عوارض جانبی زردچوبه

0

شاید باورتان نشود، اما زردچوبه هم گاهی اوقات می‌تواند مضر باشد. مطمئنا اغلب مقالات و مطالب منتشر شده پیرامونِ این ادویۀ محبوب مربوط به خواص آن هستند، اما بسیار مهم است که با عوارض جانبی زردچوبه نیز آشنا باشید تا بتوانید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

افزایش خطر خونریزی

یافته‌ها نشان می‌دهند که مصرف زردچوبه باعث آهسته شدن روند لخته شدن خون می‌گردد. این در نهایت می‌تواند خطر کبودی و خونریزی در افرادی که با اختلالات خونریزی دچار هستند را افزایش دهد. زردچوبه همچنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته و منجر به خونریزی شدید شود.

مشکلات معده

یکی از عوارض جانبی زردچوبه مصرف دوزهای بالای آن در درازمدت به منظور درمان مشکلات مزمن نظیر آرتریت یا درد مفاصل است، که می‌تواند مشکلات گوارشی به همراه داشته باشد. اگر در حال حاضر از سوءهاضمه یا پُراسیدی (hyperacidity) رنج می‌برید، بهتر است کلا از مصرف زردچوبه خودداری کنید.

افزایش انقباضات کیسه صفرا

زردچوبه حاوی مقادیر قابل‌توجهی اگزالات است. این مادۀ شیمیایی باعث افزایش خطر تشکیل سنگ‌های کیسه صفرا می‌شود. در مطالعه‌ای مشخص گردید که زردچوبه باعث افزایش چشمگیرِ سطوح اگزالات در ادرار می‌شود.

گزارش شده است که مصرف مکمل‌های ۲۰ تا ۴۰ گرمی زردچوبه با افزایش انقباضات کیسه صفرا همراه بوده‌اند.

کاهش فشار خون

البته ممکن است فکر کنید که کاهش فشار خون یک خاصیت است، اما توجه داشته باشید که افت فشار خون بیش از حد می‌تواند مشکلساز باشد.

دوزهای بالای زردچوبه می‌توانند باعث کاهش فشار خون شوند. بیمارانی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند، باید در مصرف این ادویه بسیار محتاطانه عمل کنند.

خطر سنگ‌های کلیه

مصرف بیش از حد زردچوبه ممکن است خطر بروز سنگ‌های کلیه را افزایش دهد. این بعلت وجود اگزالات‌ها در زردچوبه می‌باشد. اگزالات‌ها می‌توانند به کلسیم متصل شده و کلسیم اگزالات غیرمحلول را به وجود آورند که از عوامل اصلی بروز سنگ کلیه می‌باشد.

سایر عوارض جانبی زردچوبه

  • مکمل‌های زردچوبه (نه ادویه) برای زنان باردار و شیرده مضر هستند.
  • مصرف مکمل زردچوبه می‌تواند منجر به حالت تهوع و اسهال گردد.
  • تداخل با داورهای رقیق‌کننده خون.
  • واکنش‌های آلرژیک.
  • کاهش تستوسترون در مردان و ختم شدن به ناباروری.

برای مصرف مکمل‌های زردچوبه و یا مصرف زیاد این ادویه، حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.