علائم عدم تحمل لاکتوز

0

عدم تحمل لاکتوز شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. این مشکل در بیش از ۷۵ درصد از جمعیت مردم جهان وجود دارد. لاکتوز در شیر و محصولات لبنی وجود دارد و نوعی قندی است که بسیاری از مردم نمی‌توانند آن را هضم کنند. وقتی روده کوچک نتواند آنزیمی به نام لاکتاز را تولید کند، به عدم تحمل لاکتوز دچار می‌شوید. عدم وجود این آنزیم بدین معناست که بدن قادر به هضم لاکتوز نخواهد بود. در این مطلب به بررسی علائم عدم تحمل لاکتوز می‌پردازیم.

علائم عدم تحمل لاکتوز

بسته به اینکه چه مقدار لاکتوز در بدن‌تان وجود دارد، علائم عدم تحمل لاکتوز می‌توانند خفیف یا شدید باشند. معمولا علائم این مشکل را در همان ۳۰ دقیقۀ ابتداییِ بعد از خوردن لبنیات تجربه خواهید کرد. برخی از مردم ممکن است علائم را ۲ ساعت بعد از دریافت لاکتوز تجربه کنند.

شایع‌ترین علائم عدم تحمل لاکتوز عبارتند از: باد، نفخ، غرغر کردن شکم، گرفتگی‌ها یا درد در قسمت پایینی شکم، استفراغ و شل شدن مدفوع. نوزادان نیز ممکن است به عدم تحمل لاکتوز دچار باشند و علائم آنها می‌تواند شامل راش پوشک، اسهال کف‌آلود، کمبود آب بدن، استفراغ، افزایش وزن آهسته، زودرنجی و ضعف باشد.

بیشتر بخوانید:

همانطور که می‌بینید، این علائم رایج هستند و ممکن است نشانۀ مشکلات دیگری باشند، اما اغلب مردم بعد از خوردن یک لیوان شیر و تجربۀ این علائم، تصور می‌کنند که به عدم تحمل لاکتوز دچار هستند. اگر این علائم را هر چند وقت یکبار تجربه می‌کنید، عدم تحمل لاکتوز در شما وجود ندارد. اگر هر زمانی که بستنی، شیر یا هر گونه محصول لبنی مصرف کردید و حالتان بد شد، آن وقت می‌توان گفت که عدم تحمل لاکتوز دارید.

همچنین فراموش نکنید که ممکن است عدم تحمل لاکتوز به طور ناگهانی در فرد ایجاد شود. البته اغلب مردم این علائم را در دوران بزرگسالی تجربه می‌کنند. تا زمانی که روده کوچک‌تان شروع به تولید لاکتاز نکند، علائم عدم تحمل لاکتوز را تجربه خواهید کرد.

راه حل چیست؟

حالا که با علائم عدم تحمل لاکتوز آشنا شده‌اید، قدم بعدی این است که مراقب غذاهای مصرفی‌تان باشید. بسیار مهم است که واکنش‌های بدن‌تان به غذاهای حاوی لاکتوز را زیر نظر داشته باشید. برخی از مردم با عدم تحمل لاکتوز شدید مواجه هستند و باید به طور کامل محصولات لبنی را از رژیم‌شان حذف کنند. سایر افراد ممکن است علائم عدم تحمل لاکتوز را به طور شدید تجربه نکنند و می‌توانند با تغییر در سبک زندگی این مشکل را مدیریت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.