علائم خاموش اضطراب در کودکان

0

بسیاری از اوقات کودکان خشم و اضطراب‌شان را مستقیما بروز نمی‌دهند؛ خوشبختانه نشانه‌هایی وجود دارد که والدین با مشاهدۀ آن‌ها می‌توانند اضطراب در کودکان را شناسایی کنند.

درخواست بیش از حد برای تبلت

همۀ کودکان بازی‌های کامپیوتری را دوست دارند، اما بچه‌های مضطرب بیشتر از حد معمول مایلند سر خود را با تبلت و رایانه گرم کنند. به گفتۀ دکتر «دان مورتنسون»: وقتی کودک میل بیش از حد به فعالیت‌های تصویری دارد، به این معنی است که در حال جنگیدن با احساسات ناخوشایند است و سعی می‌کند به این طریق از افکار منفی که در ذهن خود دارد فرار کند. به جای آنکه کودک را بحال خود رها کنید تا غرق در صفحه رایانه یا تبلت شود، بهتر است با او تعامل کنید و سعی کنید بازی دو نفره‌ای انجام دهید و در حین انجام آن در مورد احساساتی که دارد نیز با او صحبت کنید.

راضی نگه داشتن همه

کودکان مضطرب همواره سعی می‌کنند دیگران را از خود راضی نگه دارند تا مبادا از چشم کسی که دوستش دارند بیفتند. به گفتۀ یک روانشناس، بسیار ضروری است که مهارت‌های جرات و عزت نفس در سن پایین شکل بگیرند، در غیر این صورت شخص همیشه ترس از پس زده شدن توسط دیگران را خواهد داشت.

شستن زیاد دست‌ها

رفتارهای فیزیکی نامحسوس زیادی ممکن است با اضطراب در کودکان مرتبط باشند. «لن ساندرز» که کارشناس سلامت جسمی و روحی کودکان است می گوید: وقتی کودکان نمی دانند چگونه با اضطراب خود کنار بیایند یا از درمیان گذاشتن احساسشان با بزرگترها خجالت می کشند، این اضطراب به گونه های مختلفی بروز خواهد کرد که یکی از آن ها نیز می تواند پنهان شدن در رفتارهای فیزیکی باشد. برخی از این رفتارها شامل شستن زیاد دست ها، ناخن جویدن، خاراندن سر، آواز خواندن و عرق کردن می باشد. حتی بعضی بچه ها ممکن است رفتارهای وسواسی داشته باشند.

میل ناگهانی به خوابیدن در تخت والدین

از خواب پریدن، سخت به خواب رفتن و درخواست مکرر برای خوابیدن در تختخواب والدین می تواند نشانه ای از مضطرب بودن کودک باشد. دکتر «ربکا بری»، روانشناس کودک و خانواده می گوید: تغییرات عمده در رفتارهای شبانۀ کودک می تواند نشانۀ دست و پنجه نرم کردن کودک با اضطراب باشد.

کناره‌گیری از اطرافیان

اگر کودکی که قبلا اجتماعی بوده، ناگهان تنهایی را ترجیح دهد، این میل به تنهایی نشانه ی وجود افسردگی و اضطراب است. دکتر «کلانجلو» به والدین توصیه می کند دنبال راهی برای نزدیک کردن کودک به همسالان و اجتماع باشند. مثلا از ورزشهای گروهی، بازی های گروهی و یا هر فعالیت اجتماعی دیگری که شرایطش را دارند استفاده کنند.

اجتناب از خوردن غذاهای مورد علاقه

ممکن است فکر کنید سلیقه ی غذایی کودکتان تغییر کرده، اما تغییر ناگهانی در سلیقه و الگوی غذا خوردن او چیزی فراتر از یک تغییر سلیقۀ عادی است. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ انجام و منتشر شد، تغییر متوسط یا شدید در انتخاب غذا می تواند علامت وجود اضطراب در کودکان باشد. در برخی کودکان تجربه ی حس های جدید از طریق خوردن غذاهای جدید می تواند نقشی مهم در ایجاد اضطراب داشته باشد. توصیه می شود اگر متوجه یک تغییر ناگهانی در عادات غذایی کودک شدید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا کمک های لازم را دریافت نمایید.

چسبیدن به والدین

کودکی که مستقل بوده ناگهان به یکی از والدین وابستگی پیدا می کند؛ این امر می تواند نشانه ای پنهان از وجود اضطراب در کودکان باشد. دکتر «کلانجلو» می گوید باید تشخیص دهید آیا کودک می خواهد زمان بیشتری را با شما تنها باشد، یا اینکه به زمانی که برای خواهر یا برادرش می گذارید حسادت می کند. علت رفتار اول وابستگی امنیتی است و علت رفتار دوم اضطراب ناشی از حسادت می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.