نشانه های کمبود ویتامین C

0

ویتامین C یک مادۀ مغذی ضروری است که باید به طور منظم و مداوم مصرف شود. اگرچه کمبود ویتامین C نسبتا نادر است، اما همچنان حدود ۷ درصد از بزرگسالان را شامل می‌شود. شایع‌ترین عوامل خطر کمبود ویتامین C عبارتند از رژیم غذایی نامناسب، اعتیاد به الکل، بی‌اشتهایی عصبی، بیماری روانی شدید، سیگار کشیدن و دیالیز. در این مقاله به بررسی نشانه های کمبود ویتامین C خواهیم پرداخت.

پوست سخت و برآمدگی‌ها

ویتامین C نقش مهمی را در تولید کلاژن ایفا می‌کند. کلاژن پروتئینی است که به وفور در بافت‌های اتصالی نظیر پوست، مو، مفاصل، استخوان‌ها و رگ‌های خونی یافت می‌شود.

وقتی سطوح ویتامین ث کاهش می‌یابند، بروز یک بیماری پوستی به نام کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی محتمل می‌شود. در این بیماری، لکه‌ها و برآمدگی‌های پوستی در پشت بازو، ران‌ها یا باسن ایجاد می‌شوند که ناشی از جمع شدن پروتئین کراتین در منافذ پوست می‌باشند.

کراتوز پیلاریس ناشی از کمبود ویتامین ث معمولا بعد از سه تا پنج ماه مصرف ناکافی ویتامین ث بروز پیدا می‌کند و با مصرف مکمل این ویتامین برطرف می‌گردد.

رشد موی پیچش‌دار

کمبود ویتامین C می‌تواند باعث رشد مو به شکل خمیده و پیچش‌دار شود، که این ناشی از بروز نقائصی در ساختار پروتئینی موی در حال رشد است.

موی پیچش‌دار یکی از اصلی‌ترین نشانه های کمبود ویتامین C است، اما ممکن است چندان مشهود نباشد؛ زیرا احتمال شکستن یا ریزش این تارهای آسیب‌دیده بالا است.

این مشکلات مو معمولا با یک ماه مصرف کافی ویتامین ث برطرف می‌شوند.

فولیکول‌های قرمز روشن

بیشتر بخوانید:

فولیکول‌های موجود در سطح پوست حاوی تعداد زیادی از رگ‌های خونی کوچک هستند که خون و مواد مغذی مورد نیاز آن مناطق از پوست را تامین می‌کنند. وقتی بدن به کمبود ویتامین ث دچار می‌شود، این رگ‌های خونی شکننده شده و به راحتی آسیب می‌بینند. این باعث می‌شود تا لکه‌های قرمز روشن در اطراف فولیکول‌های مو پدیدار شوند.

معمولا مصرف مکمل‌های ویتامین ث به مدت دو هفته، باعث رفع این مشکل می‌شود.

ناخن های قاشقی با لکه‌های قرمز

یکی از شایع‌ترین نشانه های کمبود ویتامین C می‌باشد. ناخن‌های قاشقی شکلی مقعر دارند و معمولا نازک و شکننده‌اند. در اغلب موارد این ناخن‌ها ناشی از کم‌خونی کمبود آهن هستند، اما با کمبود ویتامین ث نیز پیوند داده شده‌اند.

در طول دوران کمبود ویتامین ث، بروز لکه‌ها یا خطوط عمودی قرمز بر روی ناخن نیز ممکن است؛ زیرا رگ‌های خونی موجود در این نواحی ضعیف شده و به راحتی پاره می‌شوند.

پوست خشک و آسیب‌دیده

پوست سالم – به ویژه پوست برونی – حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ث است. این ویتامین از طریق حفاظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از خورشید و قرار گرفتن در معرض آلودگی‌هایی نظیر دود سیگار یا ازن، پوست را سالم نگه می‌دارد.

ویتامین C همچنین تولید کلاژن را تشویق می‌کند که پوست را جوان و سالم نگه می‌دارد.

نشان داده شده است که مصرف بالای ویتامین ث با کیفیت بهتر پوست در ارتباط است، و از طرفی دیگر، مصرف پایین این ویتامین با افزایش ۱۰ درصدی خطر بروز خشکی پوست و چین‌وچروک در ارتباط میباشد.

سایر نشانه های کمبود ویتامین C

  • کبودی آسان
  • آهسته شدن سرعت التیام زخم‌ها
  • مفاصل دردناک و ورم کرده
  • ضعیف شدن استخوان‌ها
  • خونریزی لثه و از دست رفتن دندان‌ها
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
  • کم‌خونی ناشی از کمبود آهن که ماندگار است
  • خستگی و خلق‌وخوی ضعیف
  • افزایش وزن بی‌دلیل
  • التهاب مزمن و استرس اکسیداتیو
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.