خواص موسیر برای سلامتی بدن انسان

0

به‌طورمعمول، موسیر نوعی پیاز محسوب می‌شود و اگرچه عضوی از سرده گیاهان سیر است، اما در گونۀ آلیوم سپا (Allium cepa)، تقسیم‌بندی می‌شود. موسیر ارتباط بسیار نزدیکی با سیر داشته و ساختار مشابهی دارد و همانند سیر از چندین حبه تشکیل شده است. رنگ موسیر از قهوه‌ای طلایی تا قرمز رُز متغیر است و گوشت داخلی‌ آن به رنگ سفید کاغذی و کمی  سبزرنگ می‌باشد. احتمالاً موسیر باید بومی جنوب شرقی آسیا باشد و از آنجا به هند منتقل شده و از طریق تجارت و جابه‌جایی‌های عمومی این محصول، به نواحی مدیترانه رسیده است. موسیر از هزاران سال پیش کشت شده و در تاریخ و ادبیات یونان نیز رد پای آن دیده می‌شود. نکتۀ جالب‌توجه این است که موسیر در آفریقا کشت نمی‌شود.

موسیر به غذا طعم جالبی می‌بخشد و می‌توان آن را به‌صورت تازه و هم به‌عنوان یک محصول گیاهی در ترشی‌ها استفاده کرد. طعم موسـیر تا حدودی مشابه پیاز است، اما کمی مزۀ ملایم‌تری دارد. همانند سیر و پیاز، موسیر نیز هنگام خرد کردن باعث سوزش چشم‌ها می‌شود. موسیر به روش‌های متعددی به‌عنوان یک چاشنی در فرهنگ‌های آسیایی به کار می‌رود. موسـیر نه‌تنها به خاطر عطر و قابلیت استفادۀ منحصربه‌فردش، بلکه به جهت داشتن مقادیر قابل‌توجهی از مواد مغذی، بسیار ارزشمند است که در چندین مورد، نسبت به پیاز معمولی نیز برتری‌هایی دارد. در ادامه نگاه دقیق‌تری به برخی از این مواد مغذی و ترکیبات موسیر خواهیم داشت.

تفاوت موسیر با پیاز

این دو سبزی ریشه‌ای اگرچه شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند، اما در مواردی متفاوت هستند.

ویژگی‌های موسیر

  • بلند و باریک است و از پیاز کوچک‌تر می‌باشد.
  • کالری موسـیر از پیاز بیشتر است. ۱۰۰ گرم موسـیر ۷۲ کالری دارد.
  • کربوهیدرات موسیر از پیاز بیشتر است. ۱۰۰ گرم موسـیر ۱۷ گرم کربوهیدرات دارد.
  • موسیر سرشار از پروتئین است. ۱۰۰ گرم موسـیر ۲٫۵ گرم پروتئین دارد.

ویژگی‌های پیاز

  • پیاز بزرگ و گرد است و نسبت به موسـیر حجم بیشتری دارد.
  • ۱۰۰ گرم پیاز حدوداً ۴۰ کالری دارد.
  • ۱۰۰ گرم پیاز ۹٫۳ گرم کربوهیدرات دارد.
  • در هر ۱۰۰ گرم پیاز حدود ۱٫۱ گرم پروتئین یافت می‌شود.

ارزش غذایی موسیر

موسیـر سرشار از فلاونول و ترکیبات پلی‌فنولی می‌باشد که نسبت به سیر و پیاز، دارای مقادیر بالاتری از این ترکیبات است. علاوه بر این، موسیر حاوی فیبر غذایی، پروتئین، ویتامین، پتاسیم، فولات، ویتامین A، ویتامین B6 و منگنز نیز می‌باشد.

خواص موسیر برای سلامتی

در ادامه به بررسی جزییات مهم‌ترین خواص موسیر برای سلامتی خواهیم پرداخت.

عامل آنتی‌اکسیدان

شاید بهترین مزیت تغذیه‌ای موسیر، ترکیبات آنتی‌اکسیدانی زیاد و متنوع آن باشد؛ ازجمله کوئرستین، کامپفرول و آنتی‌اکسیدان‌های سولفوریک گوناگون. همانند سیر، این آنتی‌اکسیدان‌ها هنگام شکسته شدن سطح سلولی موسیر آزاد می‌شوند که در هنگام برش زدن یا خرد کردن آن اتفاق می‌افتد. هنگامی‌که این آنتی‌اکسیدان‌ها آزاد می‌شوند، ترکیب باارزش دیگری به نام آلیسین را تشکیل می‌دهند. این ترکیب قدرتمند به کاهش جهش سلولی و پیشگیری از سرطان‌های مختلف کمک می‌کند. مطالعات انجام‌شده مصرف موسـیر را به کاهش سرطان ریه و دهان و همچنین سرطان معده، کولورکتال و سینه ارتباط داده است.

موسیر

گردش خون و سوخت‌وساز

مواد معدنی موسیـر به‌طورمعمول از پیاز بیشتر هستند که شامل آهن، مس و پتاسیم می‌شوند. آهن و مس با تحریک بدن به ساخت گلبول‌های قرمز، می‌توانند باعث افزایش گردش خون شوند. با افزایش گلبول‌های قرمز در رگ، گردش خون نیز افزایش می‌یابد که اکسیژن بیشتری به قسمت‌های مهم بدن می‌رساند و انرژی، قدرت، رشد سلولی، بهبودی و سوخت‌وساز را نیز افزایش می‌دهد.

کاهش کلسترول و سلامت قلب

آلیسین، ترکیبی است که هنگام تکه‌تکه شدن و برش خوردن موسیـر شکل می‌گیرد و مستقیماً با تنظیم سطح کلسترول بدن مرتبط است. آلیسین درواقع نوعی آنزیم ردوکتاز را مهار می‌کند که در کبد تولید می‌شود. این آنزیم، میزان تولید کلسترول را بر عهده دارد. موسـیر با کاهش سطح کلسترول کل بدن، می‌تواند از تصلب شرایین، بیماری‌های قلبی-عروقی، حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری کند.

فشارخون پایین

پتاسیم یک رگ گشای شناخته‌شده می‌باشد و آلیسین که نیتریک اکسید را در بدن آزاد می‌کند، باعث کاهش قابل‌توجه فشارخون می‌شود. این رگ گشا دیواره‌ی رگ‌های خونی را شل می‌کند و اجازه می‌دهد تا خون با آزادی بیشتری جریان داشته باشد. این امر مانع لخته شدن خون و فشار روی سیستم قلبی-عروقی شده و همچنین باعث تقویت سلامت قلب می‌شود.

کنترل دیابت

دو ترکیب فیتوشیمیایی به نام‌های آلیوم و آلیل دی سولفید در موسیـر وجود دارند که دارای خواص ضد دیابتی هستند؛ یعنی این ترکیبات به تنظیم قند خون در بدن کمک می‌کنند. این خاصیت می‌تواند برای بیماران دیابتی که نیاز به کنترل قند خون دارند بسیار مفید باشد.

آرامش اعصاب

مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف موجود در موسـیر از قبیل پیریدوکسین، می‌توانند به تحریک انتشار گابا یا گاما آمینو بوتریک اسید (GABA) در مغز کمک کنند که برای پایین نگه داشتن سطح استرس و حفظ هورمون‌های بدن در سطح مناسب بسیار اهمیت دارد. اگر می‌خواهید استرس را کاهش دهید یا ذهنتان را آرام کنید، موسـیر می‌تواند به تقویت سریع گابا در بدنتان کمک کند. اسید فولیک نیز به مقدار قابل‌توجهی در موسیر وجود دارد که یک ویتامین B لازم و ضروری است. اسید فولیک می‌تواند با کمک به وضعیت روحی و عاطفی، در تنظیم واکنش‌های هورمونی و آنزیمی مغز شما سودمند واقع شود.

نکته مهم پایانی: موسیـر نیز مانند سیر و پیاز، هیچ آلرژی رایجی ندارد، اما بااین‌حال آلرژی‌های کمیابی وجود دارند که ممکن است بدن ما را تهدید کنند. بنابراین، مراقب بدنتان باشید و در مصرف همه‌چیز اعتدال را رعایت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.