فواید سیب زمینی شیرین برای مدیریت دیابت

0

تمام غذاهای شیرین برای دیابتی‌های مضر نیستند؛ می‌توانید از سیب زمینی شیرین لذت ببرید و نگران قند خون‌تان نباشید. در واقع، این سبزی ریشه‌ای حاوی مواد مغذی خاصی است که برای مدیریت بیماری دیابت مفید می‌باشند.

کسانی که به دیابت مبتلا هستند، باید همواره غذاهایی را انتخاب کنند که باعث افزایش قند خون‌شان نشوند. این بدین معناست که این افراد باید از مصرف مواد غذایی شیرین و سرشار از کربوهیدرات جلوگیری کنند، زیرا این غذاها باعث افزایش قند خون می‌شوند. اما مصرف سیب زمینی شیرین به طور متعادل می‌تواند گزینه‌ای سالم برای افراد مبتلا به دیابت باشد.

یک فنجان سیب زمینی شیرین حاوی ۱۸۰ کالری، ۴۱ گرم کربوهیدرات، ۴ گرم پروتئین، ۶٫۶ گرم فیبر، ۱۶ گرم قند، ویتامین ث (۶۵ درصد از میزان توصیه‌شده برای مصرف روزانه)، ویتامین آ (۷۶۹ درصد از مصرف روزانه) و آهن (۸ درصد از مصرف روزانه) می‌باشد.

همانطور که می‌بینید، سیب زمینی شیرین سرشار از کربوهیدرات است، به همین دلیل باید مصرف آن به طور متعادل باشد. انجمن دیابت آمریکا (ADA) مصرف بین ۴۵ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات در هر وعدۀ غذایی را توصیه می‌کند.

در ادامه برخی از فواید سیب زمینی شیرین برای مدیریت دیابت را بررسی می‌کنیم.

کاهش قند خون

بر اساس تحقیقات، سیب زمینی شیرین می‌تواند از طریق بهبود حساسیت به انسولین، میزان قند خون را در بدن تنظیم کند. این خاصیت ناشی از «آدیپونکتین» است که انسولین را تنظیم کرده و سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

محتوای فیبر موجود در سیب زمینی شیرین نیز به تنظیم سطوح قند خون کمک می‌کند. فیبر سرعت فرآیند جذب قند را کاهش داده و در نتیجه قند خون را در سطح پایینی نگه می‌دارد.

جلوگیری از نابینایی

دست‌و‌پنجه نرم کردن با نابینایی از مشکلات شایع در میان افراد دیابتی است. در برخی موارد، قند خون بالا به رگ‌های خونی موجود در چشم‌ها آسیب می‌رساند و منجر به بینایی ضعیف یا نابینایی می‌شود.

مصرف روزانۀ سیب زمینی شیرین می‌تواند از چشم‌ها مراقبت کند. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، یک فنجان سیب زمینی شیرین بیش از ۷ برابر ویتامین آ مورد نیاز شما در یک روز را تامین می‌کند. این بسیار مهم است، زیرا ویتامین آ سلامتی چشم‌ها را افزایش می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

دیابتی‌ها بیشتر در خطر ابتلا به عفونت‌ها هستند، زیرا سطوح بالای قند خون سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. خوشبختانه سیب‌زمینی‌شیرین حاوی ویتامین ث است که برای تقویت سیستم ایمنی مفید می‌باشد.

سایر فواید

  • سیب‌زمینی شیرین می‌تواند از اضافه وزن جلوگیری کند
  • این سیب زمینی می‌تواند فرآیند هضم را بهبود ببخشد
  • مصرف سیب‌زمینی شیرین ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.