دفع پشه با این مواد غذایی

0

اصلی‌ترین راه پشه‌ها برای پیدا کردن شما، بوی بدن‌تان است. ترکیبات شیمیایی که بوی شخصی شما را به وجود می‌آورند بسیار پیچیده هستند و محققین هنوز نتوانسته‌اند به خوبی دریابند که چگونه بوی بدن یک نفر بیشتر به مذاق پشه‌ها خوش می‌آید. اما دفع پشه با چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟ ما می‌دانیم که پشه‌ها بسیار حساس هستند و می‌توانند غذای خود را از فاصلۀ ۵۰ متری بو بکشند. همچنین می‌دانیم که غذاهای مصرفی بر روی بوی بدن اثر می‌گذارند و آن را تغییر می‌دهند. بنابراین مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند بوی بدن شما را به گونه‌ای تغییر دهد که دیگر پشه جذب‌تان نشود. با ما همراه باشید تا در ادامه بهترین مواد غذایی برای دفع پشه را بررسی کنیم.

سیر

تحقیق‌ها نشان می‌دهند که عطرِ سیر می‌تواند به دفع پشه کمک کند. در واقع از ترکیب سیر در بسیاری از محصولات حشره‌کش و دفع‌کنندۀ پشه‌ها استفاده می‌شود. بویِ خاص سیر به احتمال زیاد ناشی از وجود ترکیبی شیمیایی به نام آلیسین است.

پیاز نیز اثری مشابه سیر دارد و می‌تواند برای دفع برخی از حشرات – به غیر از پشه – مفید باشد.

سرکه سیب

بوی قویِ سرکه سیب برای دفع پشه و سایر حشرات مفید است. می‌توانید با تنها مالیدن مقداری از این سرکه بر روی پوست‌تان، از قدرت دفع‌کننده‌اش بهره‌مند شوید. اگر سرکه سیب بخش ثابتی از رژیم‌تان است و به طور منظم آن را مصرف می‌کنید، ممکن است خارج شدن بوی آن از طریق منافذ پوستی نیز باعث دفع پشه شود.

بیشتر بخوانید:

غذاهای حاوی ویتامین ب ۱

حکایت‌ها و تجربه‌های مردم نشان می‌دهند که ویتامین ب ۱ یا تیامین می‌تواند برای دفع پشه مفید باشد. بسیاری از مردم با مصرف مکمل‌های ویتامین ب ۱ یا غذاهای سرشار از این ویتامین، از این خاصیت بهره‌مند شده‌اند. متاسفانه پژوهش‌ها تا به حال این خاصیت ویتامین ب ۱ را اثبات نکرده‌اند.

گریپ‌فروت

عطر گریپ‌فروت ناشی از وجود ترکیبی شیمیایی به نام نوت‌کاتون (Nootkatone) در این میوه است. شواهد نشان داده‌اند که نوت‌کاتون می‌تواند در دفع پشه، کنه، ساس، شپش سر و سایر حشرات موثر باشد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در حال همکاری با شرکت‌های بیوتکنولوژی است تا بتواند یک محصول دفع‌کنندۀ حشرات که بر اساس نوت‌کاتون ساخته شده است را به بازار عرضه کند.

گیاهان دارویی و ادویه‌جات

روغن‌های طبیعی که از گیاهان و ادویه‌ها بدست می‌آیند به‌عنوان دفع‌کننده‌های موثر پشه شناخته می‌شوند. این روغن‌ها را می‌توان به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کرد. اثر مصرف خودِ گیاهان و ادویه‌ها بر روی دفع حشرات مشخص نیست و هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.