صاف کردن مو چه عوارضی دارد

0

صاف کردن مو روشی عالی برای ایجاد تنوع در حالت موهاست، اما آیا اینکار باعث آسیب دیدن موها می‌گردد؟ منظور از صاف کردن مو استفاده از اتوی مو و مواد شیمیایی صاف‌کننده است. در این مطلب به بررسی عوارض جانبی اینکار خواهیم پرداخت.

خشک شدن مو

خشکی مو شایع‌ترین اثر جانبی صاف کردن مو است. هم مواد شیمیایی و هم حرارت اتو می‌توانند روغن‌های طبیعی مو را از بین ببرند. قابلیت ارتجاعی مو نیز کاهش پیدا می‌کند و شکنندگی‌اش بیشتر می‌شود.

اصلا مهم نیست که چه نوع مویی دارید؛ به گزارش آکادمی درماتولوژی آمریکا، هر نوع حرارتی می‌تواند باعث تخریب مو شود. ابزار صاف‌کنندۀ مو باید یک روز در میان یا کمتر مورد استفاده قرار بگیرند. برای پیشگیری از آسیب، ابزار را بر روی تنظیمات کم یا متوسط قرار دهید و هرگز از آنها زمانی که موهای‌تان خیس هستند استفاده نکنید. اینکار باعث می‌شود تا به معنای واقعی کلمه موهایتان را کباب کنید!

گره خوردن مو

خشکی مو می‌تواند به گره خوردن مو نیز منجر گردد. این باعث می‌شود تا حالت دادن به موها دشوار شود. آب‌وهوایی که رطوبت کمی دارد نیز می‌تواند وضع را وخیم‌تر کند.

برای جلوگیری از گره خوردن مو، از صاف کردن مو به صورت مکرر خودداری کنید. همیشه از محصولات حالت‌دهندۀ مو استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ماسک موی روغن نارگیل، شیر یا روغن زیتون برای خواص مرطوب‌کنندگی‌شان بهره ببرید.

شکستن مو

بیشتر بخوانید:

وقتی موهای شما در اثر صاف کردن – با اتو یا مواد شیمیایی – خشک می‌شوند، احتمال بروز شکستگی مو نیز افزایش پیدا می‌کند. معمولا شکستگی مو به موخوره می‌انجامد که ظاهری ناخوشایند دارد. شانه کردن بیش از حد مو، خشک کردن مو با سشوآر و رسیدگی به مو در وضعیت خیس می‌توانند احتمال بروز موخوره را افزایش دهند.

بی‌حالی مو

یکی دیگر از اثرات جانبی صاف کردن مو ، بی‌حال به نظر رسیدن مو می‌باشد. موی خشک درخشش زیادی ندارد و چندان سالم به نظر نمی‌رسد. این موارد ناشی از نبودِ روغن‌های طبیعی در پوست سر هستند. نبودن رطوبت کافی باعث می‌شود تا موها شاداب به نظر نرسند.

برای افزایش درخشش، از سرکۀ سیب طبیعی برای شست‌وشوی مو استفاده کنید. برای طبیعی به نظر رسیدن مو، می‌توانید از روغن آرگان یا روغن آووکادو نیز استفاده کنید.

ریزش مو

مواد شیمیایی صاف‌کنندۀ مو می‌توانند به فولیکول‌های مو نیز آسیب برسانند. این بدین معناست که خطر افزایش ریزش مو افزایش پیدا می‌کند، زیرا فولیکول‌ها به اندازه‌ای قوی نیستند که تارهای مو را نگه دارند. در چنین شرایطی ممکن است ریزش توده‌‌ای موها را زیر دوش یا هنگام شانه کردن مشاهده کنید.

خارش پوست سر

وقتی فولیکول‌ها در اثر صاف کردن مو از بین می‌روند، دیگر روغن کافی در پوست سر باقی نمی‌ماند. در چنین وضعیتی پوست سر شروع به خشک شدن، خارش و حتی پوسته‌پوسته شدن می‌کند. نواحی اطراف پوست سر مانند پیشانی نیز ممکن است تحت تاثیر این علائم قرار بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.