ریشه تارو چیست و چه خواصی دارد؟

0

ریشه تارو یک سبزی ریشه‌ای نشاسته‌دار است که بومی آسیا بوده اما در سراسر جهان مصرف می‌شود. پوست این سبزی قهوه‌ای بوده و گوشت آن سفید رنگ است و دارای لکه‌های بنفش رنگ می‌باشد. ریشه تارو پخته شده طعم شیرین ملایمی داشته و بافتی شبیه به سیب‌زمینی دارد.

ریشه تارو منبع بسیار خوبی از فیبر و سایر مواد مغذی بوده و طیف وسیعی از فواید را برای سلامتی فراهم می‌کند، از جمله بهبود قند خون، سلامت روده و قلب.

در این مقاله به بررسی فواید ریشه تارو خواهیم پرداخت.

سرشار از فیبر و مواد مغذی مهم

یک فنجان (۱۳۲ گرم) تاروی پخته ۱۸۷ کالری – که اغلب آن ناشی از کربوهیدرات است – و کمتر از یک گرم پروتئین و چربی دارد.

این مقدار ریشه تارو همچنین دارای ترکیبات زیر است:

 • فیبر: ۶٫۷ گرم
 • منگنز: ۳۰ درصد نیاز روزانه (DV)
 • ویتامین ب۶: ۲۲ درصد
 • ویتامین ای: ۱۹ درصد
 • پتاسیم: ۱۸ درصد
 • مس: ۱۳ درصد
 • ویتامین ث: ۱۱ درصد
 • فسفر: ۱۰ درصد
 • منیزیم: ۱۰ درصد

ریشه تارو حاوی مقادیر خوبی از مواد مغذی متنوع است که مردم معمولا آنها را به اندازۀ کافی دریافت نمی‌کنند، مانند فیبر، پتاسیم، منیزیم و ویتامین‌های ث و ای.

کمک به کنترل قند خون

اگرچه تارو یک سبزی ریشه‌ای نشاسته‌دار است، اما حاوی دو نوع کربوهیدرات می‌باشد که برای مدیریت قند خون مفید هستند: فیبر و نشاسته مقاوم.

فیبر نوعی کربوهیدرات است که انسان نمی‌تواند آن را هضم کند. از آنجایی که فیبر جذب بدن نمی‌شود، اثری بر روی سطوح قند خون نمی‌گذارد.

فیبر همچنین به کاهش سرعت هضم م جذب سایر کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند و برای پیشگیری از افزایش شدید قند خون بعد از خوردن وعده‌های غذایی مفید می‌باشد.

مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های سرشار از فیبر – بیشتر از ۴۲ گرم فیبر در روز – می‌توانند سطوح قند خون را حدودا به میزان ۱۰ mg/dl در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهند.

تارو همچنین حاوی نوع خاصی از نشاسته است که به آن نشاسته مقاوم می‌گویند. بدن انسان نمی‌تواند این نشاسته را هضم کند، در نتیجه این نشاسته باعث افزایش قند خون نمی‌شود. حدودا ۱۲ درصد از نشاستۀ موجود در تاروی پخته از نوع نشاسته مقاوم است و این سبزی از بهترین منابع این مادۀ مغذی می‌باشد.

این ترکیب از نشاسته مقاوم و فیبر باعث می‌شود تا تارو یک گزینۀ کربوهیدراتی مناسب باشد، به ویژه برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند.

کاهش خطر بیماری قلبی

فیبر و نشاسته مقاوم موجود در ریشه تارو به کاهش خطر بیماری قلبی نیز کمک می‌کنند.

پژوهش‌های قابل توجه نشان می‌دهند افرادی که فیبر بیشتری می‌خورند، معمولا کمتر در خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌باشند.

یک مطالعه نشان داده است که مصرف ۱۰ گرم فیبر اضافه در روز، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را به میزان ۱۷ درصد کاهش می‌دهد.

اعتقاد بر این است که این اثرگذاری جزئی از اثرات کاهندۀ کلسترول فیبر است، اما پژوهش‌ها همچنین در حال بررسی این موضوع هستند.

ریشه تارو در هر فنجان (۱۳۲ گرم) حاوی ۶ گرم فیبر است – این مقدار بیشتر از دو برابر فیبر موجود در سیب‌زمینی است – در واقع تارو یکی از منابع بسیار خوب فیبر می‌باشد.

ریشه تارو همچنین حاوی نشاسته مقاوم است که کلسترول را کاهش داده و با کاهش خطر بیماری قلبی در ارتباط می‌باشد.

خواص ضدسرطانی

ریشه تارو حاوی ترکیبات گیاهی است که پلی‌فنول نام دارند و برای سلامتی بسیار مفید می‌باشند. پتانسیل کاهش خطر سرطان توسط این ترکیبات وجود دارد.

اصلی‌ترین پلی‌فنول موجود در ریشه تارو کوئرستین نام دارد که در مقادیر بالا در پیاز، سیب و چای نیز یافت می‌شود.

مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که کوئرستین می‌تواند مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی را تحریک کرده و سرعت رشد انواع مختلفی از سرطان را کاهش دهد.

کوئرستین همچنین یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که از بدن در برابر آسیب شدید رادیکال آزاد محافظت می‌کند. این آسیب با بروز سرطان در ارتباط است.

کاهش وزن

ریشه تارو منبع خوب فیبر است و هر فنجان آن ۶ گرم فیبر دارد.

تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که فیبر بیشتری می‌خورند، معمولا وزن و چربی کمتری دارند.

این خاصیت احتمالا بدلیل کاهش سرعت تخلیه معده توسط فیبر است که شما را برای مدت بیشتری سیر نگه داشته و مقدار کالری مصرفی‌تان در طول روز را کاهش می‌دهد. این فرآیند در گذر زمان ممکن است به کاهش وزن منجر گردد.

سایر فواید ریشه تارو

 • برای روده مفید است
 • کاربردهای متنوعی دارد و می‌توان آن را به راحتی به رژیم غذایی اضافه کرد.
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.