علائم ترومبوز ورید عمقی | نشانه های خاموش ترومبوز

0

اگر از علائم ترومبوز ورید عمقی (DVT) غافل شوید – یک لخته خونی در یک رگ بزرگ که معمولا در پا وجود دارد – عواقب این غفلت می‌توانند زندگی‌تان را تهدید کنند. در این مقاله به بررسی علائم ترومبوز ورید عمقی می‌پردازیم.

ورم پا

اگر به نظر می‌رسد که یکی از پاهایتان از دیگری بزرگتر است، باید نگران ترومبوز ورید عمقی باشید. ورم پا ناشی از تشکیل لخته خونی در رگ‌ها است که از بازگشت خون از پا به قلب جلوگیری می‌کند. ورم ممکن است باعث بروز درد یا ناراحتی شود.

گرفتگی

برخی از کسانی که به ترومبوز ورید عمقی دچار هستند، ممکن است احساس کشیدگی عضله یا گرفتگی را تجربه کنند که برطرف هم نمی‌شود. در صورتی که این مشکلات با ورم پا همراه باشند، باید برای بررسی وجود ترومبوز ورید عمقی به پزشک مراجعه کنید. ناراحتی ترومبوز ورید عمقی همچنین می‌تواند همانند یک درد یا حساسیت همراه با خفقان باشد.

رنگ عجیب پا

بروز سایه‌رنگی از قرمز یا حتی آبی-بنفش بر روی پوست می‌تواند از علائم ترومبوز ورید عمقی باشد. جمع شدن خون است که باعث تغییر رنگ پوست می‌شود و همچنین با ورم و ناراحتی همراه است.

گرم شدن پا

بیشتر بخوانید:

اگر پایتان شروع به گرم شدن کرده است، این می‌تواند نشانه‌ای از ترومبوز ورید عمقی باشد. گرما همچنین ناشی از جمع شدن خون در یک ناحیۀ خاص می‌باشد.

علائم خفیف یا شدید هستند

شدت علائم ترومبوز ورید عمقی در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بیماران علائم بسیار خفیفی را تجربه می‌کنند که به آرامی پیشرفت دارند، اما اغلب بیماران علائمی را تجربه می‌کنند که بسیار آزاردهنده بوده و در مدت کوتاهی (در طول چند روز) پدیدار می‌شوند.

بازگشت یا تشدید علائم ترومبوز ورید عمقی

به طور کلی وقتی علائمی نظیر درد یا ورم در اثر تصادفی به وجود می‌آیند (مثلا پیچ خوردن قوزک)، بعد از مدتی و با برطرف شدن صدمه، رفع می‌شوند. اما در مواردی که ناراحتی و ورم بهبود نمی‌یابد – یا بهبود می‌یابد اما بعد از مدتی بازمی‌گردد – ممکن است مشکل ناشی از ترومبوز ورید عمقی باشد. اگر درد و ورم بعد از چند روز بهتر نشوند یا از منطقۀ صدمه فراتر بروند – به طور مثال بالاتر از پا یا قوزک بروند – آن وقت باید برای بررسی ترومبوز ورید عمقی به پزشک مراجعه کنید.

هیچ علائمی ندارید

اینکه افراد مبتلا به ترومبوز ورید عمقی، هیچ علامت یا نشانه‌ای را تجربه نکنند امری رایج است. این باعث می‌شود تا تشخیص و درمان بیماری سخت‌تر شود. در بسیاری از موارد هیچ نشانۀ بالینی برای تشخیص ترومبوز ورید عمقی وجود ندارد. شاید تا ۵۰ درصد از موارد ترومبوز ورید عمقی حالتی خاموش داشته باشند.

خطر ترومبوز ورید عمقی

بسیاری از بیمارانی که به ترومبوز ورید عمقی دچار هستند، با ورم و درد درازمدت مواجه می‌شوند که به این وضعیت سندرم پست ترومبوتیک می‌گویند. درمان زود و موثر می‌تواند به پیشگیری از سندرم پست ترومبوتیک کمک کند. اگر ترومبوز ورید عمقی درمان نشود، لخته خون ممکن است از جای خود خارج شده و در بدن به حرکت درآید و به ریه‌ها برود و به آمبولی ریه منجر گردد. پزشک می‌تواند با تجویز داروهای رقیق‌کننده خون، از بروز این مشکل مرگبار جلوگیری کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.