روغن کنجد چه فوایدی برای سلامتی دارد

0

روغن کنجد از دانه‌های کنجد به دست می‌آید و یکی از سالم‌ترین جایگزین‌های موجود برای روغن‌های معمولی محسوب می‌شود. دانه‌های کنجد با نام علمی سزاموم ایندیکوم (Sesamum indicum) شناخته می‌شوند. این دانه‌های قهوه‌ای مایل به زرد، در ابتدا در آفریقا یافت شدند، اما به مقدار اندک در شبه‌قارۀ هند نیز رشد می‌کنند. در سال‌های اخیر، به علت سادگی و کم‌هزینه بودن استخراج این روغن‌ها، مصرف روغن کنجد افزایش یافته است (فرآیند سادۀ شناورسازی دانه‌های کنجد در آب داغ و یا استفاده از تکنیک‌های فشردن).

بهترین روغن کنجد از دانه‌های کاملاً رسیده – یعنی دانه‌هایی که پوستۀ بیرونی آن‌ها پاره شده باشد – به دست می‌آید. این روغن در آشپزی کاربردهای بسیاری دارد و بیشتر در دستور پخت غذاهای آسیایی، ازجمله غذاهای چینی، ژاپنی و خوراک‌های آسیای جنوب شرقی و همچنین غذاهای خاورمیانه‌ای استفاده می‌شود.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین فواید روغن کنجد برای سلامتی می‌پردازیم.

مراقبت از مو

روغن کنجد به‌طور سنتی برای بهبود سلامت مو مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به حفظ رنگ و به حداقل رساندن ریزش مو کمک می‌کند. علاوه بر این، اثرات ضد باکتریایی روغن کنجد، قادر به جلوگیری از آسیب پاتوژن‌ها و عوامل بیگانه به پوست سر و یا موهایتان می‌باشند.

مراقبت از پوست

روغن کنجد سرشار از روی است که یکی از ضروری‌ترین مواد برای پوست می‌باشد. روی به‌عنوان عاملِ افزایندۀ صافی و قابلیت ارتجاعی پوست عمل کرده و به کاهش لکه‌های پیری و رفع ناراحتی‌های پوستی ازجمله پیری زودرس کمک می‌کند.

محافظت از سلامت قلب

روغن کنجد نیز مانند دیگر روغن‌های گیاهی به علت محتوای اسید چرب، مفید و لذیذ می‌باشد. این روغن حاوی طیف گسترده‌ای از اسیدهای چرب اشباع‌نشده مانند سسامول (sesamol) و سسامین (sesamin) است. این اسیدهای چرب باعث تقویت سیستم قلبی-عروقی شده و به کاهش سطح کلسترول بد (LDL) کمک می‌کنند.

خواص ضدالتهابی

التهاب مزمن مضر است و می‌تواند بیماری‌زا باشد؛ درنتیجه مهم است که آن را تا حد ممکن کنترل کنید.

استفاده از روغن کنجد به دلیل خواص ضدالتهابی‌اش در طب سنتی تایوان سابقۀ طولانی دارد و برای درمان التهاب مفصل، دندان‌درد و خراش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات حیوانی و درون‌کشتگاهی اخیر نشان داده‌اند که روغن کنجد می‌تواند التهاب را کاهش دهد و این خاصیت یکی از فواید اصلی این روغن می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

به‌طور مثال، یافته‌های مطالعات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که روغن کنجد نشانگرهای التهابی نظیر تولید نیتریک اکسید را کاهش می‌دهد.

خواص روغن کنجد

تقویت بافت استخوان

مس، روی و کلسیم، سه مادۀ معدنی هستند که نقش مهمی در رشد استخوان‌های بدن دارند. این بدین معناست که با حفظ سطح مناسبی از روغن کنجد در رژیم غذایی‌تان قادر خواهید بود میزان رشد و تقویت مفاصل را افزایش داده، سرعت رشد استخوان‌ها را نیز بالا برده و مانع از بروز هرگونه درد در استخوان‌ها شوید.

کاهش اضطراب

تیروزین (Tyrosine) اسیدآمینه‌ای است که در روغن کنجد یافت شده و مستقیماً به سروتونین (serotonin) در مغز متصل می‌شود که می‌تواند از طریق اشباع بدن با آنزیم‌ها و هورمون‌هایی که سبب احساس خوشحالی می‌شوند، موجب ایجاد روحیه‌ای شاداب در افراد شود. به‌عبارت‌دیگر، هنگامی‌که از اضطراب و یا افسردگی رنج می‌برید، روغن کنجد می‌تواند به شما انرژی مثبت داده و سرحالتان بیاورد.

بهداشت دهان و دندان

روغن کنجد توسط متخصصان دندانپزشکی بسیار توصیه می‌شود. برای بهبود بهداشت دهان و دندان می‌توانید روغن کنجد را در دهانتان قرار دهید و پس از غرغره کردن، آن را بیرون بریزید. استفاده از این روش برای رسیدن به دندان‌هایی سفیدتر، کاهش سطوح پلاک دندان و محافظت در برابر باکتری استرپتوکوک موتاس (streptococcus mutants) مؤثر می‌باشد.

افزایش گردش خون و سوخت‌وساز

محتوای مس و روی بالا بدین معنی است که بدن قادر به عملکرد در سطح بهینۀ خود می‌باشد. به‌ویژه اینکه مس، برای تولید گلبول‌های قرمز خون مورد نیاز است. با توجه به اینکه روغن کنجد حاوی مقادیر قابل‌توجهی از روی می‌باشد، با مصرف آن می‌توانید مطمئن باشید که بدن شما مقدار مناسب خون را به اندام‌ها و بافت‌های بدن می‌رساند و شیوۀ زندگی سالم‌تری را برای شما تضمین می‌کند.

فواید روغن کنجد برای مفاصل

مس یک مادۀ ضدالتهاب طبیعی است و می‌تواند به کاهش التهاب و ناراحتی‌های مختلفی نظیر، نقرس و التهاب مفاصل کمک کند. مس تورم مفاصل را کاهش می‌دهد و استخوان‌ها و رگ‌های خونی را تقویت می‌کند و همچنین به شما کمک می‌کند تا سال‌ها بدون هیچ التهاب دردناکی بدنتان را قوی و محکم نگه دارید.

هشدار

اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا پادبند استفاده می‌کنید، لازم است قبل از اضافه کردن روغن کنجد به رژیم غذایی‌تان با پزشک خود صحبت کنید. این روغن فشارخون شما را پایین آورده و خون را رقیق می‌کند. بنابراین ترکیب برخی داروها با این روغن می‌تواند خطرناک باشد. در غیر این صورت، می‌توانید از هر راهی که تمایل دارید از این روغن لذت ببرید.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.