روش های درمان تاکی کاردی

0

وقتی یک ضربان قلب از میزان عادیِ ضربان قلب در حال استراحت بالاتر می‌رود، می‌گویند که تاکی کاردی یا تندتپشی رخ داده است. به طور کلی، اگر قلب در حالت استراحت بیش از ۱۰۰ تپش در دقیقه داشته باشد، می‌توان گفت که فرد به تاکی کاردی دچار است. در ادامه به بررسی روش‌های طبیعی برای درمان تاکی کاردی می‌پردازیم.

پتاسیم

پتاسیم یک گشادکنندۀ عروق معروف است که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کرده و در نتیجه از بروز تاکی کاردی جلوگیری کند. این مادۀ معدنی همچنین فشار موجود در رگ‌های خونی و شریان‌ها را کاهش می‌دهد. برای پیشگیری یا درمان تاکی کاردی می‌توانید از غذاهای سرشار از پتاسیم نظیر آووکادو، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین و لوبیای سفید استفاده کنید.

فیبر

مشکلاتی نظیر تصلب شرایین و فشار خون بالا می‌توانند در نهایت به دلیل تجمع پلاک در رگ‌های خونی، به تاکی کاردی منجر شوند. فیبر غذایی نه تنها برای هضم مفید است، بلکه در از بین بردن پلاک نیز موثر می‌باشد. فیبر کمک می‌کند تا جریان خون آرام و مطلوب بوده و ضربان قلب در وضعیتی عادی باشد.

مدیتیشن

مطالعات نشان داده‌اند که انجام مدیتیشن به طور منظم به کاهش سطوح کلی استرس کمک می‌کند که از عوامل اصلی تاکی کاردی می‌باشد. اضطراب نیز باعث ترشح آدرنالین شده و در نهایت ضربان قلب را افزایش می‌دهد.

فلفل کائین

بیشتر بخوانید:

شاید فکر کنید که یک خوراکی تند نظیر فلفل کائین باعث افزایش حرارت بدن و بالا رفتن ضربان قلب شود، اما این تصور اشتباه است. ترکیب فعال موجود در این فلفل که کپسایسین نام دارد، به کاهش التهاب در بدن کمک کرده و همانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. این فلفل می‌تواند بسیار برای قلب و درمان تاکی کاردی مفید باشد.

دوری از محرک‌ها

اصلی‌ترین عملکرد محرک‌هایی نظیر کافئین و نیکوتین این است که انرژی بدن را افزایش می‌دهند، اما مصرف زیاد این مواد می‌تواند در سیکل‌های طبیعی بدن تداخل ایجاد کرده و در درازمدت منجر به تاکی کاردی شود. بنابراین، اعتیاد به این محرک‌ها مضر بوده و برای درمان تاکی کاردی باید از مصرف آنها خودداری کنید.

آب نارگیل

آب نارگیل یکی از بهترین روش‌های طبیعی درمان تاکی کاردی است. این آب خواص زیادی دارد که یکی از آنها توانایی متعادل کردن الکترولیت‌های بدن است. این باعث می‌شود تا مایعات بدن تنظیم شده و فشار خون در وضعیتی مطلوب باقی بماند. در نهایت این موارد باعث کاهش بروز تاکی کاردی می‌شوند.

ورزش

هورمون‌های استرس و انرژی اضافه از دلایل افزایش ضربان قلب هستند. ورزش کردن باعث می‌شود تا استرس و انرژی اضافه آزاد شود. به همین دلیل است که ورزش می‌تواند در درمان تاکی کاردی موثر باشد.

هشدار

تاکی کاردی یا تندتپشی می‌تواند فشار جدی و زیادی به بدن وارد کند. اگر علائم‌تان مزمن هستند، حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است تاکی کاردی نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر در بدن‌تان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.