روش های درمان خستگی پا

0

همۀ ما خستگی پاها را تجربه کرده‌ایم. این خستگی معمولا با درد و کوفتگی عضلات پا همراه است و می‌تواند راه رفتن را دشوار کند. قبل از اینکه با روش‌های درمان خستگی پا آشنا شوید، باید دلایل آن را بدانید. خستگی پا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شایع‌ترین آنها عبارتند از:

  • خستگی ناشی از فعالیت بیش از حد
  • نشستن مداوم برای مدت‌های طولانی
  • پوشیدن کفش‌های نامناسب
  • کمبود مواد مغذی
  • آرتریت
  • چاقی مفرط
  • سالمندی

افرادی که بدلیل شغل‌شان مجبورند ساعات طولانی را در حالت ایستاده باشند نیز مستعد خستگی پا هستند. گاهی اوقات خستگی پا مکرر ناشی از نوعی عارضۀ عضلانی است. اگر درد غیرقابل تحمل است و روش‌های خانگی و حتی داروهای مسکن جوابگو نیستند، باید سریعا به متخصص مراجعه کنید.

در ادامه به معرفی بهترین روش‌های درمان خستگی پا می‌پردازیم.

حرارت

یک حوله را درون آب داغ فرو کرده و سپس آن را بچکانید تا آب اضافه خارج گردد. حوله را بر روی پاهای خسته بگذارید، تا زمانی که حوله به دمای اتاق برسد صبر کنید. اینکار را یکبار دیگر تکرار کنید.

گرمای حوله به آرام کردن عضلات خستۀ پا کمک کرده و درد را کاهش می‌دهد. اینکار همچنین جریان خون را به نواحی تحت حرارت افزایش می‌دهد.

روغن‌های گیاهی

برای این روش به یک سطل آب داغ، ۳-۴ قطره روغن اکالیپتوس، ۲ قطره روغن نعناع فلفلی و ۲ قطره روغن میخک احتیاج دارید.

روغن‌ها را درون سطل آب داغ بریزید. پاها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون سطل آب غوطه‌ور کنید (مطمئن شوید که آب بیش از حد داغ نباشد). سپس پاها را با آب معمولی بشویید. این روش را ۲ یا ۳ مرتبه در هفته تکرار کنید.

سرکه

نصف فنجان سرکه سیب را درون آبِ وانِ حمام (آب گرم) بریزید. سپس پاهای خود را به مدت ۱۵ دقیقه در وان غوطه‌ور کنید. پاها را خارج کرده و آنها را بشویید. همچنین هر روز صبح یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به همراه یک لیوان آب گرم میل کنید. برای طعم دادن به این ترکیب، می‌توانید به آن عسل اضافه کنید.

سرکه سیب روشی عالی برای درمان خستگی پا است. این سرکه درد را کاهش داده و کمک می‌کند تا از شر باکتری‌های پا خلاص شوید.

چای نعناع فلفلی

با استفاده از یک یا دو چای نعناع فلفلی کیسه‌ای، مقداری چای تهیه کنید. چای‌های کیسه‌ای را برای ۴ تا ۵ دقیقه درون آب داغ بگذارید. این چای را به آب وان حمام اضافه کرده و پاها را در آن فرو کنید. بگذارید پاها برای ۱۵ دقیقه در آب بمانند.

نعناع فلفلی خواص ضد درد و ضد استرس دارد.

ماساژ پا با روغن

برای درمان خستگی پا با ماساژ، به ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون و ۲ قطره روغن اسطوخودوس نیاز دارید. روغن زیتون را با حرارت کم گرم کرده و روغن اسطوخودوس را به آن اضافه کنید. این ترکیب را بر روی پاها مالیده و تا جایی که قابل تحمل است، پاها را با فشار ماساژ دهید. بگذارید روغن شب تا صبح بر روی پاها باقی بماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.