اضطراب اجتماعی – دلایل و علائم

0

اولین قرار ملاقات، سخنرانی های کاری و دیگر موقعیت های اجتماعی، ممکن است باعث نگرانیتان شوند. دلهره داشتن، واکنشی طبیعی است. وقتی که در موقعیتی اجتماعی قرار می گیرید، احساس ناخوشایندی در شما ایجاد می شود. این نوع اختلال می تواند حتی تعاملات طبیعی و اجتماعی را برایتان ترسناک جلوه دهد. افرادی که به ترس مبتلا هستند، خجالت می کشند و به صورت باورنکردنی در حالت خودآگاه به سر می برند. چرا که این افراد همواره می ترسند که مورد قضاوت یا انتقاد قرار بگیرند. این ترس می تواند بسیاری از موضوعات زندگیتان را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا در اغلب موارد منجر به اجتناب از تعاملات شده و زندگی اجتماعی و شغلیتان را مختل می کند. دلایل اضطراب اجتماعی می تواند برای هر کسی متفاوت باشد. این مقاله برخی از شایع ترین علل اضطراب اجتماعی افراد را به شما ارائه می دهد.

علت اضطراب اجتماعی چیست؟

خانواده

افرادی که والدین یا خواهر و برادرشان از اضطراب اجتماعی رنج می برند، بیشتر احتمال ابتلا به این مشکل را دارند. پس این مشکل، ممکن است ژنتیکی و یا وابسته به تربیت باشد. همچنین ممکن است به خاطر دوران کودکی باشد، زیرا در آن زمان کودکان یاد می گیرند که چگونه در موقعیت های اجتماعی رفتار کنند. مثلا اگر والدین یا خواهر و برادر در رفتار های خود، اضطراب اجتماعی نشان بدهند، کودک نیز این رفتار ها را یاد می گیرد.

علاوه بر این، محیط هایی که در آن ها، بحث و ناسزاگویی بیشتر باشد، اضطراب اجتماعی را افزایش می دهد. کودکی که در چنین شرایط محیطی رشد می کند، احساس ناچیز و یا اعتماد به نفس پایینی دارد که بر موقعیت های اجتماعی او تاثیرگذار خواهند بود.

ژنتیک

با این که ممکن است اضطراب اجتماعی ربطی به ژنتیک نداشته باشد، اما می تواند از خانواده به فرزندان منتقل شود. همان طوری که در بالا ذکر شد، افرادی که والدین یا خواهر و برادرشان از اضطراب اجتماعی رنج می برند، بیشتر احتمال ابتلا به این مشکل را دارند و حتی ممکن است آن را افزایش دهند.

مواد شیمیایی

سروتونین در افرادی که اضطراب اجتماعی دارند نفش مهمی را ایفا می کند. سروتونین یک ماده ی شیمیایی و مغزی است که می تواند حساسیت فرد را تحت تاثیر قرار دهد. وقتی که سطح سروتونین متعادل نباشد، می تواند منجر به ایجاد احساس اضطراب اجتماعی در بسیاری از موارد شود.

مغز

اگر فردی در موقعیت های اجتماعی، احساس ترس کند، برخی از قسمت های مغز، فعالیت های خود را بیشتر می کنند. هنگامی که ناحیه ی بادامی شکل مغز، فعالیت و جریان خون را افزایش دهد، احتمال این که فرد دچار اضطراب اجتماعی شود، افزایش می یابد. این ناحیه از مغز، مسئول پردازش احساسات بوده و اگر در معرض خطر باشد، هشدار هایی را به اجزای دیگر بدن ارسال می کند. پس چه چیزی باعث اضطراب اجتماعی، در اثر ناحیه ی بادامی شکل مغز می شود؟

همچنین داشتن هیپوکامپوس کوچک در مغز، افزایش اضطراب اجتماعی را نشان می دهد. این ناحیه از مغز، وظیفه نگهداری و ثبت خاطرات را به عهده دارد. اگر این قسمت از مغز، آسیب ببیند و یا تحت تاثیر تجربه های ناخوشایند قرار بگیرد، اضطراب اجتماعی را افزایش می دهد.

افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می برند، هیپوکامپوس کوچکتری در مغز دارند. البته ممکن است حتی به خاطر اضطراب اجتماعی است، که هیپوکامپوس آن ها کوچک تر شده است.

اضطراب اجتماعی

بیشتر بخوانید:

علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

علائم روانشناسی دیگری وجود دارند که می توانند خسته کننده تر باشند این علائم روانی عبارتند از:

 • افزایش نگرانی ها در مورد شرایط اجتماعی که می تواند روزها یا هفته ها ادامه پیدا کند.
 • پرهیز از تعاملات اجتماعی
 • دائما نگران زمانی هستید که در موقعیت های اجتماعی خجالت زده می شوید.
 • در هنگام توجه کردن به موقعیت اجتماعی دچار استرس، عصبانیت و نگرانی می شوید.
 • زمانی که برای توجه یا مقابله کردن با شرایط اجتماعی به الکل روی می آورید.
 • اجتناب کردن از کار یا مدرسه به دلیل احساس اضطراب ناشی از آن ها

در واقع این که در برخی از موقعیت های اجتماعی احساس نگرانی و اضطراب داشته باشید، امری بدیهی است. داشتن اضطراب اجتماعی باعث می شودکه در موقعیت های اجتماعی، دچار نگرانی و وحشت دائم شوید. همیشه می ترسید که تحت محاکمه و قضاوت دیگران قرار بگیرید. همین امر منجر می شود تا از کوچکترین تعاملات اجتماعی که در ادامه به آن ها اشاره شده، پرهیز کنید. تعاملاتی مانند:

 • سوال پرسیدن
 • مصاحبه کاری
 • رفتن به خرید
 • استفاده از تلفن
 • بیرون رفتن و بین عموم مردم قرار گرفتن

اضطراب اجتماعی ممکن است در هر موقعیت اجتماعی، علائم خود را نشان ندهد. اضطراب می تواند در حالت های خاص، مانند زمانی که در کنار دیگران غذا می خورید و یا با تلفن صحبت می کنید، به وجود بیاید.

چگونه با اضطراب اجتماعی برخورد کنیم؟

اضطراب اجتماعی را می توان با روش های متفاوتی درمان نمود. البته ممکن است فقط یکی از درمان ها کارآمد باشد. ولی غالبا افراد باید از روش های متفاوتی، جهت درمان اضطراب استفاده کنند. برخی از روش های درمانی عبارت اند از:

درمان رفتارشناسی: با این نوع درمان، یاد می گیرید که چگونه بر اضطراب خود غلبه کنید. همچنین تکنیک های آرامش و درست نفس کشیدن را یاد می گیرید.  این تکنیک ها می توانند هنگام برخورد با موقعیت های اجتماعی برای شما کارساز باشند.

قرار گرفتن در معرض دیگران: اگر علت اضطراب اجتماعی و شرایط آن را می دانید، درمان های اجتماعی، کمک شایانی به شما می کنند. این درمان به شما این امکان را می دهد تا به آرامی با موقعیت های اجتماعی، روبرو شوید.  همچنین باعث می شود احساس اضطراب را به سادگی دفع کنید.

درمان گروهی: این نوع درمان ها کمک می کنند تا با دیگران، ارتباط مطلوبی برقرار کنید. در این روش، با افرادی ملاقات می کنید که همانند شما مضطرب هستند. و به این طریق در قالب تعاملات گروهی به ترس های اجتماعی خود غلبه می کنید.

پرهیز از کافئین: غذا های حاوی کافئین، اضطـراب اجتماعی را افزایش می دهند. اگر مشکل اضطراب اجتماعی دارید، باید از خوردن خوراکی هایی مانند قهوه، نوشابه و شکلات، صرف نظر کنید.

خواب: خواب کافی باعث کاهش علائم اضطراب اجتماعی می شود. برای هر فرد، حداقل ۸ ساعت خواب در روز، توصیه می شود. البته برای کسانی که اضطراب اجتماعی دارند، رعایت این مورد بسیار ضروری است.

دارو: اگر برای حل این مشکل، با تغییر سبک زندگیتان، بهبودی نداشته اید، استفاده از دارو را مدنظر داشته باشید. با این که ممکن است این دارو ها در درمان اضطـراب اجتماعی کمک شایانی نکنند، ولی در کنترل زندگی روزمره یتان، کمک قابل توجهی می کنند. اگر فکر می کنید که برای درمان اضطراب اجتماعی، ملزم به استفاده از دارو هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.