خواص گیاه مریم گلی

0

برای بسیاری از آمریکایی ها، رایحۀ گیاه مریم گلی پخته شده تداعی کننده غذاهایی مانند بوقلمون کبابی، مرغ پخته شده و سالاد مریم گلی است که در مراسم هایی مانند جشن شکرگزاری و کریسمس حاضر می کنند. اما محبوبیت این گیاه که برای سالیان زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد فقط به طعم منحصر به فرد آن ختم نمی شود. برای قرن ها مریم گلی یکی از رایج ترین ترکیبات استفاده شده در داروهای گیاهی در سرتاسر دنیا بوده است. در واقع خواص گیاه مریم گلی از بهبود حافظه تا مبارزه با چاقی و تنظیم میزان کلسترول متغیر هستند.

در ادامه نگاه دقیق تری به این گیاه شگفت انگیز می اندازیم و برخی از کاربردهای ناشناخته تر آن را همراه با خواصی که برای سلامتی دارد توضیح می دهیم.

مریم گلی چیست؟

مریم گلی یک بوته ی چند ساله و همیشه سبز با برگ هایی به رنگ سبز مایل به خاکستری و یک ساقه ی چوبی است.رایج ترین انواع این گیاه تقریبا با دو فوت درازا و دو فوت پهنا رشد می کنند.در اواخر بهار و اوایل تابستان گیاهان مریم گلی گل هایی به رنگ های بنفش کم رنگ و سفید یا صورتی و ارغوانی می دهند.یکی از دیگر ویژگی های منحصر به فرد گیاهان مریم گلی بافت آن ها است.هر برگ این گیاه با ساختارهای ریز و پرز مانندی که تریکوم نام دارند پوشیده شده است.

مریم گلی معمولی (Salvia officinalis) از خانواده ی نعنا بوده و از نواحی مدیترانه ای نشات می گیرد.در حال حاضر این گیاه محبوب که در مواد غذایی زیادی استفاده می شود در بسیاری از مناطق موجود است و در سرتاسر جهان یکی از چاشنی های خوش طعم به شمار می آید.انواع مختلف گیاهان مریم گلی به عنوان درختچه های زینتی نیز استفاده می شوند.

از هر دو انواع خشک و تازه ی مریم گلی در پخت غذا استفاده می شود.مریم گلی ساییده شده پودری است که از کوبیدن برگ های گیاه مریم گلی به دست می آید.این پودر بسیار لذیذ و نرم است.مریم گلی در روغن های ضروری و عصاره ها نیز یافت می شود.تمامی انواع مریم گلی که به آن ها اشاره شد خواص فوق العاده ای دارند.

برای هزاران سال گیاه مریم گلی یکی از ترکیبات اصلی استفاده شده در طب سنتی مانند طب سنتی چینی یا طب آیورودا بوده است.گیاه شناسان سنتی از مریم گلی برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها و ناراحتی ها مانند التهاب، عفونت، تسکین درد و تقویت حافظه استفاده کرده اند. مصرف چای مریم گلی به دلیل کمک به  هضم غذا، بند آمدن اسهال و تسکین درد ناشی از قاعدگی بسیار توصیه شده است.همچنین ثابت شده است که مریم گلی یک روش موثر برای درمان زخم ها و عفونت های دهان می باشد.مریم گلی را می توان در قالب دهان شویه نیز برای غرغره کردن آماده کرد به علاوه  مریم گلی برای برطرف کردن ناراحتی های ناشی از گلو درد، خون ریزی لثه و زخم های دهانی نیز کاربرد دارد.موارد ذکر شده تنها برخی از خواص و کاربردهای سنتی این گیاه هستند.

به دلیل رواجی که مریم گلی در طب سنتی داشته است محققان توجه خود را در جهت پی بردن به خواص مریم گلی در کلینیک های آزمایشگاهی معطوف این گیاه کرده اند.نتایج این تحقیقات بسیار شگفت انگیز هستند زیرا ثابت شده است که مریم گلی در درمان بسیاری از بیماری های مزمن موثر است.

خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی

  • کاهش علائم آلزایمر و زوال عقل
  • برطرف کننده ی علائم دیابت
  • تنظیم کننده ی میزان کلسترول خون
  • مبارزه با چاقی
  • برطرف کننده ی علائم عادت ماهیانه
  • ضد اسهال

گیاه مریم گلی

کاهش علائم آلزایمر و زوال عقل

سالیان زیادی است که طب سنتی برای درمان افت عملکرد ذهن و از دست دادن حافظه ی ناشی از بیماری آلزایمر مصرف مریم گلی معمولی(Slavia officinals) مریم گلی اسپانیایی(Slavia lavandulaefolia) و مریم گلی چینی(Slavia miltorrhiza) را توصیه می کند.محققان بخش داروشناسی و سم شناسی دانشگاه اتاگو در نیوزیلند با استفاده از عصاره ی مریم گلی اسپانیایی بررسی های آزمایشگاهی را انجام دادند. در آزمایش های درون جانداری و همباشگر انسان ها و موش های مبتلا به آلزایمر مورد بررسی قرار گرفتند و در مطالعه ای که بر روی داوطلبان سالم صورت گرفت به کارگیری روغن ضروری تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر روی فرآیند شناختی این افراد به همراه داشت.علائم بیماری های عصبی شرکت کنندگان این مطالعه کاهش چشمگیری یافت و از نظر توجه ذهنی نیز بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کردند. این امر موجب اثبات این قضیه شد که یکی از خواص گیاه مریم گلی کمک به بهبود توانایی های ذهنی در افراد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل است.

در مطالعه ی دیگری که در دانشگاه نورتومبریا در انگلستان صورت گرفت، قبل از این که از شرکت کنندگان تست های عملکرد شناختی و میزان روحیه گرفته شود به آن ها روغن ضروری مریم گلی اسپانیایی داده شد.این شرکت کنندگان در تست های مربوط به حافظه سرعت چشمگیری را در به خاطر سپردن چیزها از خود نشان دادند همچنین بهبود قابل ملاحظه ای در دقت، آرامش و میزان خرسندی یافتند.این میزان از بهبود باعث شد که محققان برای درمان بیماری آلزایمر و زوال عقل انگیزه ی بیشتری به دست بیاورند.زمانی که بیماری های ذکر شده پیشرفت می کنند بیماران به شدت کج خلق می شوند.بنا براین درمان از طریف روغن مریم گلی موجب کاهش این قبیل علائم می شود.

درمان علائم دیابت

در آزمایشاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته است خواص مریم گلی در کاهش میزان گلوکوز اثبات شده است.برای مثال محققان دانشگاه مینهو در پرتغال برای بررسی اثرات ضد دیابت مریم گلی معمولی به موش ها چای مریم گلی معمولی خوراندند.تاثیر این چای بر میزان قند خون ناشتا و اثرات مشابه با متفورمین این چای بر روی هپاتوسیت موش ها بیانگر این بود که مریم گلی به عنوان یک مکمل غذایی  می تواند از طریق کاهش گلوکوز پلاسمای افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند در  پیشگیری از بروز دیابت ملیتوس نوع دو موثر باشد.به علاوه محققان موش هایی را که برای چاق شدن مواد غذایی زیادی  به آن ها خورانده بودند را برای پی بردن از این که آیا خواص مریم گلی برای دیابت در موش های چاق نیز خود را نشان می دهد یا خیر با مریم گلی درمان کردند.این موش ها به مدت پنج هفته یا با عصاره ی متانولی مریم گلی یا از طریق پرهیز غذایی درمان شدند. نتیجه ی این بررسی حاکی از این بود که حساسیت انسولین در موش هایی که با مریم گلی درمان شده بودند بهبود و التهاب آن ها کاهش یافته بود بنا براین محققان پی بردند که مریم گلی می تواند جایگزین داروهایی باشد که برای درمان دیابت و التهاب ناشی از آن مصرف می شوند.

تنظیم میزان کلسترول

در مطالعه ای که در نشریه ی بین المللی Molecullar Sciences منتشر شد خواص چای مریم گلی بر روی شش زن سالم با سنین ۴۰ تا ۵۵ سال ارزیابی شد.محققان این مطاله به تنظیم گلوکوز خون، پروفایل لیپیدی و کلسترول این افراد توجه ویژه ای داشتند.آن ها پی بردند که پس از چهار هفته مصرف چای مریم گلی میزان گلوکوز خون تغییر چندانی نداشته است اما در طول مدت درمان و دو هفته پس از آن میزان  پروفایل لیپیدی بهبود یافته بود، کلسترول LDL پلاسما و میزان کلسترول کلی بدن این افراد کاهش و میزان کلسترول HDL پلاسما افزایش یافته بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.