استویا – خواص و عوارض جانبی

0

استویا از گیاهی با نام علمی Stevia rebaudiana بدست می‌آید. فراموش نکنید که تفاوت بزرگی میان استویایی که از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید با گیاه استویا که در حیاط خانه‌تان پرورش می‌دهید وجود دارد. جالب است بدانید که محصولات حاوی استویا، حاوی عصاره‌ای به نام (rebaudioside A (Reb-A هستند که از تصفیۀ شدید برگ استویا بدست می‌آید. در واقع اغلب این محصولات مقدار بسیار کمی از استویا را حاوی هستند. Reb-A حدودا ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است.

آیا استویا برای انسان مفید است؟

استویـا یک شیرین‌کنندۀ غیرمغذی محسوب می‌شود و این بدین معناست که تقریبا هیچ کالری‌ای ندارد. اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، این ویژگی ممکن است برای‌تان جذاب باشد. البته تا به امروز تحقیقات قاطعی در این زمینه انجام نگرفته است. اثر شیرین‌کننده‌های غیرمغذی بر روی هر فرد وابسته به میزان مصرف، و زمان مصرف شیرین‌کننده در طول روز می‌باشد.

اگر به دیابت مبتلا هستید، استویـا ممکن است به کنترل سطوح قند خون‌تان کمک کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ انجام شد که نشان می‌دهد استویا به طور چشمگیری سطوح انسولین و گلوکز را کاهش می‌دهد. همچنین شرکت‌کنندگان بعد از مصرف استویا – با اینکه کالری کمی دارد – احساس سیری می‌کردند. البته این نکته قابل ذکر است که این مطالعه در محیط آزمایشگی انجام شده و در موقعیت زندگی واقعی و محیط طبیعی اطراف فرد صورت نگرفته است.

مطالعۀ دیگری که در سال ۲۰۰۹ انجام شده نشان می‌دهد که پودر برگ استویـا ممکن است برای مدیریت کلسترول مفید باشد. شرکت‌کنندگان این مطالعه در طول یک ماه به صورت روزانه ۴۰۰ میلی‌لیتر عصارۀ استویـا دریافت کردند. نتایج نشان می‌دهند که استویا باعث کاهش کلی کلسترول بد (LDL) و تری‌گلیسیرید شده و هیچگونه عوارض جانبی‌ای ندارد. همچنین مشخص شد که این گیاه سطوح کلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهد.

آیا استویا عوارض جانبی دارد؟

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) می‌گوید که گلیکوزیدهای استویـا مانند Reb-A به طور کلی امن محسوب می‌شوند. این سازمان بعلت نداشتن اطلاعات کافی، استفاده از برگ کامل استویا یا عصارۀ خام این گیاه را برای تهیۀ مواد غذایی فرآوری‌شده و نوشیدنی‌ها تایید نکرده است.

این نگرانی وجود دارد که استویای خام ممکن است برای کلیه‌ها، سیستم تولید مثل و سیستم قلب و عروق مضر باشد. این گیاه همچنین ممکن است باعث کاهش شدید فشارخون شده یا با داورهای فشارخون تداخل داشته باشد.

اگرچه استویـا گزینه‌ای امن برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می‌شود، اما باید مراقب برندهایی که در محصولات خود از dextrose یا maltodextrin استفاده می‌کنند باشید. dextrose نوعی گلوکز است و maltodextrin نشاسته می‌باشد. این ترکیبات مقدار کمی کربوهیدرات و کالری به استویا اضافه می‌کنند.

نتیجه‌گیری

محصولات حاوی استویـا که از نوع Reb-A هستند، امن محسوب می‌شوند و مصرفشان حتی برای زنان باردار یا افراد مبتلا به دیابت مشکلی ندارد. تجربۀ عوارض جانبی از طریق مصرف این محصولات بسیار نادر است. البته برای بررسی اثرگذاری این محصولات بر وزن، دیابت و سایر مشکلات سلامتی، تحقیق بیشتری مورد نیاز است. فراموش نکنید که استویا بسیار شیرین‌تر از شکر است و نیازی نیست که مقدار زیادی از آن را استفاده کنید.

برگ کامل استویـا برای استفادۀ تجاری تایید نشده است، اما می‌توانید آن را در خانه‌تان پرورش دهید. با اینکه تحقیقات مناسبی پیرامون برگ‌های این گیاه انجام نشده است، اما بسیاری از مردم باور دارند که برگ کامل استویا جایگزینی امن و سالم برای استویای تصفیه‌شده یا شکر می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.