نشانه‌ها و علائم سرطان ریه

0

شایعترین علت مرگ در بیماران سرطانی مرد و زن، مربوط به سرطان ریه است. اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان بسیار موثرتر خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که با علائم سرطان ریه آشنا باشید و در صورت تجربۀ آنها سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سرفه به همراه خون

سرفه‌ای که با خون همراه باشید هرگز نشانۀ خوبی نیست. در صورت تجربۀ آن سریعا با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه علت سرفۀ خونین ممکن است سرطان نباشد، اما بررسی توسط پزشک و آزمایش دادن برای سرطان خون الزامی است.

درد سینه

به درد سینه، کمر یا شانه که تازه است و برطرف نمی‌شود توجه داشته باشید. ممکن است احساس تنگی یا درد شدید را تجربه کنید که با تنفس عمیق، سرفه یا خندیدن شدت پیدا می‌کند. درد می‌تواند بعلت وجود تومور باشد. هرگونه درد در ناحیۀ سینه نیازمندِ بررسی پزشک است.

سرفه مداوم

سرفه می‌تواند ناشی از مشکلات ساده‌ای نظیر حساسیت، سرما یا پریدن غذا و آب در گلو باشد. اما اگر سرفه‌تان مداوم بوده و برطرف نمی‌شود، احتمالِ مبتلا بودن به یک مشکل جدی مانند سرطان ریه وجود دارد. سرطانی که در مجرای هوا باشد، می‌تواند گلو را اذیت کرده و باعث سرفه شود. در واقع چیزی در مجرای هوا وجود دارد که نباید آنجا باشد، به همین دلیل بدن سعی می‌کند تا با سرفه از شر آن خلاص شود.

بیشتر بخوانید:

تنگی نفس

اگر از پله بالا رفتن و یا پیاده روی روزانه باعث می‌شود تا تنگی نفس را تجربه کنید، ممکن است به سرطان ریه مبتلا باشید. تنگی نفس می‌تواند ناشی از وجود توموری باشد که حَلق را مسدود کرده است. تنگی نفس همچنین می‌تواند بدلیل تجمع مایعات در سینه و وارد شدن فشار بر ریه باشد.

وقتی سرطان در دیوارۀ ریه تشکیل می‌شود، باعث ایجاد مایعات در قفسۀ سینه می‌گردد. اگرچه قفسۀ سینه می‌تواند بین ۳ تا ۴ لیتر مایعات نگه دارد، اما پُر شدن کاملِ آن باعث می‌شود تا ریه‌ها نتوانند به اندازۀ کافی هوا دریافت کنند.

احساس خستگی

اگر هیچ تغییری در روال روزمرۀ خود انجام نداده‌اید و به تازگی احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنید، این می‌تواند از علائم سرطان ریه باشد. دکتر فلورز می‌گوید: «اگرچه این نشانه شاید به طور خاص ناشی از سرطان ریه نباشد، اما مطمئنا نشانۀ این است که بدن‌تان با مشکلی روبه‌رو است.»

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، کاهش وزن و از دست دادن اشتها نیز از علائم سرطان ریه هستند. سیگار کشیدن، سابقۀ سرطان در خانواده و قرار گرفتن در معرض پنبۀ نسوز، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهند.

سایر علائم سرطان ریه

  • ابتلا به آسم
  • درد کلی بدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.