومین نام دارد که خواص ضد التهابی داشته و ماده‌ای مهم می‌باشد. التهاب بالا میتواند به بی‌ثباتی خلق‌وخو و افسردگی ختم شود.

ماست

اگرچه ما چندان به این موضوع فکر نمی‌کنیم، اما بیش از ۵۰ درصد عملکرد سیستم ایمنی بدن در دل و روده اتفاق می‌افتد. اگر مشکلی در معده‌تان پدیدار شود، مطمئنا می‌تواند بر روی علائم افسردگی بعد از زایمان اثر بگذارد. برای تنظیم دستگاه گوارش و متعادل کردن سطح باکتری‌های دل و روده، باید ماست را در رژیم غذایی خود جای دهید.

ورزش

وقتی هورمون‌های شما متعادل نیستند، افتادن در یک سیکل افسردگی و اضطراب امری ساده است. افسردگی بعد از زایمان مشکلی مرموز و مبهم است، اما یکی از بهترین روش‌ها برای درمان آن ورزش می‌باشد. ورزش باعث تحریک شدن سوخت و ساز بدن شده و سموم را دفع می‌کند.

ویتامین دی

کلسیم و ویتامین دی ارتباطی خاص با یکدیگر دارند. بدن برای استفاده‌ی مناسب از کلسیم، نیاز به ویتامین دی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که سطح بالای کلسیم در بدن، احتمال ابتلا به افسردگی بعد از زایمان را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، مصرف شیری که با ویتامین دی غنی‌سازی شده باشد، بسیار مهم است. همچنین میتوانید با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ویتامین دی مورد نیاز بدن را تامین کنید.

هشدار

اگرچه افسردگی بعد از زایمان به مرور زمان برطرف می‌شود و با روش‌هایی که ذکر شد قابل مدیریت است، اما موارد شدید آن میتوانند به بیماری روانی و حتی نوزادکشی منجر شوند. اگر فکر میکنید که این افسردگی بیش از حد شما را درگیر کرده، حتما و سریعا به پزشک یا متخصص روانشناسی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.