علائم مصرف زیاد نمک

0

آیا می‌دانستید که نمک حتی می‌تواند عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد؟ مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ در کانادا و بر روی ۱۲۰۰ بزرگسال کم‌تحرک انجام شد. این افراد رژیم‌های سرشار از سدیم را دنبال می‌کردند و خطر زوال شناختی در آنها افزایش یافته بود. با افزایش سن، بسیار مهم است که میزان مصرف نمک را زیر نظر داشته باشید و تغییرات لازم در رژیم‌غذایی را به منظور کاهش نمک اعمال کنید. در ادامه به بررسی علائم مصرف زیاد نمک می‌پردازیم.

افزایش عطش

غذاهایی که نمک زیادی دارند (چیپس، سس و پیتزای پپرونی) می‌توانند باعث افزایش عطش شوند. سدیم تعادل مایعات بدن را برهم می‌زند. اگر غذایی مصرف کرده‌اید که نمک زیادی داشته، سعی کنید آب فراوانی بنوشید. بدن شما در این وضعیت به آب بیشتری نیاز دارد تا بتواند تعادل نمک در سلول‌ها را بازیابی کند.

ورم بدن در نقاط عجیب

حتی مصرف زیاد نمک برای یک شب می‌تواند باعث شود تا صبح بعد از بیدار شدن احساس باد کردن و نفخ داشته باشید. به این وضعیت ادما یا ورم گفته می‌شود که با ورم کردن مایعات اضافه در میان بافت‌های بدن همراه است. به گزارش کلینیک مایو، ادما می‌تواند علامت یک بیماری پنهان باشد، اما همچنین می‌تواند از علائم مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی باشد.

سنگ کلیه

بیشتر بخوانید:

رژیمی که نمک زیادی داشته باشد، می‌تواند عملکرد کلیه را با مشکل مواجه کند. مصرف زیاد نمک می‌تواند مقدار پروتئین موجود در ادرار را افزایش دهد. وجود پروتئین بیشتر در ادرار یکی از اصلی‌ترین عوامل خطر برای بیماری کلیه است. علاوه بر این، رژیم‌های سرشار از نمک باعث افزایش خطر بروز سنگ‌های کلیه می‌شوند. اگر با سنگ‌های کلیه زیاد یا درد مواجه هستید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

زخم معده

یکی از علائم مصرف زیاد نمک این است که می‌تواند باعث بروز زخم‌های معده و سرطان شود. این ارتباط در مطالعه‌ای که در مجلۀ Infection and Immunity منتشر شد، مشخص گردید. اگرچه برای اطمینان از این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما یافته‌ها نشان می‌دهند که مردم باید مراقبت آسیب دیدن دیواره معده در اثر مصرف نمک باشند.

فشارخون بالا

آمریکایی‌ها روزانه تقریبا ۳۴۰۰ میلی‌گرم نمک مصرف می‌کنند. به گزارش انجمن قلب آمریکا، یک نفر باید روزانه فقط ۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف کند. این سدیم اضافه می‌تواند از طریق نگه داشتن مایعات بیشتر در بدن، فشارخون را افزایش داده و پمپاژ قلب را سخت‌تر کند.

وابستگی به نمکدان

مصرف زیاد نمک کار بسیار راحتی است. نصف قاشق چایخوری از نمک آشپزخانه، ۱۱۵۰ میلی‌گرم سدیم دارد. اگر سه بار با نمکدان بر روی غذایتان نمک بپاشید، می‌توانید تصور کنید که چقدر راحت میزان مصرف سدیم‌تان افزایش می‌یابد. سعی کنید نمکدان را دور از دسترس نگه دارید و در کنار غذا از آن استفاده نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.