اثرات استرس بر بدن انسان

0

به واکنش مغز شما به تغییر موقعیت‌هایی که نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند، استرس می‌گویند. بدن انسان با واکنش‌های ذهنی، احساسی و فیزیکی به این تغییرات پاسخ می‌دهد. اما اثرات استرس بر بدن انسان به چه شکل هستند؟

استرس در زندگی هر کسی طبیعی است و بدن همواره تحت فشارهای بسیار زیادِ وارد شده از محیط اطراف و یا درون خود بدن، قرار می‌گیرد. نوع استرسی که متحمل می‌شوید می‌تواند استرس خوب یا استرس بد باشد. در نتیجه، بدن انسان می‌تواند به روش‌های مختلفی به این استرس پاسخ دهد. برخی از این واکنش‌ها می‌توانند مشکلات بسیاری را در بدن انسان ایجاد کنند.

در این قسمت به بررسی برخی از اثرات استرس بر بدن خواهیم پرداخت.

باعث خستگی می‌شود

اثرات استرس علاوه بر این که باعث می شود تمام شب را در نگرانی به سر ببرید، باعث آزادسازی هورمون کورتیزول نیز میگردد. وقتی این هورمون وارد خون شما می شود، شما احساس می کنید که ضربان قلب تان نیز افزایش پیدا کرده است. این هورمون همچنین می تواند به افزایش اکسیژن مغز نیز کمک کرده و باعث شود تا مغز بتواند استرس را کنترل کند. اما با این حال، استرس همیشگی و مداوم فرد، باعث میشود تا میزان آزادساری کورتیزول بدن به حداقل برسد. این بدین معناست که شما انرژی‌ای که به طور معمول دارید را از دست خواهید داد.

سلامت جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد

مغز می تواند نقش اساسی در سلامت جنسی فرد داشته باشد. هنگامی که فرد دچار استرس می شود، کنترل خلق و خوی او نیز با اندکی از تغییرات مواجه میگردد. این بدین دلیل است که استرس مزمن می تواند توانایی بدن را برای تولید هورمون های جنسی تحت تاثیر قرار دهد. در حقیقت این هورمون ها هستند که باعث می شوند شور و اشتیاق جنسی در بدن انسان در تحرک باشد. هنگامی که شما هورمون جنسی کافی برای تولید نداشته باشید، نمی توانید فعالیت جنسی خوبی را تجربه کنید.

استرس و غدۀ تیروئید

هنگامی که شما در معرض اثرات استرس مزمن باشید، این مسئله می تواند بر تعداد هورمون های آزاد شده از غدد تیروئیدتان نیز اثر بگذارد. غده ی تیروئید مسئول آزاد سازی هورمون هایی است که باعث متابولیزم طبیعی بدن و دیگر فرایندها می شوند. به طور مثال هنگامی که استرس بر مقدار هورمون ها تاثیر بگذارد، می تواند باعث بروز یبوست شود.

اثرگذاری بر روی پوست

هنگامی که صحبت از اثرات استرس بر بدن به میان می آید، نمی توان از اثرات آن بر روی پوست چشم پوشی کرد. استرس می تواند باعث ایجاد جوش و آکنه شود. این بدین دلیل است که استرس باعث افزایش ترشح هورمون آندروزن می شود. بعلاوه، این تولید هورمون باعث فوران کردن و تحریک پوست شده و در نهایت جوش هایی بر روی پوست ایجاد می شوند.

بیشتر بخوانید:

همچنین گاهی خود جوش ها می توانند نشان استرس فرد باشند. هنگامی که شما استرس دارید، سیستم ایمنی بدن تان نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. این مسئله باعث عفونت های باکتریایی مانند اگزما نیز می شود.

اثرات استرساز دست رفتن حافظه

انواع مختلف استرس، و از همه برجسته تر استرس تراماتیک، می تواند باعث از دست دادن حافظه شود. این بدین دلیل است که استرس می تواند باعث کوچک شدن هیپوکامپوس (قسمتی از مغز که مسئول حافظه می باشد) شده و باعث شود که یادآوری برخی موارد مختلف به سختی امکان پذیر باشد. همچنین با ایجاد آسیب بر روی این قسمت از مغز، توانایی ثبت رویدادهای جدید در حافظه نیز با دشواری مواجه می شود.

باعث افزایش وزن می‌شود

بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که رژیم لاغری می گیرند، اگر بتوانند راه کنترل استرس را یاد بگیرند، بیشتر از افرادی که قادر به کنترل استرس خود نیستند، می توانند وزن خود را کاهش دهند. این موضوع به این دلیل است که شخص مبتلا به استرس،  نمی تواند از خوردن غذا لذت ببرد.

ریزش مو

هنگامی که فرد بر اثر استرس فراوان دچار عدم تعادل هورمونی می شود، یکی از عوارض جانبی آن که می تواند متوجه این فرد باشد، ریزش مو است. این مسئله می تواند با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی درست و تسکین استرس، بهبود پیدا کند. رژیم غذایی سالم تتاثیر به سزایی در متعادل سازی هورمون ها و ممکن ساختن شرایطی برای رشد مجدد موها دارد.

اثرات استرس و کمردرد

هنگامی که فرد دچار استرس می شود، فشار خون و ضربان قلب نیز افزایش پیدا می کنند. این مسئله می تواند باعث درد در نقاط مختلف بدن شده که کمر درد از همه ی آن ها شایع‌تر میباشد. برای آرام کردن عضلات، معمولا ورزش و حرکات کششی توصیه می شوند.

اختلال در ساعات خواب

هنگامی استرس، به این دلیل که ذهن شما دائم در حال فکر کردن و نگرانی است، نمی توانید خواب راحتی داشته باشید. تشویش و اضطراب باعث سخت شدن خواب شما می شود و اصلا نمی توانید به راحتی به خواب بروید. هنگامی که فرد نتواند بخوابد، بدن نیز نمی تواند استراحت لازم را داشته باشد. این مسئله باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و عوارض جانبی بسیار زیادی مانند کوفتگی و تغییر خلق و خوی فرد می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.