علائم کمبود ید در بدن از خستگی تا ریزش مو

0

امروزه بسیاری از مردم به دلایل مختلفی با کمبود ید مواجه هستند. این موضوع تا حدودی ناشی از وضعیت تولید و کیفیت مواد غذایی و همچنین باورهای غلط دربارۀ ید است. این درست است که در اوایل دهۀ ۱۹۰۰، برای جبران کمبود رشد، به نمک ید اضافه شده بود، اما از آن زمان، صنعت غذایی تغییرات فراوانی کرده است. در این مقاله به بررسی علائم کمبود ید در بدن می‌پردازیم.

بسیاری از مردم از مصرف نمک‌های حاوی ید خودداری می‌کنند و همچنین افراد زیادی به رژیم‌های گیاهخواری متمایل شده‌اند و غذاهای دریایی را از رژیم خود حذف کرده‌اند (البته دریافت ید از طریق رژیم‌های گیاهی نیز ممکن است).

ید در غذاهای فراوانی یافت نمی‌شود و تنها در غذاهایی وجود دارد که خاکِ آنها حاوی ید باشد. حال همان خاک نیز ممکن است با کمبود ید مواجه باشد. به همین دلایل، کمبود ید در حال شیوع است.

علائم کمبود ید در بدن

اگر نشانه‌ها و علائمی که در ادامه آمده‌اند را تجربه می‌کنید، احتمالا به کمبود ید دچار هستید. فراموش نکنید که اغلب این علائم با هورمون‌ها مرتبط هستند. ید نقش مهمی را در عملکرد غده تیروئید و تولید هورمون‌های تیروئید ایفا می‌کند، که بخشی از سیستم غدد درون‌ریز هستند.

خستگی و ضعف

تقریبا ۸۰ درصد از مردم با عملکرد ناقص تیروئید که ناشی از کمبود ید است مواجه هستند و خستگی، ضعف یا بی‌حالی را تجربه می‌کنند. ید نقش مهمی را در تولید انرژی در بدن ایفا می‌کند.

خستگی می‌تواند یک نشانۀ بسیار کلی باشد، بنابراین ضروری است که به علائم دیگر نیز توجه داشته باشید.

ریزش مو

هورمون‌های تیروئید از رشد موی جدید و فولیکول‌های مو حمایت می‌کنند. اگر سطوح ید در بدن پایین باشند، متوجه تغییری در الگوی موی خود خواهید شد و احتمالا میزان ریزش تارهای مو افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

براساس نتایج یک مطالعه، ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگانی که تیروئیدشان عملکرد مناسبی نداشت، ریزش مو را تجربه کردند.

مشکلات پوستی

پوست خشک و برفکی یا حتی آکنه می‌توانند نشانه‌ای از عملکرد ناقص تیروئید و از علائم کمبود ید باشند.

هورمون‌های تیروئید که بر پایۀ ید هستند، به تولید دوبارۀ سلول‌های پوست کمک می‌کنند که این باعث می‌شود تا پوست لطیف و انعطاف‌پذیر به نظر برسد. علاوه بر پوست خشک و برفکی، ممکن است آکنه ماندگار یا دشوار را تجربه کنید. برخی از افراد گزارش می‌دهند که با مصرف مکمل‌های ید، مشکلات آکنۀ درازمدت‌شان بهبود پیدا کرده است.

آریتمی قلب

کمبود ید با کاهش غیرمعمولِ سرعت ضربان قلب ارتباط داده شده است که به آن کندتپشی می‌گویند. اگر با ضربان قلب آهسته مواجه هستید و سایر علائم کمبود ید را دارید، بهتر است برای آزمایش سطوح ید آماده شوید.

حافظه ضعیف

نتایج یک مطالعه پیرامون حافظه نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگانی که سطوح هورمون‌های تیروئیدشان بالاتر بود، نسبت به کسانی که سطوح هورمون تیروئیدشان پایین بود، عملکرد بهتری داشتند.

هورمون‌های تیروئید، به ویژه ید، به عملکرد مطلوب مغز کمک می‌کنند. ید یک ماده مغذی ضروری برای دوران بارداری و رشد جنین است. کمبود ید در زنان باردار می‌تواند با مشکل رشد جنین همراه شود. علت این مشکل این است که نیازِ بدن زن به ید در بارداری افزایش می‌یابد.

سایر علائم کمبود ید

  • قاعدگی‌های نامنظم
  • تغییرات سینه
  • کیست‌های تخمدان
  • افزایش وزن
  • ورم گردن
منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.