خودشیفتگی چیست و چه علائمی دارد

0

در دنیای امروزی عبارت خودشیفتگی مقداری معنیِ واقعی خود را از دست داده است. خودشیفتگی یا نارسیسیسم (Narcissism) در واقع بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص گردید که ۶ درصد از مردم ایالات‌متحده از اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) رنج می‌برند.

اما چطور می‌توان خودشیفتگی را تشخیص دارد؟ در ادامۀ مطلب به بررسی شایع‌ترین ویژگی‌های شخصیتی افراد خودشیفته می‌پردازیم. اگر این ویژگی‌ها را در خود می‌بینید، بهتر است که با یک مشاور یا روانشناس در این‌باره صحبت کنید.

علاقه به قرار گرفتن در مرکز توجه

افراد خودشیفته ضروری می‌دانند که دربارۀ خود همواره صحبت کنند و دستاورد‌هایشان را به طور اغراق‌آمیز نشان دهند. این افراد داستان‌های خود را تغییر می‌دهند تا بتوانند مخاطب‌شان را تحت تاثیر قرار دهند. به طور مثال یک فرد خودشیفته سعی می‌کند خود را نزدیکترین فرد به رئیس اداره، انعطاف‌پذیرترین فرد در کلاس یوگا و محبوب‌ترین فرد در محلۀ زندگی‌اش نشان دهد.

تمایل به نصیحت کردن

این افراد اگرچه با ارائۀ نصیحت ممکن است در حال کمک کردن به دیگران باشند، اما در عین حال دانش و اطلاعات بیشتر خود را نیز به نمایش می‌گذارند. خودشیفتگی باعث می‌شود تا فرد تصور کند دربارۀ هرچیزی اطلاعات دارد و سعی می‌کند دربارۀ تمام موضوعات نظر بدهد. این افراد طوری رفتار می‌کنند که از دیگران پیچیده‌تر بوده و نظرشان از سایر افراد مهم‌تر است.

نفرت از منتظر ماندن

افراد خودشیفته از اینکه کسی جواب پیام‌شان را ندهد ناراحت می‌شوند. این افراد – چه در میان دوستان باشند یا در یک محیط عمومی – تصور می‌کنند که سزاوارِ توجه ویژه هستند. در واقع نیازهای یک فرد خودشیفته هرچه که باشند، از نظر خودشان باید همان موقع رفع گردند.

جاه‌طلبیِ بدونِ حد و مرز

داشتن اهداف بزرگ و تلاش کردن برای رسیدن به آنها قابل ستایش است. اما اینکه باور داشته باشید سرنوشت شما رسیدن به عظمت و سربزرگی است، یکی از نشانه‌های رایج خودشیفتگی می‌باشد. این افراد باور دارند که به طور ذاتی آدم‌های خاصی‌اند و در واقع بخشی از طبقۀ نخبه می‌باشند و لایقِ بهترین امکانات هستند. افراد خودشیفته معمولا در ذهن خود این فانتزی را دارند که در آینده چقدر قدرتمند، زیبا یا پولدار خواهند شد.

دلربایی را بلدند

خودشیفتگی این قدرت را به افراد می‌دهد تا از طریق تشویق و تعریف‌های زیاد، حس خوبی در مخاطب خود ایجاد کنند. اما این تمامِ ماجرا نیست؛ این افراد توقع دارند که با اینکار، شما هم در مقابل همین رفتار را با آنها داشته باشید و همواره به آنها این حس را منتقل کنید که فردی باهوش و جذاب هستند.

سایر ویژگی‌های افراد خودشیفته

  • شخصیت رقابتی دارند – مردم را به دو گروه برندگان و بازندگان تقسیم می‌کنند.
  • تمایل ویژه به ارائۀ تصویری ایده‌آل از خویشتن
  • نپذیرفتن مسئولیت و قبول نکردن اشتباهات
  • سوءاستفاده از مردم
  • اعتیاد به خودشیفتگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.