کتوزیس چیست و چه علائمی دارد

0

کتوژنیک یک رژیم غذایی محبوب است که روشی موثر برای کاهش وزن و بهبود سلامتی می‌باشد. اگر این رژیم را به درستی دنبال کنید، طبیعتِ کم‌کربوهیدرات و سرشار از چربی آن می‌تواند سطوح کتون خون را افزایش دهد. به این شرایط کتوزیس گفته می‌شود.

در رژیم کتوژنیک، بدن با سازگاری‌های بیولوژیکی فراوانی مواجه می‌شود، از جمله کاهش سطوح انسولین و افزایش تجزیۀ چربی. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، کبد شما برای تولید تعدادی زیادی از کتون‌ اقدام می‌کند تا برای مغز انرژی ذخیره کند. البته تشخیص اینکه در وضعیت کتوزیس قرار دارید یا نه، اغلب کار دشواری است. در ادامه به رایج‌ترین نشانه‌ها و علائم کتوزیس می‌پردازیم که برخی از آنها مثبت و سایر علائم منفی هستند.

بوی بد دهان

بوی بد دهان یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی کتوزیس است. بسیاری از کسانی که که رژیم‌ کتوژنیک یا رژیم‌های مشابه را دنبال می‌کنند، بوی بد دهان را تجربه خواهند کرد.

این عارضه ناشی از افزایش سطوح کتون است. مقصر اصلی نوعی کتون به نام استون است که از طریق ادرار و تنفس از بدن خارج می‌شود.

کاهش وزن

رژیم‌های کتوژنیک به همراه رژیم‌های کم‌کربوهیدرات، بسیار برای کاهش وزن موثر هستند. بسیاری از مطالعات متمرکز بر کاهش وزن نشان داده‌اند که با دنبال کردن رژیم کتوژنیک، افراد کاهش وزن کوتاه‌مدت و درازمدت را تجربه می‌کنند.

کاهش وزن سریع ممکن است در همان هفته اول مشاهده شود. در حالی که اغلب مردم تصور می‌کنند این کاهش وزن، ناشی از سوختن چربی‌هاست، اما در واقع بدلیلِ استفاده شدن کربوهیدرات‌ها و آب ذخیره شده توسط بدن می‌باشد.

افزایش کتون‌ها در تنفس یا ادرار

بیشتر بخوانید:

یک روش برای اندازه‌گیری سطوح کتون در خون، استفاده از یک تحلیل‌کننده تنفس است. این روش استون را بررسی می‌کند که یکی از سه کتون اصلی موجود در خون در وضعیت کتوزیس می‌باشد.

دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری سطوح کتون، بررسی خون است.

سرکوب کردن اشتها

بسیاری از مردم گزارش می‌دهند که با دنبال کردن رژیم کتوژنیک، کاهش اشتها را تجربه کرده‌اند. دلیل این اتفاق هنوز در دست بررسی است و به طور کامل مشخص نیست. گفته می‌شود که کاهش اشتها ممکن است ناشی از افزایش مصرف پروتئین و سبزیجات و همچنین بروز تغییراتی در هورمون گرسنگی بدن باشد.

ممکن است کتون‌ها نیز بر روی مغز اثر گذاشته و اشتها را کاهش دهند.

افزایش تمرکز و انرژی

اغلب افرادی که یک رژیم کم‌کربوهیدرات را شروع می‌کنند، در ابتدا گیجی، خستگی و احساس مریضی را گزارش می‌کنند. به این وضعیت «آنفلوآنزای کتو» می‌گویند. البته کسانی که این رژیم‌ها را برای مدت طولانی دنبال کرده‌اند، خبر از افزایش تمرکز و انرژی می‌دهند.

وقتی در وضعیت کتوزیس قرار می‌گیرید، بخش بزرگی از مغز به جای گلوکز، به سوزاندن کتون‌ها می‌پردازد. ممکن است چندین روز یا هفته طول بکشد تا این فرآیند به درستی انجام شود.

سایر علائم کتوزیس

  • خستگی کوتاه‌مدت
  • کاهش عملکرد در کوتاه‌مدت
  • مشکلات گوارشی نظیر یبوست و اسهال در مراحل اولیه شروع رژیم کتوژنیک
  • بی‌خوابی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.