عوامل خطر فشار خون بالا

0

فشار خون بالا در اثر افزایش فشار جریان خون و رسیدن آن به یک سطح ناسالم رخ می‌دهد. فشار خون بالا یعنی اینکه نیروی خون در برابر دیواره‌های شریان‌ها آنقدر زیاد باشد که احتمال بروز مشکلات قلبی وجود داشته باشد. در این مطلب به بررسی شایع‌ترین عوامل خطر فشار خون بالا می‌پردازیم.

سن و نژاد

با افزایش سن، خطر فشار خون بالا نیز افزایش می‌یابد. مردانی که سن‌شان ۴۵ یا بالاتر است بیشتر در خطر فشار خون بالا هستند. احتمال بروز فشار خون بالا در زنان ۶۵ ساله یا مسن‌تر افزایش می‌یابد.

فشار خون بالا به ویژه در سیاهپوستان شایع است و در اغلب موارد در سنین پایین بروز پیدا می‌کند. در واقع سیاهپوستان نسبت به سفیدپوست‌ها و سایر نژادها بیشتر در خطر فشار خون بالا هستند.

چاقی

اضافه وزن یا چاقی یکی از شایع‌ترین عوامل خطر فشار خون بالا است. در واقع شاخص توده بدن ۳۰ یا بیشتر شما را در خطر بروز فشار خون بالا قرار می‌دهد.

هرچه وزن‌تان بیشتر باشد، به جریان خون بیشتری برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌ها و بافت‌های بدن نیاز دارید. با افزایش میزان گردش خون در رگ‌های خونی، فشار وارده بر شریان‌ها نیز افزایش می‌یابد.

بی‌تحرکی

دنبال کردن یک زندگی بدون تحرک و ورزش نکردن شما را در خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار می‌دهد. ورزش باعث افزایش جریان خون در تمام شریان‌های بدن می‌شود که در نتیجه به آزاد شدن هورمون‌های طبیعی و سیتوکین‌ها می‌انجامد. این هورمون‌ها به آرام شدن رگ‌های خونی کمک کرده و در نتیجه فشار خون را پایین می‌آورند.

همچنین کم‌تحرکی خطر افزایش وزن را نیز بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

استرس زیاد

یکی از عوامل خطر فشار خون بالا مربوط به سطوح بالای استرس است. هورمون‌هایی که هنگام تجربۀ استرس در بدن آزاد می‌شوند، عضلات قلب را تحت فشار قرار می‌دهند. این باعث میشود تا ضربان قلب افزایش یافته، رگ‌های خونی منقبض شوند و در نهایت فشار خون بالا برود.

مصرف زیاد نمک

مصرف زیاد نمک یکی از عوامل خطر فشار خون بالا است. سدیم زیاد می‌تواند باعث شود تا بدن مایعات بیشتری را در خود نگه دارد و همچنین منجر به انقباض شریان‌ها می‌شود. این دو عامل هر دو باعث افزایش فشار خون می‌شوند.

همواره سعی داشته باشید تا مصرف نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

مصرف کم پتاسیم

پتاسیم از مواد معدنی مهم است که به متعادل‌سازی میزان سدیم در سلول‌ها کمک می‌کند. این بدین معناست که کمبود پتاسیم باعث تجمع سدیم زیاد در خون می‌گردد و در نهایت منجر به افزایش فشار خون می‌شود.

پتاسیم همچنین به آرام شدن سلول‌های عضلانی موجود در شریان‌ها کمک می‌کند که این در کاهش فشار خون موثر است.

سایر عوامل خطر فشار خون بالا

  • مصرف زیاد الکل
  • سیگار کشیدن
  • کمبود ویتامین دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.