علائم بیماری نقرس چیست

0

نقرس نوعی از آرتروز است که نتیجۀ تجمع کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل مختلف می‌باشد. اسید اوریک در اثر سوخت‌وسازِ پورین به وجود می‌آید. پورین‌ها اجزای غذاهای مختلفی هستند که ما مصرف می‌کنیم. تولید یا دفعِ غیرعادی اسید اوریک به کریستالیزاسیون این اسید در مفاصل و حملات نقرس منجر می‌شود که مشکلی بسیار دردناک است. در ادامه به بررسی علائم بیماری نقرس می‌پردازیم.

علائم بیماری نقرس

  • نقرس یک بیماری التهابی است و علائم آن عبارتند از بروز ناگهانی درد، گرما، قرمزی و ورم در مفاصل.
  • نقرس معمولا انگشت شست پا را هدف قرار می‌دهد. البته ممکن است سایر مفاصل از جمله قوزک‌ها، زانوها، انگشتان دست، آرنج‌ها، مچ دستان و… نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.
  • بعد از فروکش کردن نقرس، ممکن است پوست دچار خارش شده یا کنده شود.
  • محدودیت حرکت در مفاصلی که تحت تاثیر نقرس هستند.
  • رسوب کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل بیرونی که با نام توفی (Tophi) شناخته می‌شود. توفی ممکن است در نرمه گوش، آرنج‌ها و تاندون آشیل پدیدار شود. می‌توان کریستال‌های اسید اوریک که باعث تشکیل توفی در این نواحی می‌شوند را خارج کرده و برای تشخیص نقرس به صورت میکروسکوپیک بررسی کرد.
  • حضور سنگ‌های کلیه در بیمارانی که از نقرس رنج می‌برند، بیشتر است.
  • حملات نقرس معمولا هنگام شب اتفاق می‌افتند، اما احتمال بروز آنها در طول روز نیز وجود دارد.
  • نقرس می‌تواند ۳ تا ۱۰ روز به طول انجامد و همچنین می‌تواند به صورت مزمن باشد.

نقرس در اثر رسوب کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل و در مایع زلاله‌ای موجود در مفاصل به وجود می‌آید. گلبول‌های سفید خون باعث فرو ریختن کریستال‌های اسید اوریک و آزاد شدن واسطه‌های التهابی می‌شوند. این فرآیند باعث بروز وضعیتی دردناک به نام نقرس می‌شود که حتی تماس با ملافه تخت نیز می‌تواند برای فرد دردناک باشد.

بیشتر بخوانید:

اولین حمله نقرس به طور خودبخود و حتی بدون کمک پزشکی برطرف می‌شود، اما معمولا بعد از مدتی در همان مفصل قبلی یا یک مفصل دیگر بازمی‌گردد. با پیشرفت بیماری نقرس، مفاصل مختلفی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند و مدت زمان حملات نیز ممکن است افزایش یابد. در میانِ حملات نقرس، امکان بروز التهاب و آسیب در مفاصل نیز وجود دارد.

مراجعه به پزشک

هر کسی که درد، گرما، ورم و قرمزی در یک مفصل را به طور ناگهانی تجربه می‌کند، باید سریعا به اورژانس مراجعه کند. علائمی که ذکر شد ممکن است در اثر از دست رفتن غضروف، عفونت در مفصل یا سایر دلایل پدیدار شوند. بسیار مهم است که برای تشخیص و درمان مناسب، به پزشک و متخصص مراجعه کنید.

تجربۀ شما از علائم بیماری نقرس چیست؟ آن را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.