عوارض كاهش وزن

0

تماشای تغییرات مثبتی که در اثر کاهش وزن در بدن‌تان ظاهر می‌شوند، احساس فوق‌العاده خوبی است. کاهش وزن می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را بالا برده و انرژی‌تان را افزایش دهد. اما فراموش نکنید که در برخی موارد، کاهش وزن با عوارض جانبی همراه است که معمولا چندان دربارۀ آنها صحبت نمی‌شود. با ما همراه باشید تا عوارض كاهش وزن را بررسی کنیم.

عوارض كاهش وزن

اجازه ندهید که این عوارض جانبی مانعی در مسیر کاهش وزن‌تان باشند. سعی کنید دربارۀ این مشکلات صحبت کرده و برای چالش‌های پیشِ رو آماده شوید.

احساس چاق بودن

آیا تا به حال چیزی دربارۀ سندرم چربی فانتوم شنیده‌اید؟ در این پدیده افراد بعد از کاهش وزن، باز هم احساس چاقی می‌کنند.

وقتی وزن‌تان کم می‌شود، ذهن‌تان نمی‌تواند سریعا خودش را با بدن جدید تطبیق دهد. این می‌تواند باعث شود فکر کنید که هنوز اضافه وزن دارید. چنین مشکلی در میانِ افرادی که بیشترِ زندگی خود را با اضافه وزن سپری کرده‌اند شایع‌تر است.

اگر حتی بعد از کاهش وزن، همچنان احساس چاق بودن دارید، با یک متخصص مشورت کنید. مدیریت کردن این عارضۀ جانبی با کمک یک متخصص بسیار راحت‌تر است.

احساس سرد بودن

بیشتر بخوانید:

از آنجایی که چربی یک عایق است، ممکن است فکر کنید که از دست دادن‌اش می‌تواند حساسیت به دمای سرد را افزایش دهد. اما با توجه به برخی مطالعات، ممکن است این تصور کاملا غلط باشد. مطالعه‌ای حیوانی نشان می‌دهد که چربی اضافه نمی‌تواند همانند یک عایق عمل کند. البته انسان‌ها و حیوانات با هم تفاوت دارند، و برای مطمئن شدن از این موضوع، به مطالعات بیشتری نیاز است.

اگرچه دانشمندان هنوز نمی‌توانند به طور دقیق توضیح دهند که چرا افراد بعد از کاهش وزن احساس سردی می‌کنند، اما شما می‌توانید این عارضۀ جانبی را با یک روش ساده خنثی کنید. یک سوییشرت یا هودی همراه خود داشته باشید و تنظیمات کولر و تهویۀ هوا را طوری تنظیم کنید که سردتان نشود.

شُل شدن پوست

شل شدن پوست یکی از اصلی‌ترین عوارض كاهش وزن زیاد است. در واقع، پژوهشی نشان می‌دهد که اثرات روانیِ شل شدن پوست، باعث دلسردی زنان برای ادامه دادن فعالیت‌های جسمانی می‌شود.

این عارضۀ جانبی تنها بعد از کاهش وزن بسیار زیاد پدیدار می‌شود. پوست‌تان بعد از یک کاهش وزن ۱۰ کیلویی، شُل نخواهد شد.

برهم خوردن تعادل هورمونی

درصد چربی بدن اثر بزرگی بر روی هورمون‌ها دارد. بر اساس یک پژوهش، افرادی که چربی اضافه دارند، معمولا استروژن بالاتری نیز دارند. علاوه بر این، کورتیزول نیز با میزانِ چربی شکم ارتباط دارد.

کاهش وزن ممکن است این هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار داده و گاهی اوقات عوارض جانبی ناخواسته‌ای، مانند تغییر در سیکل‌های قاعدگی را به همراه داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.