کم خونی و علائم نامحسوس آن

0

کم خونی یا آنمی به وضعیتی گفته می‌شود که مقدار کافی از گلبول‌های سالمِ قرمز برای حمل اکسیژن در بدن وجود نداشته باشد. کم خونی انواع مختلف و فراوانی دارد. برخی از مردم کم خونی را از همان بدو به دنیا آمدن تجربه می‌کنند و در واقع مشکل در تولید گلبول‌های قرمز یا بخش‌های خاصی از گلبول‌های قرمز را به ارث می‌برند. اما درصد بالایی از افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، با گذشت زمان و با مصرف نکردن آهن یا ویتامین ب۱۲ به اندازۀ کافی به این مشکل دچار می‌شوند. در این مطلب به بررسی علائم نامحسوس کم خونی خواهیم پرداخت. این علائم در واقع ناشی از کمبود ویتامین ب۱۲ در بدن هستند.

تنگی نفس یا سرگیجۀ مداوم

نبودِ آهن یا ویتامین ب۱۲ کافی باعث می‌شود تا بدن قادر به تولید میزان کافی از نوعی پروتئین خاص به نام «هموگلوبین» نباشد. این پروتئین برای عملکرد گلبول‌های قرمز خون ضروری است. هموگلوبین سرشار از آهن بوده و در واقع رنگ قرمز خون ناشی از وجود این پروتئین است. هموگلوبین اجازه می‌دهد تا اکسیژن به گلبول‌ها متصل شود و در نتیجه گلبول‌ها می‌توانند اکسیژن را توسط جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن منتقل کنند.

وقتی آهن یا ویتامین ب۱۲ کافی برای تولید مقادیر مناسب از هموگلوبین وجود نداشته باشد، اکسیژن مورد نیاز برخی از اندام‌های بدن تأمین نخواهد شد. این باعث می‌شود تا دچار تنگی نفس شوید. گاهی حتی اکسیژن سَر آنقدر کم می‌شود که ممکن است احساس سرگیجه یا سبکی سر را تجربه کنید.

خستگی مفرط

یکی از علائم شایع کم خونی، خستگی مفرط است. افراد ممکن است خستگی ناشی از کم خونی را به طرق مختلفی حس کنند. برخی احساس خستگی بیشتری داشته و برخی بعد از انجام کار و فعالیت، خستگی را تجربه می‌کنند. این خستگی ناشی از همان فرآیندی است که منجر به تنگی نفس و سرگیجه می‌شود: کمبود آهن، ویتامین ب۱۲ و هموگلوبین در بدن.

رنگ پریدگی پوست

اگر بدن‌تان با کمبود گلبول‌های قرمز سالم و انتقال اکسیژن به اندام‌ها مواجه است، نباید توقع داشته باشید که بزرگترین اندام بدن (پوست) ظاهری شاداب و سالم داشته باشد. با کمبود آهن یا ویتامین ب۱۲، ممکن است که ذخایر خون کافی برای پوست وجود نداشته باشد و همین منجر به رنگ‌پریدگی و حتی زرد شدن پوست شود.

بیشتر بخوانید:

کم خونیدرد قفسه سینه

وقتی مقدار گلبول‌های قرمز کم باشد، قلب مجبور است تا برای حرکت دادن آنها در سراسر بدن تلاش بیشتری کند. این باعث می‌شود تا ضربان قلب سریع‌تر از حالت معمول شده و و فشار وارده بر آن به شکل درد قفسه سینه پدیدار شود. از این مشکل به هیچ‌وجه نباید غافل شوید، به ویژه اگر مشکلات قلبی دیگری هم داشته باشید.

باردار هستید یا خون زیادی از دست می‌دهید

زنان باردار مستعد کم خونی هستند؛ زیرا بدن‌شان مجبور است برای رشد و توسعه جنین خون بیشتری تولید کند.

زنانی که باردار نیستند، مردان و حتی کودکانی که از مشکلات گوارشی نظیر زخم معده، بواسیر، التهاب معده و سرطان رنج می‌برند و بیماری آنها با خونریزی‌های مزمن همراه است، نیز در معرض کم خونی هستند.

گیاه‌خواری

از آنجایی که آهن علاوه بر گوشت قرمز، در سویا، سبزیجات برگدار تیره و توفو یافت می‌شود، گیاه‌خواران نیز می‌توانند آهن مورد نیازشان را از این منابع تأمین کنند. اما متخصصین تغذیه می‌گویند که دریافت ویتامین ب۱۲ از طریق غذاهای گیاهی غیرممکن است. در نتیجه تنها راه برای دریافت ویتامین ب۱۲ توسط گیاه‌خواران، مصرف مکمل‌های این ویتامین است. متخصصین توصیه می‌کنند که حتما تمام گیاه‌خواران مکمل‌های ویتامین ب۱۲ را مصرف کنند.

برای درمان کم خونی چه باید کرد؟

اگر برخی از این علائم را تجربه می‌کنید و احتمال می‌دهید که به کم خونی دچار هستید، بسیار مهم است که سریعا به پزشک مراجعه کرده و بررسی‌های لازم را انجام دهید تا مشخص شود که با کدام نوع از کم خونی مواجه هستید و چگونه می‌توانید برای درمان آن اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.