علائم سه ماهه اول بارداری

0

سه ماهه اول بارداری یکی از مهم‌ترین دوره‌های توسعۀ جنین است، اما این دوره همچنین تغییرات چشمگیری را در بدن مادر رقم می‌زند. بسیار مهم است که به‌عنوان یک مادر، از علائم سه ماهه اول بارداری آگاهی داشته باشید. البته آقایان هم حتما باید با این علائم آشنا باشند تا بتوانند به همسرشان در این دوران کمک کنند.

سه ماهه اول چیست؟

به سه ماهِ اولیۀ دوران بارداری گفته می‌شود، یعنی از هفتۀ اول تا هفتۀ دوازدهم. در این دوران بدن مادر برای شروع رشد جنین آماده می‌شود. حتی قبل از این تست‌ها و سونوگرافی‌ها بتوانند بارداری را تشخیص دهند، می‌توانید این موضوع را از علائم بدن‌تان متوجه شوید.

علائم سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول، طیف گسترده‌ای از تغییرات جسمانی، عاطفی، هورمونی و فیزیولوژیکی را تجربه خواهید کرد. شایع‌ترین علائم سه ماهه اول بارداری عبارتند از: گرفتگی، خونریزی، انزال معده، یبوست، خستگی، حساس شدن سینه‌ها، افزایش دفعات ادرار، ترشح واژن، هوس‌های غذایی و سوزش معده.

گرفتگی

گرفتگی عضلات در سه ماهه اول عادی است، زیرا بدن شما در حال جا باز کردن برای جنین می‌باشد. این گرفتگی‌ها ممکن است شبیه به گرفتگی‌های قبل از قاعدگی باشند.

هوس‌های غذایی

هوس‌های غذایی و ناگهانی توسط بسیاری از زنان باردار تجربه می‌شوند. اگر غذاهایی که در اثر این هوس‌ها می‌خورید یا حذف می‌کنید، تاثیر منفی بر رژیم بارداری‌تان نداشته باشند، برطرف کردن این هوس‌ها هیچ مشکلی ندارد.

خونریزی

بیشتر بخوانید:

برخی از خونریزی‌ها در سه ماهه اول عادی است، به ویژه در ۵ تا ۱۲ روز اول که تخم درون دیوارۀ رحم جای می‌گیرد. اما اگر خونریزی بیشتر از این موارد باشد، باید حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

ادرار کردن

احتمالا دفعات ادرار کردن‌تان در سه ماهه اول افزایش می‌یابد، زیرا در این دوران بدن‌تان خون بیشتری تولید می‌کند. خون و مایعات بیشتر در بدن به معنای این است که کلیه‌های شما مایعات زائد بیشتری را برای دفع به مثانه می‌فرستند.

خستگی

وقتی بدن‌تان متوجه می‌شود که باردار است، سطوح پروژسترون‌تان افزایش می‌یابد. این هورمون به آرام کردن بدن و بهتر خوابیدن کمک می‌کند، به همین دلیل بروز خستگی با افزایش آن کاملا امری طبیعی است. زیاد غذا خوردن و حمل کردن وزن زیاد نیز می‌تواند باعث بروز احساس خستگی در سه ماهه اول بارداری شود.

سینه‌های حساس

حساس شدن سینه‌ها کاملا طبیعی است، زیرا غدد مربوط به سینه‌ها در واکنش‌ها به هورمون‌ها دچار تغییراتی می‌شوند. در این مرحله سینه‌ها شروع به تولید شیر برای تغذیۀ کودک می‌کنند و این معمولا باعث افزایش سایز سینه‌ها می‌شود. این موارد می‌توانند باعث حساس شدن سینه‌ها شده و برخی زنان نیاز دارند که سینه‌بندهای بزرگتری تهیه کنند.

حالت تهوع و استفراغ

بیش از ۸۰ درصد زنان حالت تهوع را در سه ماهه اول بارداری تجربه می‌کنند و البته این حالت تهوع همیشه به استفراغ ختم نمی‌شود. حالت تهوع یکی از قابل اعتماد‌ترین نشانه‌های باردار شدن است.

ترشح

ترشح واژن نیز یکی از عادی‌ترین علائم سه ماهه اول بارداری است، به ویژه اگر ترشح شبیه به شیر و سفید رنگ باشد. این ترشح در واقع باقی‌ماندۀ مایعی است که واژن را تمیز نگه داشته و مواد بیماری‌زا را از آن دور می‌کند. اگر ترشح واژن‌تان بوی بدی داشته و رنگی غیر از سفید دارد، باید در این مورد با پزشک‌تان مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.