فواید شیر گوسفند

0

شیر گوسفند سرشار از مواد معدنی و مواد مغذی است. ویتامین A و E موجود در این شیر می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی کنند. این دو ویتامین همانند آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن عمل می‌کنند و در از بین بردن رادیکال‌های آزاد نقش دارند. این باعث می‌شود تا از ابتلا به بیماری‌های مزمن و استرس اکسیداتیو جلوگیری شود. یکی دیگر از فواید شیر گوسفند این است که بسیار برای بهبود سلامت و ظاهرِ پوست موثر است. در ادامه به بررسی سایر فواید شیر گوسفند می‌پردازیم.

فواید شیر گوسفند برای رشد و توسعه

شاید بهترین شیر حیوانی با محتوای پروتئین، شیر گوسفند باشد. هر ۱۰۰ گرم از این شیر ۵٫۴ گرم پروتئین دارد که این بیشتر از پروتئین شیر گاو است (۳٫۲ گرم). این محتوای بالا از پروتئین، شیر گوسفند را به گزینه‌ای عالی برای رشد و توسعه بدن تبدیل کرده است، زیرا پروتئین‌های کامل موجود در این شیر برای تولید بافت‌ها، سلول‌ها و استخوان ضروری هستند.

مبارزه با سرطان

نوکلئوزیدها و نوکلئوتیدها در مقادیر بالایی در شیر گوسفند وجود دارند (حداقل ۵۰ برابر بیشتر از شیر گاو). این ترکیبات با کاهش خطر سرطان، رشد سلولی بهتر و مقابله با استرس اکسیداتیو در بدن در ارتباطند. این موارد از جهش سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد – که یکی از راه‌های سرطان برای پخش شدن در بدن است – جلوگیری می‌کنند.

جلوگیری از نقائص هنگام تولد

بیشتر بخوانید:

شیر گوسفند حاوی تعدادی از ویتامین‌های ب از جمله فولات است که برای سلامت دستگاه تولید مثل زنان و سوخت‌وساز بدن آنها بسیار مهم است. کمبود فولات ارتباط نزدیکی با نقائص لوله عصبی دارد که می‌تواند کیفیت زندگی جنین را به طور دائمی تحت تاثیر قرار دهد.

تنظیم فشار خون

چگالی اسیدهای آمینه اصلی در شیر گوسفند نسبت به شیر گاو و بز بالاتر است. این اسیدهای آمینه همانند داروهای فشار خون در بدن عمل می‌کنند. برای کسانی که به دنبال روش‌های طبیعی برای رفع مشکلات هستند، شیر گوسفند می‌تواند گزینه‌ای خوب برای محافظت از سلامت قلب و کاهش فشار رگ‌های خونی و شریان‌ها باشد.

کاهش کلسترول

این درست است که شیر گوسفند تقریبا دو برابر شیر گاو چربی دارد، اما فراموش نکنید که تمام چربی‌ها بد نیستند. در واقع چربی‌های غیراشباع که در این شیر وجود دارند، می‌توانند به کاهش کلسترول کلی بدن کمک کنند. این می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی – عروقی نظیر تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته مغزی پیشگیری کند.

هشدار

همانطور که گفتیم شیر گوسفند سرشار از چربی است. اگر از چاقی یا سایر مشکلات مربوط به وزن رنج می‌برید، استفاده از شیر گوسفند به عنوان یک منبع غذایی شاید کار درستی نباشد. این شیر همچنین نسبت به شیر گاو کالری بیشتری دارد و ممکن است باعث افزایش وزن شود. بهتر است قبل از اضافه کردن شیر گوسفند به رژیم غذایی‌تان، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.